Podcast: Najděte matky Lukáše a Olinky z babyboxů, požadují lidé. Nemůžu to udělat, říká Ludvík Hess
Během třetího prosincového týdne odložily neznámé maminky dvě děti do babyboxů. Pětiměsíčního Lukáška vložila do schránky v Nymburce dle přiloženého dopisu nemocná žena. Několikaměsíční Olinku nalezli v Opavě, k níž se matka snažila marně zavřít i tašku s oblečením. Lidé nyní po ženách pátrají a o pomoc požádali i zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse. Ten to však odmítl s tím, že to jde proti smyslu babyboxů.
Když Ludvík Hess přijížděl v pátek 10. prosince do studia Blesku, počítal, že od vzniku babyboxů v roce 2005, do nich bylo odloženo celkem 229 dětí. Večer v půl sedmé do seznamu dětí přibyl pětiměsíční Lukášek z Nymburka. V přiloženém dopise stálo, že se o něj maminka nedokáže starat, protože je nemocná. Tato smutná slova pohnula další lidi k tomu, aby ve skupině na Facebooku nabídli materiální pomoc a součinnost při hledání maminek Lukáše i Olinky.
Podle uživatelky Ivany K. se jim podařilo matku Olinky najít a ta chtěla děvčátko získat zpět. Jenže dle poslední zveřejněné zprávy s ní žena druhý den přestala komunikovat. K pátrání po maminkách dětí byl vyzván také Ludvík Hess, který se ale odmítl zapojit: „Je to zcela proti smyslu filozofie babyboxů, aby rodiče děti odkládali a zřizovatel babyboxů by pak rodiče hledal,“ řekl v pondělí dopoledne pro Blesk.cz.
Přesto se k dalším zoufalým rodičům s dětmi neobrací zády a nabízí jim ve svízelné situaci pomoc: „Na každém babyboxu je informace, že jestli ten člověk odkládá děťátko, protože s ním nemá, kde přespat nebo bydlet, vytočte moje telefonní číslo 602 305 139. Já pro ně přijedu a poskytnu jim ubytování v Praze, které mám pro tyto účely připravené, a poskytnu jim veškerou péči,“ uvedl zakladatel a zřizovatel babyboxů.
Děsím se hrůzou
Matka několikaměsíční holčičky z Opavy, kterou později pojmenovali jako Olinka, strávila podle Hesseho přibližně 10 minut u babyboxu, protože se dovnitř snažila vložit i objemnou igelitovou tašku s výbavičkou pro miminko. Dvířka babyboxu však fungují na fotobuňku, aby děťátkům nepřivřely ručku, proto se jí nepodařilo zavřít. „Byl to hrozný proces. Maminka všechno vyndala i s holčičkou, znovu ji odložila a nechala ji tam jen plyšového medvěda,“ popsal dramatických deset minut Ludvík Hess, který sledoval na svém mobilu dění v interiéru budky téměř v přímém přenosu díky nejmodernějším technologiím.
Na obrazovce prý vidí jenom děťátko a ruce rodičů - tedy prostor v babybboxu. Občas má ale mrňouska opravdový strach: „Někdy jsou ty obrázky natolik dramatické, že se děsím hrůzou, jestli je to děťátko v pořádku. Je totiž řada dětí, které jsou odležené úplně nahé nebo zabalené v zakrváceném triku. Nevykoupené, neočištěné od mastku a podobně, tak si říkám, jestli je to děťátko v pořádku,“ popsal své pocity básník, chovatel koní, zakladatel literárního časopisu Divoké víno, Ludvík Hess.
Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.
Co si myslí o přiznání dětem, že pochází z babyboxu a čím přesvědčuje zaryté odpůrce, aby babybox umístili ve svých areálech, prozradil Ludvík Hess v Blesk Podcast:
Pan Hess by se měl stydět, babyboxy jsou proto, aby pomohly dětem, které rodiče nechtějí, jestliže tam, ale odloží dítě matka proto, že je nemocná a nemůže se o ně starat měl by pan Hess pomoci a ne tvrdit alibisticky, že to je proti babyboxům,to je totiž nesmysl proti babyboxům to rozhodně není.