Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















V Lužicích na Hodonínsku, které poškodily ve čtvrtek bouřky, začalo drobně pršet. Část střech poničených domů stačili lidé opravit či zakrýt plachtami.

Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.

Premiér Andrej Babiš z postižené oblasti ve vysílání TV NOVA zopakoval, že vláda chce co nejrychleji poslat do zasažených obcí finanční injekce na obnovu majetku i silnic.
„Je to skutečně katastrofa. Je to neuvěřitelné, co se stalo. Pro náhradu bydlení dáme dva miliony dotaci, plus tři miliony úvěr na 30 let. 450 milionů korun na opravu infrastruktury,“ řekl premiér.
Hlavní sumu na obnovu poničených obcí chce vláda v pondělí zažádát v Bruselu. „Největší částku, budeme žádat v pondělí po vyčíslení škod. Mohlo by to být v miliardách,“ dodal Babiš s tím, že peníze z EU očekává v řádu dnů.
„Vláda musí v pondělí rozhodnout a ty peníze musejí přijít rychle, protože jedině rychlá pomoc je efektivní,“ dodal premiér s tím, že když bube potřeba, vláda opět zasedne online.

Počet domácností odpojených od dodávek elektrické energie klesl z ranních 70.000 na současných zhruba 3500, uvedl dnes po 19:00 mluvčí společnosti EG.D Radek Šperňák. Výpadky dodávek stále eviduje také ČEZ, v jehož distribuční síti zůstává asi 1800 odběratelů bez proudu.
Stav nouze je vyhlášený s účinností od čtvrtečních 20:00. „Na našem distribučním území i nadále intenzivně pracujeme na odstraňování poruch. Zrušili jsme všechny plánované odstávky v nejpostiženějších lokalitách a všechny dostupné síly vlastní i dodavatelské soustředíme na opravu škod po nočních bouřích,“ uvedl Šperňák. Na jižní Moravu zamíří i pracovníci z jiných regionů, které nejsou aktuálně tolik zasažené.

Prezident Miloš Zeman vystoupí v sobotu v 18:50 s mimořádným projevem.
Prezident promluví k situaci na Hodonínsku a dalších oblastech, které pustošilo ve čtvrtek ničivé tornádo.

Pražští hasiči po celodenním pátrání v sutinách zbořených domů hlásí, že nenalezli žádné osoby. „Tým se během dne překlopil spíše do módu na likvidační práce (odstraňování stromů a sutin),“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
V sobotu do Moravské Nové Vsi zavítají dobrovolní hasiči ze Zbraslavi, Letňan, Libuše a Řeporyjí. „Celkem na místě bude zůstávat 41 lidí. Mimo motorové pily a další prostředky při likvidační práci povezeme i lopaty, kolečka a další pomoc ze skladu humanitárního materiálu Správy služeb hl. m. Prahy. V týmu, který z Prahy zítra ráno vyráží na pomoc kolegům a lidem z Jihomoravského kraje, je i naše psycholožka a členka týmu posttraumatické péče,“ dodal.

Luhačovice na Zlínsku, které v noci na dnešek poškodila silná bouře, vyhlásily sbírku na pomoc lidem v lázeňském městě, ale i v jiných oblastech, které zasáhly ničivé bouřky. Dobrovolní dárci mohou přispět na transparentní účet zřízený charitativní organizací Korunka Pomáhá.
Číslo účtu je 2801896248/2010, variabilní symbol 2021. Do poznámky je možné uvést i konkrétní účel daru. Příspěvek může putovat nejen do Luhačovic, ale i do dalších zasažených oblastí, například na Hodonínsku.

Katastrofální úder tornáda na jihu Moravy způsobil astronomické škody, zranil desítky lidí a minimálně pět jich připravil o život. Jednou z obětí byla podle slovenských médií mladá žena Martina, původem z Prešova, dcera známého hudebníka Františka Cmara ze skupiny Mloci. Tragédie je o to větší, že v době smrti měla být těhotná.

Premiér Andrej Babiš v Moravské Nové Vsi, kterou poničilo tornádo.
Předseda vlády s ministryní Schillerovou byli nejprve v Hruškách, pokračují do Mikulčic a Lužic, které rovněž zpustošila bouře. Babiš řekl, že si nepřeje, aby ho dále doprovázeli novináři. Prohlásil, že mu to není příjemné.

Hasiči z Karlovarského kraje poskytli kolegům z Jihomoravského kraje, postiženého bouřkami a tornádem, pomoc ve formě speciálního velitelského vozu s drony pro monitorování rozsahu škod. Odpoledne pak odjelo téměř padesát hasičů se speciální technikou přímo do postižené oblasti.
Karlovarský kraj připravuje koordinaci darů od lidí a vyhlásí na pomoc postiženým oblastem sbírku, řekl dnes ČTK hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Účast a podporu vyjádřila na sociálních sítích i řada starostů a krajských politiků.

Obyvatelé strakonických lokalit Povážská, Volyňská, Nádražní a Šumavská jsou bez teplé vody. Strakonická teplárna musela po bouřích odstavit parovodní trubky zásobující výměníkovou stanici v Tovární ulici, vodu s hasiči odčerpává. ČTK to dnes řekl generální ředitel teplárny Pavel Hřídel.
„Jak stoupla hladina vody v různých stokách a potocích, tak zaplavila jednu část šachty u Volyňky a my to odčerpáváme. Kupovali jsme nové čerpadlo, abychom se toho zbavili,“ řekl Hřídel. Výměníková stanice v Tovární ulici připravuje teplou vodu pro oblasti Šumavská, Povážská, Volyňská a Nádražní. Parovodní trubky jsou zatopené.

Část lidí v jihomoravských obcích zasažených bouřkami vítá návštěvu politiků, část je proti. Dnes postiženými obcemi prochází premiér Andrej Babiš (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Někteří lidé to vnímají jako jejich povinnost, druzí v tom spatřují sbírání politických bodů před říjnovými volbami do Sněmovny. Bouřky ve čtvrtek večer nejvíce zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko, kde ničily domy i auta.

Ministerstvo financí v souvislosti s vyhlášením stavu nebezpečí v regionech Břeclav a Hodonín připravilo úlevy v daňové oblasti, které pomohou poškozeným občanům a firmám zvládnout nelehkou situaci způsobenou živelní katastrofou z 24. června. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová na svém twitterovém účtu.
Využila jsem mimořádné pravomoci ministra financí, protože nemůžeme dopustit, aby obyvatele živlem zasažených lokalit kromě starostí s napáchanými škodami stresovaly ještě daně. Daňový pardon @MinFinCZ ⤵️ https://t.co/U5Sdieed8q
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 25. června 2021

„Ještě jednou prosíme všechny dobrovolníky, kteří chtějí nabídnout své síly, případně humanitární materiál, aby vyčkali a informovali se na lince 800 129 921. Komunikace uvnitř zasažených obcí a v blízkém okolí jsou přetížené a potřebujeme je udržet průjezdné. Děkujeme,“ informovali na twitteru jihomoravští hasiči.
Ještě jednou prosíme všechny dobrovolníky, kteří chtějí nabídnou své síly, případně humanitární materiál, aby vyčkali a informovali se na lince 800 129 921. Komunikace uvnitř zasažených obcí a v blízkém okolí jsou přetížené a potřebujeme je udržet průjezdné. Děkujeme.
— HZS JMK (@hzsjmk) 25. června 2021

Lidé v Lužicích na Hodonínsku začali po nočních bouřkách opravovat poničené střechy. Shazují staré tašky, dělají nové krovy. Bouřky poničily v obci na 120 domů, asi do 20 čeká podle starosty Tomáše Kláska demolice.
Zatímco ráno bylo v místě slyšet především sirény záchranných složek, odpoledne už byly slyšet zvuky tašek dopadajících na zem, kladiv a motorových pil. V místě, kde ráno byla střecha zcela pryč i s krovy, jsou nyní krovy nové a pracuje tam několik mladých mužů.

„Poté, co ČEPS zajistil stožáry velmi vysokého napětí a umožnil tím provoz na dálnici, zahájil přípravu výstavby náhradní přenosové trasy přes D2,“ napsal na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal, že počet domácností bez proudu se snížil již na 7 tisíc.
Energetické informace. Poté, co ČEPS zajistil stožáry velmi vysokého napětí a umožnil tím provoz na dálnici, zahájil přípravu výstavby náhradní přenosové trasy přes D2. EG.D současně hlásí, že počet domácností bez proudu snížil již na 7 tis.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021

Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic.

Premiér Babiš v nejzničenější části obce Hrušek řekl, že to vypadá stejně jako po povodních v r. 1997 v Troubkách. Obec ve čtvrtek zdevastovala bouře.

Na odstraňování škod způsobených čtvrtečním řáděním tornáda na jihu Moravy se nespecifikovanou částkou rozhodla přispět i fotbalová reprezentace.

Provoz na D46 ve směru z D1 od Brna na Olomouc byl obnoven, uvedl Havlíček. Uzavřený byl od rána, bouřka poškodila vedení vysokého napětí.
Dobrá práce energetiků a ŘSD. Před pár minutami byl provoz na D46 ve směru z D1 na D46 od Brna na Olomouc obnoven bez omezení. Všechny dálnice jsou tak průjezdné.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021

V Mikulčicích je poškozená třetina budov, mimo jiné i nové denní centrum a škola. Bez energie bude obec podle starostky nejspíš několik týdnů.

Lidé v Lužicích na Hodonínsku začali po bouřkách opravovat poničené střechy. Dělají nové krovy a pokládají tašky. V obci bouřky poničily 120 domů.

Na Vysočině chystají finanční pomoc jižní Moravě poničené bouří a tornádem kraj i obce. Někde se kvůli tomu mimořádně sejdou zastupitelstva. Kraj chce darovat Jihomoravskému kraji deset milionů korun. Havlíčkobrodští zastupitelé se předběžně dohodli, že ve prospěch postižených obcí uvolní milion korun, což je částka odpovídající odměně za vítězství Havlíčkova Brodu v soutěži Historické město 2020. ČTK o tom informovali zástupci úřadů.
Krajské zastupitelstvo Vysočiny bude schvalovat dar na jednání svolaném na 5. července. „O konkrétním využití daru si následně rozhodne přímo Jihomoravský kraj podle situace a svých aktuálních potřeb,“ uvedl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) v tiskové zprávě.

Společnost EG.D vyhlásila stav nouze kvůli ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrizační soustavy.
Z krizového štábu dopravy a energetiky.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 25. června 2021
Společnost EG.D, a.s. vyhlásila stav nouze pro část vymezeného území představovanou okresem Břeclav a okresem Hodonín z důvodu ohrožení bezpečnosti a spolehlivosti provozu elektrizační soustavy.

Obyvatelé strakonických částí Povážská, Volyňská, Nádražní a Šumavská jsou bez teplé vody. Teplárna po bouřích odstavila zatopené parovodní trubky.

O řádění tornád v Česku promluvil pro Blesk lovec bouřek z Czech Thunderstorm Research Association Matěj Hrabánek. „Já osobně jsem se s tornádem ještě nesetkal, ale dokumentovali jsme škody po tornádu v roce 2016 u Červené hory na Náchodsku nebo v září 2018 u Lišan na Rakovnicku, ty ale nebyly v takovém rozsahu jako na Moravě,“ popsal.
„Když jsem včera viděl první záběry škod zdevastovaných obcí, lezl mi mráz po zádech. Na našem území je to opravdu něco výjimečného,“ dodal. Když chce lovec bouřek vyfotit takový jev, jako je supercela, z níž tornádo vzniká, musí dbát zvýšené opatrnosti. „Je vhodné fotit o několik kilometrů mimo její cestu, protože jádro supercely doprovází kroupy velkých rozměrů nebo právě třeba tornádo, jako tomu bylo včera na Moravě,“ uvedl Hrabánek.

Úřady práce přijaly dopoledne od lidí z poničených obcí na jihu Moravy 13 žádostí o mimořádnou dávku a vyplatily 513.000 Kč, uvedla mluvčí úřadu.

Tornádo na jihu Moravy bylo nejtragičtější v Evropě od r. 2001. Nejničivější tornádo na kontinentu zabilo v Rusku v r.1984 asi 90 lidí, tvrdí server Severe Weather.

Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace Karel Komárek Family Foundation a společnost Sazka věnují na obnovu regionu 150 milionů korun, Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Vláda schválila bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, zejména pohonných hmot pro složky IZS zasahující v obcích zpustošených tornádem, řekl ČTK Švagr.

„V obcích zničených tornádem nyní zasahuje 880 hasičů, dalších 330 dorazí odpoledne. Na místě pomáhá i 300 vojáků,“ řekl šéf hasičů Ryba.

Záchranné práce na jižní Moravě se dosud zaměřovaly především na lidské životy, nyní se začne více řešit majetek, řekl dnes novinářům jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hmotné škody jen na krajském majetku budou ve stovkách milionů korun, vyplynulo z Grolichova vyjádření.
Přesnější odhady celkových škod zatím nejsou k dispozici, kraj se je pokouší vyčíslit kvůli plánované žádosti o speciální příspěvek z Evropské unie. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ řekl Grolich.

Záchranáři v Jihomoravském kraji po bouřce odvezli do nemocnic 83 pacientů, z nich 18 bylo zraněných těžce. Další desítky ošetřili na místě.

Rada pro výzkum vývoj a inovace (RVVI) dnes vyzvala výzkumné organizace a vysoké školy k pomoci lidem z oblastí na jihu Moravy, které ve čtvrtek postihly silné bouře a tornádo. Na konferenci po zasedání rady to řekl její první místopředseda, historik a filozof Pavel Baran. RVVI dnes jednala například také o výdajích rozpočtu na vědu pro příští rok. Trvá na svém návrhu ve výši 39,35 miliardy korun. O návrhu rozpočtu chce rada jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Ministerstvo financí navrhlo meziroční snížení rozpočtu na vědu na 36,1 miliardy. S tím RVVI a další zástupci výzkumu nesouhlasí.
„Rada pro výzkum, vývoj a inovace se obrací s výzvou na výzkumné organizace, kolegyně a kolegy působící ve výzkumu, aby zvážili svoji podporu a připojili se k projevům solidarity a sbírkám vyhlášeným na pomoc postiženým oblastem jižní Moravy, které zasáhly ve čtvrtek 24. června ničivé bouře a tornádo,“ uvedl Baran. Dodal, že věří, že řada výzkumných organizací, vysokých škol a dalších pracovišť v této věci už konala.

„V těchto chvílích už se na jihu Moravy nachází tým meteorologických expertů, kteří budou známkovat nejen škody, ale také budou zjišťovat, jakou rychlostí tornádo udeřilo. Rychlost větru uvnitř tornáda se pohybovala kolem 200 km/h,“ řekla v Epicentru Blesku meteorologožka Dagmar Honsová.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!