Nádherné, ale nebezpečné: Nastane částečné zatmění slunce. V kolik a kam vyrazit?

Autor: ČTK, Mii - 
10. června 2021
07:37

Češi dnes budou svědkem největší červnové události na obloze. Kolem poledne nastane nejvýše položené částečné zatmění slunce, pozorovatelné z našeho území a Slovenska, až do roku 2179, řekl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Podmínky pro pozorování budou vhodné, úkaz by neměly příliš blokovat mraky. Bez speciálního filtru však přímo do slunce nekoukejte.

Astronom upozornil, že částečné zatmění Slunce viditelné v celém svém průběhu velmi vysoko nad obzorem z Česka i Slovenska bude po šesti letech. Úkaz začne v Česku po 11:35 středoevropského letního času (SELČ), kdy se silueta Měsíce ve fázi novu „zakousne“ do slunečního disku z horního pravého okraje. Na severozápadě Čech zakryje až 19 procent slunečního průměru, dále na východ však zatmění začne později a bude menší. Například na východě Slovenska bude až po 12:08 SELČ a zakrytí dosáhne jen devíti procent.

Maximum úkazu nastane nad oběma státy mezi 12:30 až 12:55 podle polohy pozorovatelů. Kolem poledne bude ve výšce více než 60 stupňů nad obzorem, úkaz pak skončí před 14:00. Podrobnosti o zatmění v různých lokalitách lidé najdou na interaktivní mapě. Horálek také zdůraznil, že jev lze bezpečně pozorovat pouze se speciálním filtrem pro ochranu zraku.

Meteoroložka Dagmar Honsová uvádí o něco přesnější časy, a to začátek v 11:44 hodin, maximální fáze 12:39 hodin a konec v 13:36 hodin. „Podmínky pro sledování částečného zatmění Slunce nám budou relativně přát - obloha bude na začátku pozorování zpočátku většinou polojasná, tj. pokrytí oblohy oblačností ze 3/8 nebo 4/8 postupně bude místy docházet k přibývání oblačnosti na oblačno, tj. pokrytí oblohy oblačností se bude zvyšovat na 5/8,“ uvedla Honsová pro Blesk Zprávy.

Proč dochází k zatmění Slunce

K zatmění Slunce dojde tehdy, když se mezi pozorovatele a Slunce promítne Měsíc v novu, který sluneční disk částečně nebo zcela zakryje. Měsíc obíhá Zemi po dráze mírně odkloněné od roviny zemské dráhy, častěji tedy Měsíc v novu sluneční disk na denním nebi mine a k zatmění nedojde. Zhruba jednou za půl roku se však Měsíc v novu dostane na své dráze velmi blízko pomyslné přímky mezi Zemí a Sluncem a část obyvatel Země tak spatří tento úkaz.

Horálek dodal, že během dalších devíti let v Česku bude možné pozorovat šest dalších částečných zatmění – a to v letech 2022, 2025, 2026, 2027, 2029 a 2030.

frantacizek ( 10. června 2021 10:27 )

proto jsem se šel nyní najíst. super Blesku, že tyhle věci propagujete. kdo má zájem, má i časy, my chtěli okolo pravého poledne

frantacizek ( 10. června 2021 10:26 )

newtonův dalekohled, budeme to dnes řešit na skupiny, třeba přijdou do školy aspoň na tohle i ti, kteří nyní normálně už nechodí

Zobrazit celou diskusi