Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Rozestupy, roušky i zákaz alkoholu na pláži. Velvyslanec: Co čeká Čechy u moře ve Španělsku

Autor: Jaroslav Šimáček - 
10. června 2021
05:00

Letní dovolená se blíží, Španělsko od 7. června otevřelo brány očkovaným turistům z ciziny. Pokud by se vám zachtělo Kanárů, Mallorky či pláží na Costa Del Sol Čechům, musíte při příletu či příjezdu předložit PCR test, formulář, případně doklad o ukončeném očkování. Velvyslanec v Madridu Ivan Jančárek Blesk Zprávám popsal, co dovolenkáře v zemi čeká a ohlédl se také za tím, jak Španělé pandemii zvládli a zvládají.

Španělsko patří mezi oblíbené destinace mezi českými turisty. Jeho pláže se s teplým červnovým počasím opět zaplnily. Barcelona hlásí pro tento týden teploty až 29 °C, na Mallorce se po zbytek týdne vyšplhají teploty dokonce až k 31-32 °C. Vedro panuje i ve vnitrozemí - Madrid hlásí ve čtvrtek až 35 °C. Ve španělské metropoli má přitom svůj Zastupitelský úřad i Česká republika. Velvyslancem je od roku 2018 JUDr. Ivan Jančárek.

Pěkné počasí již vyhnalo lidi na pláže jak v Barceloně, tak třeba v Benidormu v provincii Alicante, kde byly k vidění již o víkendu i vyznačené sektory pro návštěvníky, aby lidé snáze udrželi rozestupy. Na řadu opatření narazí dovolenkáři i nyní - 1,5 metrové rozestupy nejsou jediným. Rozdíl oproti Česku je v nošení roušek na veřejnosti včetně pláží a také v zákazu pití alkoholu na veřejnosti.

Od vysokého počtu obětí k rozvolnění

Blesk Zprávy: Pane velvyslance, Španělsko je momentálně na 80 309 úmrtích a 3,7 milionech případů od začátku pandemie. Jak hodnotíte aktuální vývoj pandemie v zemi? Liší se výrazněji aktuální opatření v těchto částech poté, co Španělsko od celostátních opatření upustilo a autonomní oblasti je vyhlašovaly samostatně?

Ivan Jančárek. Španělsko zvládlo pandemii covidu-19 relativně dobře s výjimkou první vlny na jaře roku 2020. V té době zažilo opravdový domácí lockdown, a přesto nebylo schopno zabránit vysokým počtem obětí.

Následující vlny zvládlo za pomoci nouzového stavu, který platil do 9. května (zhruba 6 měsíců) a restrikcí v podobě nočního vycházení, zákazu cestování mezi regiony a provinciemi, omezeními v restauračních zařízeních a povinným nošením roušek venku i uvnitř.

V současnosti se neuplatňují plně centralizovaná opatření, ale rozdíly nejsou mezi regiony příliš velké.

Co pomohlo z vašeho pohledu nejvíce Španělům nepříznivě se vyvíjející situaci kolem pandemie zvrátit a zmírnit? Jak Španělé k restrikcím přistupovali?

Myslím, že to byl nepříjemný zážitek v první vlně a respekt k dodržování nařízení, které policie kontrolovala a vynucovala. Samozřejmě i jejich respekt k rodinným vazbám a soužití několika generací.

Jak nyní probíhá samotné rozvolnění? A kde všude je nutné nosit na veřejnosti roušku/respirátor?

V současnosti stále platí povinnost nosit roušky všude s výjimkou sportů. Zároveň byste měl zachovávat 1,5 metru rozestup a dodržovat omezení ohledně počtu osob u stolu uvnitř restaurace tak jako na zahrádce. Jediným velkým omezením je noční život, kdy není dovoleno provozovat noční kluby po 2:00.

Jak výrazně postihl úbytek zahraničních turistů španělskou ekonomiku? Vnímáte, že se kvůli útlumu cestovního ruchu dostalo do potíží více provozovatelů služeb pro dovolenkáře?

Bohužel španělská ekonomika je jednou z nejpostiženějších ekonomik v EU. Turismus totiž tvoří 13% HDP. Když dnes jdete i po ulicích Madridu, či Barcelony nebo Malagy, je zřejmé, že skoro třetina podniků v nejbližší době neotevře. Řada Španělů, kteří pracovali v oblasti služeb, nadále pokračují v systému ERTE (tzv. kurzarbeit) do 30. září. Je jich kolem půl milionu.

Zákaz alkoholu na veřejnosti a omezení na plážích

Na co by si nyní čeští turisté, směřující například do oblíbených letovisek na Mallorku či Kanárské ostrovy, měli z Vašeho pohledu dát nyní pozor?

Naši turisté by měli respektovat všechna omezení a doporučení. Nejvíce rozdílné je používání roušek na veřejnosti a zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Jinak pro příjezd do Španělska jsou omezující podmínky, je třeba se s nimi seznámit na webových stránkách našeho Zastupitelského úřadu či MZV, kde jsou vypsány aktuální podmíny vstupu a pobytu na území Španělska.

Jaká omezení nyní panují na španělských plážích?

Na pláži byste měl dodržovat rozestupy 1,5 metru a také používání roušek, pokud se po pláži pohybujete. Pro koupání toto vyžadováno není. Nicméně v současnosti probíhá debata ohledně povinnosti používat roušky venku. Stojí za tím stále se zlepšující se statická data infikovaných.

Koronavirus ve Španělsku: Návrat turistů do Benidormu, kde na pláži instalovali sektory Koronavirus ve Španělsku: Návrat turistů do Benidormu, kde na pláži instalovali sektory | Reuters

A co nyní čeká turisty v případě, že zavítají například do některé ze španělských restaurací?

Restaurace mají pouze omezení ohledně počtu míst u stolu uvnitř. V současnosti je ve většině regionů povoleno šest osob uvnitř a 10 osob na zahrádce u jednoho stolu.

Španělsko by chtělo během prázdnin a před novým školním rokem očkovat již i děti ve věku 12 až 17 let. Jak vnímáte očkovací kampaň ve Španělsku a ochotu Španělů podstoupit očkování?

Očkování probíhá dobře, tento týden má 10 milionů osob již dvě dávky a 43 procent populace alespoň jednu dávku. Vláda má plán, že do 18. srpna by mělo být pročkováno 70 procent osob. Víc než 95 procent populace nad 70 let má obě dávky. A zdá se, že plány se podaří naplnit.

Video Do Egypta bez karantény? Papež zmínil nefér restrikce a všechny neznámé u covid pasů. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

pindokuk ( 10. června 2021 08:56 )

Léčba na jednotce intenzivní péče nemá smysl, pokud není nejprve léčen a vyřešen tromboembolismus.
Pokud budeme ventilovat plíce, kterými neproudí krev, nebude to mít žádný užitek, ve skutečnosti zemře devět (9) z deseti (10) pacientů. Protože problém je kardiovaskulární, nikoli respirační. Míru úmrtnosti určuje žilní tromboembolismus, nikoli pneumonie !
Proč se tvoří krevní sraženiny? Zánět způsobuje velké poškození tkáně, což vytváří prostředí příznivé pro tvorbu sraženin, což zase způsobuje zhroucení dýchacího systému v důsledku srážení krevních cév a ztráty krve v nich, protože hlavním problémem není virus, ale hyperimunitní reakce, která ničí buňku, do které virus vstoupil.
Podle četných analýz a přesné pitvy řady úmrtí na tento virus, můžeme dojít k závěru, že ke smrti dochází v důsledku srážení krve.

TOTO VŠECHNO VIROLOGOVÉ CELÉHO SVĚTA DÁVNO VÍ!!!!

Ale vrazi Pfizer a spol. je stačí otřesnou propagandou umlčet.Potřebují ty svoje vražedné ampule za biliony dolarů prodat blbcům.

Roky to tajně chystali,všechny party čučkařů -CIA atd.to tajili,neumlčitelné lidi zavraždili.

pindokuk ( 10. června 2021 08:39 )

No fest si užijte poslední dovolenou.Na podzim mutace "delta" vymlátí půl světa.

A kdyby ne, tak gauner Fauci má připravenou novou ,vražednější mutaci.To by bylo aby půlka světa nepozdechala.

violka4 ( 10. června 2021 08:05 )

no to bych se na to mohla vy.... v tom hycu sedět s ksichtokrytem ... ani náhodou a kdyby si všichni odřekli letošní dovolenou tak by viděli obrat všech

Zobrazit celou diskusi
Další videa