Neděle 3. března 2024
Svátek slaví Kamil, zítra Stela
Oblačno 11°C

Schůze o covid pasech skončila fiaskem. To europarlamentem novinka hladce prošla

Aktualizováno -
9. června 2021
17:35
Autor: ČTK, sova - 
9. června 2021
10:18

Odpolední schůze poslanců rychle skončila poté, co se nepodařilo schválit stav legislativní nouze, ve kterém tento bod mohl být odsouhlasen. Evropský parlament ve středu definitivně schválil zavedení covidových certifikátů, takzvaných covidových pasů, které by měly lidem od začátku července usnadnit cestování za hranice. Výrazná většina europoslanců podpořila pravidla, díky nimž budou muset bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci vydávat a uznávat všechny unijní země. Podle poslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu a pomůže nejen turistům, ale i přeshraničním pracovníkům či studentům. Hladké zavedení systému bude nyní na členských zemích.

Pro projednání předlohy ve stavu legislativní nouze hlasovalo 58 poslanců ANO a ČSSD ze 135 přítomných zákonodárců. Verdikt znamenal, že se mimořádná schůze k předloze nekonala. Sněmovna by novelu vzhledem k zákonným lhůtám nemohla začít projednávat ani standardně v úvodním kole.

Schválená pravidla obyvatelům EU zaručují, že jejich země jim na požádání bezplatně vydá digitální či papírové osvědčení, díky němuž budou moci až na výjimky bez dalších podmínek cestovat do jiných unijních států. Certifikáty budou k dispozici plně očkovaným lidem, majitelům čerstvých PCR či antigenních testů s negativním výsledkem či lidem, co v posledním půlroce nemoc prodělali.

Europoslanci schválili nařízení o pasech poměrem hlasů 546 ku 93. Jejich konečné potvrzení je na členských zemích, které mají v rukou i zavedení systému. Někteří poslanci přitom před hlasováním dávali najevo obavy z několika úprav, které si při vyjednávání o certifikátech prosadily členské země.

Státy budou moci ve výjimečných a odůvodněných případech vyžadovat po majitelích pasů dodatečné podmínky, jako jsou například karantény. Země navíc nemají povinnost poskytovat lidem pro účely certifikátu bezplatné testy, o které usilovali poslanci, aby předešli diskriminaci neočkovaných. Testy mají být „cenově dostupné“, řada států přitom počítá s různou mírou bezplatných testů, na něž přispěje Evropská komise 100 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun) z unijních peněz.

Země budou muset uznávat všechny vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), budou však dobrovolně moci akceptovat i další preparáty jako ruský Sputnik V. Právě okolo vakcíny, kterou ve velkém využívá Maďarsko a očkovat s ní začalo i Slovensko, se při zavádění certifikátů čekají debaty. Některé země již daly najevo, že ji až do schválení EMA uznávat nehodlají.

V Česku je o vocid pasy boj

Opoziční strany považují novelu zákona o ochraně veřejného zdraví zavádějící covidové certifikáty za nadbytečnou. Stačí podle nich například už schválený zákon o právu na digitální služby. Na středečních tiskových konferencích ve Sněmovně to řekli zástupci koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) i Pirátů. Za zbytečný má návrh i hnutí SPD, jež chce návrh blokovat. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdí, že k vydávání certifikátů potřebuje zákonné zmocnění. Opoziční hnutí SPD už ohlásilo, že bude přijetí novely blokovat. Diskriminuje podle něj lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat a testovat.

Pokud někdo tvrdí, že takzvané covidové pasy někoho nutí k očkování, uvádí veřejnost v omyl a nemluví pravdu, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Jsou tam všechny tři možnosti, tedy očkování, test a prodělání onemocnění,“ uvedl. K ničemu jinému než cestování navíc opatření neslouží.

„Vládě nebrání nic v tom, aby podmínky takto nastavila v souladu s nařízením EU“

Bez zákonného zmocnění vydávat certifikáty by hrozilo to, že soudy praxi označí za protiprávní. „Budu dělat vše, abych přesvědčil kolegy, aby pro to hlasovali,“ dodal. Aby se opatření stihlo, je navíc podle něj třeba projednávat předpis v režimu legislativní nouze.

Domníváme se, že vládě nebrání nic v tom, aby podmínky takto nastavila v souladu s nařízením Evropské unie,“ poznamenal předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek. „Jsme přesvědčeni, že k tomu není potřeba speciální zákonná úprava,“ přitakal místopředseda ODS Martin Kupka. Možností jsou podle něj výpisy prostřednictvím CzechPointu.

Koalice Spolu nepodpoří ani projednávání v legislativní nouzi, ani program mimořádné schůze,“ řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Také podle pirátského poslance Ondřeje Profanta jde o zcela nadbytečný zákon, který není odůvodněný a rozšiřuje sběr osobních údajů. „Ve Sněmovně jsme schválili zákon o právu na digitální služby, který definuje katalog služeb, což je nařízení vlády. V tom se dají všechny tyto věci upravit a vláda by to tak měla dělat,“ řekl.

Podle poslankyně SPD Karly Maříkové nová podoba návrhu nezakotvuje diskriminující část, která měla krátit ústavní práva občanů. Za nesmyslnou ale považuje vládní argumentaci, že takzvané covidové pasy mají umožnit cestování. „Vláda se snaží získat podporu veřejnosti pro zavedení covidových pasů a tím vytváří tlak, aby se lidé nechali očkovat,“ řekla. Ministr Vojtěch uvedl, že pokud někdo tvrdí, že covidové pasy někoho nutí k očkování, uvádí veřejnost v omyl a nemluví pravdu.

Předloha se mohla dostat už v pátek na program řádné schůze, hnutí ANO ale nakonec návrh na její zařazení kvůli opozičním postojům stáhlo. Předminulý týden Sněmovna odmítla schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze původní novelu, kterou předložil Vojtěchův předchůdce Petr Arenberger. Návrh se tehdy stal předmětem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám. Vojtěchův nový návrh tuto pasáž neobsahuje.

Video  Do Egypta bez karantény? Papež zmínil nefér restrikce a všechny neznámé u covid pasů  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ferryx ( 9. června 2021 22:41 )

Nerozumím, vysvětli to.

esprit ( 9. června 2021 20:19 )

V Česku je o vocid pasy boj.

ferryx ( 9. června 2021 16:14 )

Co to je chcou (připomíná to ch*át), říkáme chtějí.

ferryx ( 9. června 2021 16:11 )

Nechápu, proč nejde covidpas stáhnout, ale jen otevřít. To znamená, že při každé potřebě použití, musíte zadat rodné číslo a číslo občanky. Pěkná hovadina. Bylo mi řečeno, že je to důvěrné. Nechápu, co je důvěrného na tom, že jsem očkován. Já to nepotřebuji tajit.

HajkovaVlasta ( 9. června 2021 16:09 )

Nedivila bych se,kdyby ovečky Volného šířili lži,že na tom má zásluhu Volný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa