Pondělí 26. července 2021
Svátek slaví Anna, zítra Věroslav
Oblačno, bouřka 27°C

Na Slovensku se od čtvrtka mohou na očkování hlásit lidé starší 16 let. Na vakcínu si počkají

Autor: ČTK - 
27. dubna 2021
16:30

Slovensko od čtvrtka umožní registrovat se na očkování proti nemoci covid-19 všem obyvatelům starším 16 let. V diskuzní relaci televize Markíza to dnes řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Zmíněný krok ale neznamená, že mladí obyvatelé budou hned očkováni, přidělování termínů bude nadále záviset na věku či zdravotním stavu zájemce. Slovensko zatím nebude používat ruskou vakcínu Sputnik V, byť první zásilku převzalo už na začátku března.

V současnosti se mohou na Slovensku do virtuální čekárny na očkování přihlašovat lidé ve věku alespoň 40 let. Podle Lengvarského si zájemci o očkování nadále nebudou moci vybrat konkrétní vakcínu.

Obyvatele do věku 60 let země očkuje vakcínou od firmy AstraZeneca, pro starší lidi jsou vyčleněné vakcíny od společností Pfizer/BionNTech a Moderna.

V Česku se mohou přihlašovat k očkování proti covidu-19 obyvatelé starší 60 let a rovněž osoby s chronickým onemocněním a zaměstnanci vybraných profesí.

Na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, bylo dosud alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19 očkováno téměř 1,04 milionu lidí. Podle březnové sondáže nevládní organizace Globsec by v zemi celkově mohlo být očkováno sedm z deseti obyvatel; údaj zahrnuje lidi, kteří se chtějí nechat očkovat, a ty, kteří již byli očkováni.

V pondělí slovenské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že urychlit očkování seniorů proti covidu-19 chce i tím, že vakcínu současně dostane i jejich doprovod. Země v pořadníku upřednostní také chronicky nemocné.

Slovensko zatím nebude očkovat proti covidu-19 vakcínou Sputnik V. Rusko si podle Lengvarského vyžádalo na kontrolu ve vlastní laboratoři vzorky vakcíny, které byly dodány na Slovensko. Dříve ruská strana kritizovala Bratislavu za to, že očkovací látku analyzovala v neakreditované laboratoři. Následně se Slovensko dohodlo na posouzení Sputniku V v Maďarsku. Sputnik V zatím nezískal registraci od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa