Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Schillerová nejvlivnější Češkou? Vlivný neznamená schopný, cupuje žebříček manažerka

Aktualizováno -
3. června 2021
18:50
Autor: ČTK - 
3. června 2021
10:05

Nejvlivnější ženou Česka podle časopisu Forbes zůstala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pořadí se nezměnilo ani na dalších dvou místech, druhá je eurokomisařka Věra Jourová a třetí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Do první desítky se nově dostala na čtvrtou pozici vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová a na desáté místo spolumajitelka dodavatele stavebnin DEK Petra Kutnarová. Jedna Češek zařazených do žebříčku, manažerka Deloitte Diana Rogerová se na sociálních sítích vůči žebříčku ohradila především s ohledem na zastaoupení političek v čele.

„Pokud vliv měříme i tím, na kolik lidí mají přímý dopad různá její rozhodnutí, není nadále vlivnější Češky než Alena Schillerová,“ uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Žádná jiná žena v Česku podle něj momentálně nehospodaří s větším množstvím peněz. „V čase nynější koronavirové krize a jejích dopadů navíc ještě posílila svůj vliv na různá odvětví a dění v Česku,“ doplnil.

Vdova po zesnulém Petru Kellnerovi byla na konci května jmenována správcem pozůstalosti, a tak nyní kontroluje třísetmiliardový majetek, i když zatím dědické řízení není uzavřeno, uvedl Forbes ke čtvrtému místu Kellnerové v žebříčku. „Paní Kellnerová je také součástí řídícího výboru, který funguje jako poradní orgán současného výkonného ředitele Ladislava Bartoníčka,“ doplnil.

Z koaliční vlády ANO a ČSSD v žebříčku na stejném sedmém místě jako loni zůstala také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Z první desítky vypadla loni osmá personální ředitelka Home Creditu Renata Mrázová a majitelka realit a zakladatelka neziskové organizace Women for Women Ivana Tykač, která se z loňského desátého posunula na letošní 12. místo.

Jedna Češek zařazených do žebříčku, manažerka Deloitte Diana Rogerová se na sociálních sítích vůči žebříčku ohradila. I když si ocenění váží, neměl by být podle ní zaměňován vliv za schopnost. „Proto mi nepřipadá správné, že žebříčku vévodí ženy ze státní správy a okolí premiéra, které zemi systematicky nepomáhají a použijí toto umístění jako potvrzení toho, že jsou ve svých funkcích schopné. To mě upřímně děsí a nechci toho být součástí. Cítím se pak v tomto žebříčku velice nekomfortně a nepatřičně,“ napsala na facebook.

Žebříček nejvlivnějších žen Forbes vydal podesáté, letos v něm představil 150 jmen významných Češek z nejrůznějších oborů, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor. Redakce sledovala více než 350 žen, v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým ale sleduje i neziskový sektor, ženy z kultury či sportu.

Video  „Tykali jsme si.“ Zeman udělí Kellnerovi Řád Bílého lva  - Blesk
Video se připravuje ...

 

Jednotlivé ženy v každé kategorii redaktoři hodnotili podle několika kritérií, vycházeli z metodiky amerického Forbesu a spolupracovali s odborníky a znalci jednotlivých odvětví, se kterými pořadí konzultovali. U majitelek a manažerek Forbes podle Šimůnka sleduje například hospodářské výsledky firem a akvizice, počty zaměstnanců a zákazníků a objem peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv.

„V sekci politiky a veřejné správy posuzujeme pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,“ dodal šéfredaktor Forbesu.

ingmarie ( 3. června 2021 21:27 )

Chápu, že hlásná trubka Babiše paní Schillerová ( tvůrkyně největšího zadlužení , jaké jsme kdy měli ) v čele poŕadí nejvlivnějších žen , ty opravdu schopné přivede k tomu, se z takto přiblblého konceptu odhlásí

kukuku ( 3. června 2021 20:58 )

To je jako vyčítat zvolené Miss, že to neznamená, že je nejchytřejší.

cukrenka ( 3. června 2021 10:18 )

Čas ukáže nkdo je kdo. A i jinde mají v politice všelikoho.

Zobrazit celou diskusi