Sobota 16. října 2021
Svátek slaví Havel, zítra Hedvika
Oblačno, déšť 13°C

Přehledně: Vláda odklepla otevření dětských koutků a školní fotky bez roušek. A QR kódy od úterý

Aktualizováno -
31. května 2021
17:25
Autor: ČTK, for, simao - 
31. května 2021
07:10

Poslední jednání vlády v měsíci květnu přineslo ukončení kompenzačního bonusu pro podnikatele a OSVČ a také ukončení většiny plošných kompenzačních programů. Ministři oznámili, že až na výjimky ekonomika jede a k většině kompenzací už není důvod. Důchodci dostanou od ledna 2022 300 korun nad zákonnou valorizaci a do konce června budou respirátory osvobozeny od DPH. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznámil, že od 1.6. bude možné stahovat QR kódy o očkování. Vláda rovněž upravila podmínky pro hodiny zpěvu a školní fotografie, na kterých děti nebudou muset mít roušky. 

 

Co všechno vláda schválila:

  • Nový návrh novely zákona o veřejném zdraví, která má umožnit vydávání covid pasů pro cestování v EU
  • Od 1. června si budou lidé moci stáhnout certifikát o očkování proti covidu-19, nákaze či testu z webu ocko.uzis.cz. Uznávat je budou okolní státy
  • Od 1.6. mohou otevřít dětské koutky, mohou naplnit maximálně 50 procent kapacity
  • Firmy budou moci v červnu z programu Antivirus získat už jen příspěvky na část náhrady pro lidi v karanténě, tedy příspěvek A. Proplácení mezd v zavřených provozech či při snížení poptávky k dnešku končí
  • Ve školách uměleckého směru vláda povolila společnou výuku až 30 studentů zpěvu
  • Na školním fotografování budou děti moci odložit roušky bez toho, aby dodržovaly rozestupy
  • Vláda prodloužila prominutí DPH na respirátory o jeden měsíc do konce června

Penze vzrostou nad rámec valorizace

Na zvýšení průměrných důchodů na příští rok o 300 korun měsíčně nad rámec daný povinnou valorizací se minulý týden dohodla koalice.

„Spravedlivé důchody jsou pojem, který teď budete slýchat často. Na vládě jsme dnes schválili návrh ČSSD, aby se penze opět navýšily nad zákonnou valorizaci, tentokrát o 300 Kč. Senioři mají předplaceno a nemá se jim přidávat, až když zbydou ′drobky od stolu′,“ uvedla na twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Průměrná penze tak příští rok překoná 16 tisíc korun.

Nový návrh covid pasů a fotky bez roušek

Vláda schválila nový návrh novely zákona o veřejném zdraví, která má umožnit vydávání covid pasů pro cestování v EU. Minulou Sněmovna odmítla.  „Zadal jsem, aby návrh covid pasů byl zúžen jen na technické otázky, abychom byli v souladu s nařízením EU a mohli ho zprovoznit od 1.7., řekl ministr zdravotnictví. Vojtěch navrhne, aby zákon byl projednán ve stavu legislativní nouze.    

Už v úterý bude možné stahovat certifikáty o očkování, a to jak o kompletním, tak jen o první dávce. QR kód si lidé mohou stáhnout na webu ocko.uzis.cz. Už po první dávce mohou Češi vycestovat bez omezení do sedmi zemí (Chorvatsko, Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Slovinsko a Maďarsko). „Počítáme s tím, že zavedení covid pasů na úrovni EU se může zpozdit, proto již nyní jednáme s dalšími státy, kam Češi rádi jezdí na dovolenou,“ doplnil ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Ve školách uměleckého směru vláda povolila společnou výuku až 30 studentů zpěvu. Upravila i podmínky pro tradiční fotografování tříd. Děti na nich nebudou muset mít roušky.

Respirátory budou i v červnu osvobozeny od DPH, informovala zase ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Respirátory jsou v MHD a vnitřních prostorách nadále povinné. A právě díky prominutí daně se nám ve spolupráci s obchodními řetězci daří držet stabilně nízké koncové ceny pro naše občany,“ naspala ministryně.

Antivirus končí

Vláda také jednala o programech Antivirus. Většina jich končí. „Vypínáme A+ a B, v provozu bude do konce června jen minimalistický režim A pro zaměstnance v karanténě (80 %). Program jako takový ale zůstane v záloze až do konce roku, kdyby bylo třeba ho bleskově znovu použít,“ doplnila Maláčová.

Antivirus měl bránit propouštění. Poskytují se z něj příspěvky na mzdy a náhrady firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Od loňského 12. března od vyhlášení prvního nouzového stavu do dneška výdaje činí podle ministerstva 43,2 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí EU a pětinu stát. Podporu získalo 74.000 firem pro víc než milion zaměstnanců.

Od úterý také mohou otevřít dětské koutky. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zatím jen se zaplněním poloviny kapacity.  .„Dětské koutky v obchodních centrech mohou být opět v provozu, a to maximálně do 50% kapacity. Provozovatel musí evidovat účastníky a nikdo nesmí vykazovat známky onemocnění covid-19,“ řekl Havlíček na tiskovce po jednání vlády.

Zaorálek se kvůli sporu o kulturu sešel s Vojtěchem

Ministři měli v plánu projednávat také další opatření reagující na pokles počtu nově nakažených koronavirem. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) avizoval, že bude žádat další rozvolnění v kultuře. Za diskriminační označuje, že se dnes otevírají restaurace, prodávat občerstvení v divadlech je ale dál zakázáno.

„Já věřím, že i léto s kulturou bude tentokrát ještě lepší léto, než bylo to minulé léto,“ uvedl dnes Zaorálek na tiskovce v Lidovém domě a uvedl, že dnes o rozvolnění v kultuře jednal s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Podle Zaorálka vznikl „určitý problém“, Zaorálek nesouhlasil s tím, co vláda v pátek schválila. „Já jsem připravil určitý program, harmonogram uvolňování v kultuře pro červen, červenec, srpen a září a samozřejmě že jsem stál o to, aby se ten harmonogram držel. Je nutné, aby platila všude stejná pravidla – ať už jsou to restaurace, sport, kultura,“ apeloval s tím, že jedinou zárukou udržitelnosti a srozumitelnosti je jednotný systém.

„Dle mého se nedodržel princip, na kterém já jsem byl dohodnut s hlavní hygieničkou i s minulým ministrem panem Arenbergerem, kdy platilo, že ve chvíli, kdy se uvolní vnitřní prostory restaurací, tak zároveň bude možné třeba i mít občerstvení pro kulturu a zároveň jsme se dohodli, že ty podmínky, které budou v restauracích, budou stejné i pro kulturní akce. Tzn. že i způsob testování, způsob vyžadování testů,“ upozornil Zaorálek na rozpor ve vládě. „Právě proto, aby byl systém jednotný, férový a lidé nemuseli přemýšlet, že když půjdou tam, tak co potřebují a že to bude všude stejné. Tohle se bohužel nedodrželo,“ doplnil.

Vojtěch podle Zaorálka tyto argumenty uznal. Nepodařilo se však, aby změny platily od zítřka – jednat o nich bude další vláda, Vojtěch má dle Zaorálka 7. června předložit novou, dohodnutou verzi podmínek pro kulturu a pravidla pro rozvolnění v kultuře yb se tak s ostatními oblastmi sjednotila za týden. Debata o tom by však mohla začít již dnes.

Česko chce nahradit škodu za Vrbětice

Kabinet zabýval způsobem odškodnění obyvatel Vrbětic a dalších obcí na Zlínsku, jejichž život ovlivnily výbuchy muničních skladů v roce 2014. Návrh zákona, který už jednou kabinet odmítl, předloží po dohodě se starosty dotčených obcí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) vznikne speiální pracovní skupina složená ze zástupců resortů financí a obrany, která bude odškodnění řešit. 

V nejbližší době by mohla směřovat Rusku žádost o náhradu škody, doplnil Kuhánek.

Sám Hamáček přitom hrozil, že se bude soudně bránit kvůli článkům Seznam Zpráv o tom, že chtěl v Moskvě údajně měnit informace o Vrběticích za milion dávek vakcín Sputnik V.

„Já jsem přesvědčen, že ČR postupovala naprosto správně. Jediná pachuť, která tady zůstala, jsou ta vymyšlená obvinění o neexistujícím obchodu Vrbětice za vakcíny a o mé údajné vlastizradě, kterou publikoval Janek Kroupa na Seznamu. Máme za sebou měsíc, já pořád čekám, kdy se objeví ten svědek, který dokáže, že jsem chystal takovýto výměnný obchod či vlastizradu. A realita je taková, že my jsme tu kauzu Vrbětice dotáhli do konce, diplomati odlétají, ten diplomatický konflikt jsme ustáli a na druhou stranu Janek Kroupa nepředložil nic. Jediné, komu ten článek prospěl, byl Kreml a ruská dezinformační válka,“ dodal Hamáček.

Video Tisková konference k mimořádnému rozvolnění v Česku. (28. 5. 2021) - ČTK/Blesk

Ministři posoudí také novelu zákona o pozemních komunikacích upravující podmínky pro kontrolu bezpečnosti na dálnicích, silnicích první třídy a vybraných mimoměstských úsecích silnic. Jednou z novinek má být posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích každých pět let. Novela upravuje také podmínky pro provozovatele mýta. V rámci běžné agendy vláda probere také změny v nakládání s takzvanými regulovanými látkami a fluorovanými plyny.

Poslanecký návrh úlev drobným živnostníkům v hrazení zdravotních a sociálních odvodů, jak ho prosazují opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09, u vlády zřejmě narazí. Vyčítá mu plošnost i finanční dopady do zdravotního a důchodového systému.

Vláda by dnes také měla schvalovat členy Orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb České republiky. S pětičlenným nezávislým kontrolním orgánem počítá česká legislativa od roku 2018, kvůli přísným požadavkům na jeho členy se dosud nepodařilo najít dostatek kandidátů.

Server Aktuálně.cz nedávno uvedl, že jimi mají být například bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, vedoucí odboru legislativy a práva prezidentské kanceláře Václav Pelikán, vedoucí bezpečnostního odboru ministerstva zahraničních věcí Hynek Pejchan, náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost a vzdělávání Jiří Nováček, ředitel bezpečnostního odboru na vnitru Josef Veselý či ústavní právník Jan Kudrna.

UFO1 ( 1. června 2021 05:03 )

S takovou sekerou dluhu řeší školní fotky,­zoufal­ci.Fo­tit se v rouskach by mohl jen dement,to by si trh vyřešil i bez nich,těžko by rodiče za fotku zaplatili....

tomik007 ( 31. května 2021 20:14 )

A to si jeste neviděl důchody komunistickych papalasu - přestrojených za imperialisty...🐽

tomik007 ( 31. května 2021 20:10 )

VOJTA si hned do jednoho vlezl 🤹‍♂️

Zdenek ( 31. května 2021 17:34 )

" Kde udělali soudruzi z NDR chybu? " .... V Česku se potvrdilo 13 případů indické mutace. !!!!!! Kde udělali soudruzi z NDR chybu? - kdyz A N G L I se nikdo nemuze dotat do Ceska ........ a Cesko je uprostred Evropy .......


!!!!! V Česku se do 21. května potvrdilo 53 případů jihoafrické varianty nového typu koronaviru, 13 případů indické a devět z jihovýchodní Asie.

Článek
Dosud bylo podrobně analyzováno takzvanou celogenovou sekvenací přes 2 700 pozitivních vzorků. Převládající je stále britská mutace. Data na webu zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

U indické mutace sekvenace potvrdila čtyři případy varianty B.1.617.1 a devět případů B.1.617.2, která se ve velké míře šíří ve Velké Británii. Její zjištění označil SZÚ za „alarmující“. Zachyceny byly v dubnu a květnu také tři importované případy varianty B.1.1.318, která nese označení floridská a která se může vyhýbat protilátkám. !!!!!


S O K .... hlavne, ze mame plno K E C U vuci Anglii !!!!!!


ano , potvrzuje se ZE SI MAME NEJDRIVE TOOOOOO LEJNO PRED VLASTNIM PRAHEM NEJDRIVE UKLIDIT SAMI

tarrica ( 31. května 2021 17:23 )

Tak ti se opravdu nepředřeli, ale co má dělat samotný důchodce- 82 let , který opravdu odpracoval 48 let a důchod má mizerný. Všichni nemohli být na místech s vysokými platy a navíc za minulé doby ty platy byly většinou všude na stejné úrovni.
To, co našetřil už dávno spolkly léky a vysoké životní náklady. Syn pomáhá, ale také je mu už skoro 60 let a zdraví nic moc. Všichni odsuzují ,že důchodci nakupují nekvalitní jídlo, ale po odečtení nutných nákladů jim bohužel moc nezbude/ ne všem/.

Zobrazit celou diskusi
Další videa