Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 29°C

Vojtěch: Zhoršení s rozvolněním může nastat. Děti čeká testování i příští školní rok

Aktualizováno -
30. května 2021
11:55
Autor: Mii, ČTK - 
30. května 2021
11:49

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl, že nemá radost z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS). Jak minulé vedení resortu opatření vydávalo, chce prověřit. Ihned po svém nástupu zahájil kompletní revizi všech nařízení. S rozvolněním podle něj hrozí dočasné zhoršení situace, myslí si však, že incidence stále klesá a očkování pokračuje, takže ke katastrofě by dojít nemuselo. A zmínil, že děti čeká plošné PCR testování i během příštího školního roku. Vojtěch to řekl v pořadu Partie na FTV Prima.

„Beru to tak, že se musíme vypořádat s věcmi, které nastaly,“ hodnotí ministr rozsudek NSS, kvůli kterému v pondělí otevře de facto zbytek všech služeb, které dosud byly zavřené. To znamená vnitřní prostory restaurací, bazény, wellness či kasina. Radost z toho nemá. „Já jsem jasně prohlásil, že pokud já budu ministr zdravotnictví, tak budeme respektovat stanoviska soudů,“ uvedl nicméně.

Hodnotit, proč předchozí vedení ministerstva vydávalo opatření protizákonně, příliš nechce. „Já u toho nebyl,“ konstatoval. Navíc tento výraz podle něj ani není vhodné použít, byť NSS jasně uvedlo, že v rozporu s legislativou nařízení byla. „Já si nemyslím, že je úplně korektní říct, že ministerstvo vždy jednalo protizákonně,“ míní ministr. Zároveň uvedl, že rozsudek soudu je velmi restriktivní.

Chce ovšem provést kontrolu všech vydaných opatření. „To je teď mým prioritním cílem (…), dát do kupy všechna opatření a zrevidovat je,“ řekl Vojtěch. Chce se také na předchozí přístup ministerstva ptát náměstka na legislativu a právo.

Zopakoval, že kdyby bylo na něm, pondělní masivní rozvolnění by proběhlo až v polovině června. Situace je však jiná než před rokem, je přesvědčen. Například incidence se snižuje. „V tomto směru máme jistý manévrovací prostor, očkování běží velmi dobře,“ hodnotí Vojtěch. I tak dle jeho názoru ale nemůžeme vyloučit dočasné zhoršení. „Prosím všechny, aby byli opatrní.“

Uznávání protilátkových testů? Zatím ne

O situaci v kultuře, například aby při akcích bylo povolené občerstvení, jak požaduje ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), bude Vojtěch diskutovat s hygieniky. Policejní kontroly v restauracích pak obhajuje. „Je jasné, že bez kontroly to nemá smysl,“ říká k nastaveným hygienickým opatřením. Odmítá, že by úderem pondělí vpadly do hospod skupiny policistů a hygieniků. „Budou probíhat kontroly, jako probíhaly doposud,“ uvedl.

Zda stát začne uznávat testy na protilátky, Vojtěch aktuálně nedokáže říct. Neexistuje k tomu odborný konsenzus, podotkl. „V tuto chvíli není žádné mezinárodní stanovisko, třeba ECDC (Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí - pozn. red.), jaká je hladina protilátek, která je protektivní,“ upozornil ministr.

Spíš se vláda a ministerstvo zaměří na očkování. V tomto kontextu Vojtěch avizoval, že se chystá propagační kampaň, která bude zaměřena mimo seniory. „Chceme cílit právě na mladší generaci,“ avizoval ministr. Očkování dětí od 12 let je ale zatím podle jeho slov hudbou budoucnosti, nejdříve bude třeba doočkovat ty lidi, kteří čekají na druhou dávku.

PCR testování dětí v září

Co se týče testování, chce na začátku roku zahájit plošné testování dětí metodou PCR. V pondělí o tom plánuje hovořit s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). „Abychom si byli jisti, že na školách nevznikají klastry,“ uvedl.

Podle ministra zatím neexistuje finální dohoda. Předpokládá nicméně, že testování by se organizovalo „spíše v rámci škol“. Jasnou strategii chce připravit do konce června, aby se školy mohly včas připravit a aby i rodiče dětí věděli, co je čeká.

Do prázdnin Vojtěch nechce ve školách rušit povinnost nosit roušky a respirátory.

Video Tisková konference nově jmenovaného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO; 26. 5. 2021) - abl

UFO1 ( 30. května 2021 17:21 )

Nemá děti,nezná děti a dusi děti rouškami,ničí jim dětství i zdraví,ANO

UFO1 ( 30. května 2021 17:15 )

UFO1 ( 30. května 2021 17:14 )

Pokud hází testování na školy,tak je distance na obzoru,ANO nemá schopnost zajistit PCR testování ve školách po roce a půl pandemie,OStuda
Antig.testy jsou pouze dobrý výdělek....ve školách zbytečně testy i rousky

verka1 ( 30. května 2021 15:41 )

Soudce nerozumí zdravotnictví, nemoci...to musel rozhodnout podle nějakého posudku. 👎
Odborníci přes hygienu, imunologie... tak podle nich se má rozvolňovat.

tomik007 ( 30. května 2021 15:35 )

ANO - mrtvi toho uz moc nenachodí 😱

Zobrazit celou diskusi
Další videa