Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Dobrovolné antigenní testování Čechů: 5 procent pozitivních a rekord před Vánoci

Autor: ČTK - 
4. ledna 2021
13:41

Antigenních testů na covid-19 bylo od listopadu do 3. ledna provedeno téměř 830 000. Nejvíc jich podle zveřejněných dat bylo 21. prosince, kdy se takto nechalo vyšetřit více než 46 000 lidí. Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily přes 26 700 nakažených. Z nich přes 10 300 bylo bez příznaků. Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,5 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,8 milionu.

V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent. Zároveň s tím ale klesá podíl testů nařízených praktickými lékaři a hygieniky. V říjnu lékaři poslali na vyšetřených 56 procent testovaných a hygienici 19 procent, v prosinci to bylo 39 a 13 procent.

Preventivní a dobrovolné testy, většinou antigenní, tvořily poslední měsíc roku 43 procent. Pozitivní výsledek mělo v prosinci zhruba 30 procent lidí, kteří šli na test se žádankou od lékaře, a 20 procent od hygieniků.

Antigenní testy jsou sice méně přesné, ale levnější. PCR test pro samoplátce stál ještě na jaře i několik tisíc korun, v květnu pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil maximální cenu na 1756 korun včetně úhrady odběru. Stejnou částku pak hradily i zdravotní pojišťovny za test, který nařídil lékař nebo krajská hygiena. Už tehdy některé laboratoře argumentovaly tím, že se jim pak testovat nevyplatí. Od letošního roku stanovily pojišťovny cenu na 1109 korun pro laboratoř a 167 korun za odběr z nosohltanu.

Se vzorkem z nosohltanu pracuje i antigenní testování. Metoda ale nevyžaduje zpracování v laboratoři, je tedy levnější a rychlejší. Výsledky ale nemusí být podle odborníků vždy tak přesné jako u PCR testu, pozitivní výsledky u lidí bez příznaků se tak ještě laboratorně potvrzují. Za antigenní test pojišťovny platí zhruba 350 korun.

Antigenní testování bude pokračovat

V polovině listopadu začala testovat lůžková zařízení sociálních služeb, zejména domovy pro seniory. Test museli pravidelně podstupovat klienti i zaměstnanci, v současné době se už testují jen zaměstnanci. Od začátku prosince se mohli nechat antigenním testem dobrovolně otestovat pedagogičtí pracovníci, od 16. prosince pak i další veřejnost. Opakovat test je možné jednou za pět dní. Testují se také například sportovci z nejvyšších soutěží.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) test doporučoval zejména před návštěvou starších příbuzných během vánočních svátků. Původně mělo plošné antigenní testování skončit 15. ledna, bude ale pokračovat. Podle ministerstva se osvědčilo zejména pro odhalování nakažených bez příznaků.

Video Blatný o antigenním testování: Máte pozitivní výsledek? Běžte domů, zůstaňte v izolaci. - Blesk Zprávy / ČTK

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa