Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Zemřel František Šedivý (†93). Bojoval proti nacistům, 12 let ho drželi v lágru komunisté

Autor: ČTK - 
24. února 2021
17:57

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu ČTK oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor,“ uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. „Patřil také k těm, díky jejimž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009,“ dodal Bulan.

Po Únoru převáděl uprchlíky do Bavorska

Šedivý se narodil 2. července 1927 v Zadní Třebani na Berounsku. Podle jeho vzpomínek zaznamenaných v projektu Paměť národa byl jakožto syn legionáře vychováván v souladu s ideologií první Československé republiky.

Za války musel odejít ze střední školy a byl totálně nasazen v továrně firmy Junkers v Loděnici a na opevňovacích pracích v Brně. Spolupracoval s odbojářskou skupinou v lesích kolem Křivoklátu.

Od roku 1948 studoval na Vysoké škole věd hospodářských v Praze, jako mladý národní socialista ale nesouhlasil s poúnorovým vývojem. Krátce převáděl uprchlíky přes střeženou hranici do Bavorska, poté začal s přáteli budovat podzemní organizaci, její členové ale byli zatčeni.

Za velezradu a špionáž komunistický soud Šedivého poslal na 14 let do vězení, část trestu strávil v pracovních táborech na Jáchymovsku a Příbramsku. V roce 1964 byl podmínečně propuštěn.

V období pražského jara v roce 1968 se Šedivý s kolegy pokoušel o obnovu Československé strany národně socialistické, za normalizace byl znovu perzekvován. V 80. letech získal práci v ústředním nakladatelství socialistické strany Melantrich - Svobodné slovo, zúčastnil se tak demonstrací během Palachova týdne i manifestací po 17. listopadu 1989.

Video „Na hrubý pytel hrubá záplata,“ hodnotí Anýž heslo ,Zavražděna komunisty‘. Kvůli nim o Horákové napsal knihu - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Jirik-ta ( 24. února 2021 20:21 )

Datum narození: 2. července 1927 93 let,

manunu ( 24. února 2021 20:04 )

panda82:

manunu ( 24. února 2021 20:03 )

Nevím, jestli je rozumné zveřejňovat tak h.l.o.u.p.é příspěvky. Vysokého věku se dožili i lidé, kteří prošli koncentračními tábory, pokud ty hrůzy přežili. Dlouhověkost je podmíněna hlavně geneticky.

sněhulákLH69 ( 24. února 2021 19:32 )

Nevím jestli je rozumné zveřejňovat podobné články. Protože je divné, že se dožil třiadevadesáti. Mně z toho vychází, že buď těch 12 let v lágru, nebylo až tolik krutých, aby mu poškodilo zdraví, nebo mu to zdraví spíš pomohla posílit. Je to něco podobného, jak někteří tvrdí, že jim komančí nedovolili studovat a potom čtete že vystudovaly ne stovky, ale tisíce dětí podezřelých rodičů. Nedávno, jako příklad jste psali o synovi odsouzeného s Miladou Horákovou (tuším Přeučil). I ten vystudoval vejšku a stal se dokonce úspěšným člověkem.

panda82 ( 24. února 2021 18:42 )

Když byl po Únoru převaděč, tak proč se divíte, že bručel

Zobrazit celou diskusi
Další videa