Nejdřív mamba, teď další jedovatý had na útěku? Veterináři: S černými chovy to je složité
Pokaždé je to zpráva, která vyděsí celé Česko. Volně se pohybující jedovatý had, který může způsobit až smrtelné uštknutí. Nejdříve takto odborníci hledali mambu zelenou, která utekla v pražských Hlubočepích, a teď probíhá pátrání po dalším jedinci, jenž kousl malou holčičku v Jenštejně u Prahy. Mamba pocházela z černého chovu a dost možná je to případ i současného hada. Chovatelé občas obcházejí zákon, byť nad nimi visí tučná pokuta. Jaké postihy jim hrozí a jaká pravidla pro jedovaté hady v Česku existují?
Celé legislativní pozadí chovu exotických zvířat v Česku vychází z vyhlášky č.411/2008 Sb. o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči. Mezi „zvířata vyžadující zvláštní péči“ spadá celá řada jejich tříd, ptáky počínaje, lidoopi konče, u plazů jsou to všechny jedovaté druhy. Přesný seznam nicméně není důležitý. Podstatné je, že pro držení všech těchto tvorů potřebuje osoba povolení od Státní veterinární správy (SVS).
Jeho získání je relativně proces. Žadatel může být kdokoliv starší 18 let a musí veterinářům popsat, co plánuje chovat, kolik jedinců, v jakých podmínkách, jaké k nim bude mít vybavení a čím je bude krmit. Zároveň musí souhlasit, že chov si přijdou kontroloři prohlédnout. Povolení pak získá, pokud veterináři zhodnotí, že osoba zvířeti připravila vyhovující podmínky.
Právě špatný „domeček na bydlení“ je jedním z hlavních důvodů pro neudělení razítka. Ubikace musí být mimo jiné pečlivě zajištěna proti úniku zvířete – aspekt velmi důležitý u jedovatých druhů. Povolení se navíc vydává pouze na tři roky, aby nikdo neměl doživotní propustku zacházet s exotickými tvory, ale lze jej po uplynutí doby prodloužit.
Součástí povolení je, že jednou za rok k chovateli přijdou veterináři, kteří zhodnotí, zda jsou životní podmínky zvířete stále vyhovující. Zároveň pokud majitel vytvoří v chovu nějaké výrazné změny, je povinen je správě do 30 dnů oznámit. Pokud by svoji skupinu zvířat rozšířil (ať už o druhý, či počet jedinců), opět je třeba podat novu žádost.
Za černý chov mastná pokuta
Je to administrativa, se kterou musí každý chovatel jedovatého hada v Česku počítat. Ne všichni však touto úřední anabází chtějí procházet a rozhodnou se pro cestu černého chovu, kdy nikdo nekontroluje, v jakých podmínkách plaza mají, vlastně nikdo o jejich zvířeti nic neví. Problematické je to hned na několika úrovních.
Určité druhy jsou na seznamu s povolením jednoduše proto, že vyžadují složitější péči. Kontrola veterinářů není šikana, nýbrž společný zájem všech, aby zvíře mělo co nejvhodnější podmínky. Konkrétně teraristika je komplexní disciplína, plazi vyžadují různé druhy svícení, které když nemají, mohou jim chřadnout kosti. A těchto nuancí je hned několik. Zároveň chtějí veterináři zajistit co největší ochranu bezpečnosti jak zvířete, tak jeho lidského okolí.
Z toho důvodu je černý chov nelegální činnost, za kterou hrozí sankce až 50 tisíc korun, popsal pro Blesk Zprávy mluvčí SVS Petr Vorlíček. Pokud je k tomu připojeno týrání, přičemž tak lze vnímat i nevyhovující chovné podmínky, částka může násobně vzrůst.
Kolik nepovolených chovů hadů v Česku existuje, však podle Vorlíčka nelze odhadnout. Veterináři mají jen údaje buď z pravidelných kontrol či kontrol na podnět. Například pokud soused zavolá veterináře na svou sousedku, protože slyšel, že má podezřelého hada. V černý chov se navíc promění i „v pohodě“ chov, který jen neohlásil změny. „Je to jak ptát se policie, kolik je dealerů drog,“ popsal Vorlíček, že přesná data neexistují a nemohou existovat.
Jedovatí hadi ale podle něj nejsou ten největší problém v Česku. Jako závažnější vnímá správa nelegální pořizování šelem, kterým nejen že je komplikované vytvořit vhodné podmínky pro žití, ale pokud je veterináři odeberou, není je kam následně umístit - zoologické zahrady je nechtějí.
Mamba v kleci na morčata
Co se může stát, když majitel jedovatého hada poruší prakticky všechna nařízení, která existují, ukazuje slavný případ mamby zelené z roku 2018. Právě tohoto hada chovala žena v pražských Hlubočepích načerno. Plaz ji nejdříve kousl a pak utekl ven z domu, policie i herpetologové po něm pátrali tři dny. Mamba zelená je totiž prudce jedovatá. Nakonec byla nalezena na sousedním pozemku, jak odpočívá na stromě.
Majitelka na následky uštknutí zemřela. Později se ukázalo, že hada držela v kleci pro morčata – naprosto nevyhovující.
Není to přitom jediná mamba z neregistrovaného chovu, která v posledních měsících plnila titulky médií. V loňském roce plašil v Brně chovatel, že mu utekly hned čtyři. Později zjistil, že domov neopustily, nicméně opět šlo o mamby držené bez povolení.
A pak je tu současný případ z Jenštejna u Prahy. Šestiletou dívku tu o víkendu uštkl jedovatý had, skončila na jednotce intenzivní péče. Podle přivolaného herpetologa se jednalo o velký druh zmije nebo chřestýše. Pokud by nakonec byla potvrzena druhá varianta, dost možná znovu půjde o černý chov. Okolí o žádném regisrovaném chovateli na této adrese nevědělo.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.