Mobilní data v Česku jsou stále jedna z nejdražších na světě. A „DataMarta“ měla pravdu?

Autor: Mii - 
11. července 2020
06:40

Ani v roce 2020 se na poli mobilních dat nic výrazně nezměnilo. Česko je má dál jedna z nejdražších na světě. Jeden GB tu stojí průměrně 185 korun, což je skoro stejně jako v USA nebo Švýcarsku. Přitom v těchto zemích lidé pobírají řádově více peněz. Vyplývá to z informací britské společnosti cable.co.uk, se kterými pracovala datová platforma Visual Capitalist. Podle ní je jedním z důvodů pro vysoké ceny fakt, že lidé data v „drahých“ zemích málo používají. V podobném duchu v minulosti hovořila exministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), která byla za výrok kritizována. 

Kdo chce v Česku používat mobilní internet, musí se připravit, že levná záležitost to až na výjimky není. Data jsou tu drahá dlouhodobě a navzdory početným slibům se situace ani v polovině roku 2020 nijak výrazně nezlepšila. Operátoři sice na jaře nabízeli neomezené „datování“ bez dalších příplatků, jenže to byla speciální akce kvůli pandemii koronaviru, která navíc už skončila.  

Teď jsme zpět ve standardní drahé situaci. 185 korun (7,85 dolarů) za 1 GB možná na první pohled nevypadá tolik, ale je to tak vysoká částka, že naši zemi posunula na samý konec celosvětového porovnání cen dat. Česko se ocitlo na 137. příčce ze 155 zemí, dražší data už mají například jen Kanada (12,55 dolaru), Malawi (27,41 dolaru), Kuba (13,33 dolaru) nebo Jižní Korea (10,94 dolaru).

V rámci Evropy si lidé za mobilní data připlatí více pouze v Řecku (12,06 dolarů), Kypru (13,56 dolarů) a Švýcarsku (8,38 dolarů). Jenže zatímco v Česku je průměrná mzda něco málo přes 34 tisíc korun, ve Švýcarsku lidé pobírají v průměru přes 226 tisíc korun. V Česku tudíž lidé dají ze své mzdy za internet v mobilu násobně víc peněz.

Data občas stojí pouhé koruny

Existují přitom země, i nedaleké, kde je situace zcela jiná. Nejlevnější mobilní data má Indie, kde jeden GB dat vyjde na 0,09 dolarů – v přepočtu zhruba 2 koruny. Nutno ale dodat, že Indie aktuálně zažívá hyperkonkureční prostředí z hlediska mobilních operátorů, kteří chtějí získat nové zákazníky a ceny nastavili extrémně nízko. Odborníci se shodují, že tato situace nevydrží a ceny půjdou nahoru.

Nicméně je to ukázka toho, co se stane, když konkurence funguje a pro lepší příklad můžeme jít do Itálie. Ta má aktuálně jeden GB dat za 0,4 dolarů (10 korun) a je z tohoto pohledu 4. nejlevnější na světě. Ještě nedávno přitom byla situace v zemi podobná jak u nás, trojice operátorů si udržovala vysoké ceny, než na trh vtrhl čtvrtý operátor a částky klesly více než 10krát.

Video Expert o výmluvě operátorů: Kolaps se nekonal, neomezená data za koronaviru fungovala - Blesk TV

A pak je příběh Kyrgyzstánu (na žebříčku třetí nejlevnější s cenou 0,21 dolaru za 1 GB dat) – země řeší nedostatečnou infrastrukturu pevného internetu, která nezvládá pokrýt potřeby venkovského obyvatelstva, tak vkládá peníze do mobilních sítí.

Investovalo se, tak plaťte

Podle Visual Capitalist ovlivňují cenu dat čtyři klíčové faktory, které vysvětlují, proč je mezi částkami takový rozdíl.

Existující infrastruktura: Není překvapením, že země, které mají lepší telekomunikační infrastrukturu, dokážou nabídnout balíčky s větším množstvím dat a levněji.

Závislost na mobilních datech: Když jsou mobilní data hlavním zdrojem internetového připojení v zemi a používá je hodně lidí, zvyšuje to konkurenci operátorů a ceny padají. To je případ například Indie nebo Kyrgyzstánu.

Data se málo používají: Jakmile příliš velké množství obyvatel mobilní data nepoužívá, není tendence operátorů bojovat o zákazníky, a tím pádem snižovat ceny.

Průměrný příjem obyvatel: V bohatých národech si operátoři účtují více, protože vědí, že to lidé bez problémů zaplatí. To platí například v Kanadě nebo Německu.

Těžko však posoudit, jaká situace nebo jejich kombinace připadá na Česko. V tuzemsku si sice můžeme užívat relativně dobrou telekomunikační infrastrukturu, jenže právě tou argumentují operátoři v diskuzích o drahých cenách dat – hodně investovali, takže teď to lidé musí zaplatit. Ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí si zase loni pro Blesk Zprávy posteskl, že stát údajně celý obor dlouho ignoroval a ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) podle něj nepřicházela dostatečná regulace.

A pak je tu výrok exministryně obchodu a průmyslu Marty Novákové (za ANO), která podotkla, že Češi mají drahá data proto, že je málo používají a místo toho jsou na Wi-Fi. Tehdy za něj schytala výraznou kritiku i od svého šéfa Andreje Babiše (ANO) a ministerstvo nakonec musela opustit. Zajímavé však je, že jeden z faktorů zmíněných Visual Capitalist dává Novákové za pravdu.

Nadějí je příchod čtvrtého operátora

Ať už je důvod jakýkoliv, data jsou v Česku stále drahá. Od kauzy „DataMarty“ nedošlo k téměř žádnému posunu, byť Babiš s tématem jeden čas velmi intenzivně operoval. Jeho vláda alespoň schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, díky které je přechod k jinému operátorovi snazší a pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou nižší.  

Všichni už se nejspíš smířili s tím, že k výraznějšímu zlevnění dojde až s příchodem čtvrtého operátora na český trh. Jeho vstup by měla umožnit aukce kmitočtů pro mobilní sítě nové generace 5G – ČTÚ vyhradil část frekvence právě pro potenciálního nového hráče. Aukce by měla být vypsána ještě během letošního léta a naostro začne na podzim. Je to zhruba rok zpoždění od původních plánů.

SCHWARZENBERG ( 11. července 2020 11:45 )

Na vině je katastrofální privatizace telekomunikací a v podstatě rozdání frekvencí stávajícím operátorům před několika lety aby se navždy zarazila jakákoliv konkurence. Za to nemůže Babiš ale ksindl z ODSČSSD. Ono se s tím nedá nic moc dělat stejně jako s ostudnou církevní restituční zlodějnou. Ono je dnes u havlistů a polointeligentů vše svádět na Babiše.

zdenek43 ( 11. července 2020 10:56 )

Podle Babiše jsou ceny datových služeb v Česku nejvyšší v Evropě
29. ledna 2017 - „Už to měl řešit kolega Mládek dávno,“ prohlásil Babiš.


Ministr financí // koalicni vlada soudruhu-pratel z CSSD + soudruhu StBaku ANO2011 a pratel z Narodni fronty KDU-csl // vyzval koaliční radu, aby se zabývala cenou mobilních datových služeb, které jsou podle něj nejvyšší v Evropě. Premiér Sobotka se pak začátkem února sejde s představiteli Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Ministr Babiš to prohlásil v nedělním pořadu televize Prima. Premiér Sobotka setkání s úřady oznámil přes svůj twitterový účet.
ČTÚ v minulosti vícekrát vyzýval operátory, aby snížili velkoobchodní ceny datových služeb v síti LTE. Firmám O2 a Vodafone pohrozil odebráním licencí.

Podle Babiše jsou ceny datových služeb v Česku nejvyšší v Evropě. Chce proto, aby se vláda zasadila o jejich snížení. Záležitost podle vicepremiéra spadá do kompetence ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). „Už to měl řešit kolega Mládek dávno,“ prohlásil Babiš.

Sobotka na twitteru oznámil, že se 7. února sejde s předsedou ČTÚ Jaromírem Novákem a předsedou ÚOHS Janem Rafajem, aby ceny datových služeb řešil. „ÚOHS a ČTÚ musí vytvořit takové konkurenční prostředí, aby to vedlo ke snížení cen, včetně ceny mobilních dat a ke zlepšování postavení zákazníků,“ napsal premiér.

ČTÚ vyzval firmy ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory poprvé loni v únoru 2016. Na výzvu podle regulátora tehdy zareagoval pouze T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly p o k u t u v maximální výši, tedy 2 miliony korun. Minulý týden úřad opakovaně vyzval O2 a Vodafone ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času.

zdenek43 ( 11. července 2020 10:51 )

i toto je velka LEZZZZZZZZ - oblbovak od soudruha StBaka Babise - Burese ..... ten v roce 2017 prave drahe data ??? vytahnul na svetlo a KECAL a LHAL - ze TO UMI ??!!! jak zlevnit ... nooo a spodina SPODNICH 10 milionu obcanu v CR mu to zase PAPALA a ve volbach i kvuli tomu VOLILA ....... "" 2017 - Babiš útočil na vysoké ceny datových služeb už dříve ""

SAMOOOOOOOOOOOO, ze NIC NEUDELAL - jako vzdy -- jen KECI , KECI, LTŹI a POLOPRAVDY anooo jako jeho cela pusobeni na politicke scene od roku 2011 ---
lidem se posloucha dobre , ze bude lip ...... to rekl soudruh-StBak Andrej BABIS - Bures ...... Babišovo ministerstvo má od T-Mobilu neomezený tarif za polskou cenu
18. dubna 2017
Další důkaz o tom, že ceny mobilních služeb pro firmy jsou mnohem nižší než pro běžné zákazníky, přineslo ministerstvo financí. Služby jim bude nově dodávat T-Mobile a za neomezený hlasový tarif s 10 GB dat si bude účtovat 163 korun měsíčně.
Úsporou se chlubí sám ministr financí Andrej Babiš: „V době mého nástupu do funkce ministra financí bylo v resortu uzavřeno mnoho nevýhodných smluv, u kterých operátoři dlouhodobě blokovali přesoutěžení. Proto jsem se osobně zasadil o to, aby se mobilní služby nakoupily pro celý resort společně, protože právě u mobilních tarifů přináší sjednocení podmínek výrazné úspory v nakládání s penězi daňových poplatníků,“ uvádí v tiskové zprávě ministr. Babiš útočil na vysoké ceny datových služeb už dříve

Ladic_pijan ( 11. července 2020 07:48 )

Tohle by se za komunistů nestalo

muscula ( 11. července 2020 07:11 )

naší vládě to nevadí za na to má

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud