Jed proti hrabošům budou moci farmáři dát přímo do půdy, ministerstvo je pro

Autor: ČTK - 
23. ledna 2020
11:35

Jedy proti hrabošům bude možné aplikovat přímo do půdy. Opatření vypíše Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Tento postup bude možný, až se zveřejní podrobnosti povolení, mělo by to být nejpozději do konce února. Aplikace tzv. rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti, sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Inspektoři ústavu budou posuzovat situaci na konkrétních pozemcích.

Úřad v létě povolil plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody nebo ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po povolené plošné aplikaci na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly. Nalezli se také uhynulí čápi.

Ministerstvo přesvědčila mírná zima

Podle ministerstva zemědělství jde nyní o nezbytné opatření kvůli mírné zimě a narůstající populaci hrabošů. Postup úřad konzultoval s ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví.

Ministerstvo zemědělství upozornilo, že stále upřednostňuje agrotechnická opatření, která by mohla proti hrabošům pomoci, jako je například hluboká orba. Pokud inspektoři ÚKZÚZ povolí aplikaci prostředků do půdy, budou ji moci nařídit i na sousedních pozemcích. Také budou moci nařídit zaorání plodin na pozemku.

Podle odhadu Zemědělského svazu ČR letošní škody způsobené přemnoženými hraboši můžou dosáhnout až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun. Zemědělci budou mít podle ministerstva nárok na kompenzace škod, pokud nebudou moci aplikovat prostředky proti hrabošům kvůli tomu, že jsou v dané lokalitě zvláště chránění živočichové.

Ornitologové vyrazili do protiútoku

"Špatná zpráva pro poštolky, sýčky, kalouse," okomentovala na svých stránkách souhlas ministerstva zemědělství Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle jejího zemědělského specialisty Václava Zámečníka otrávení hraboši jsou teď potravou dravců a ti se mohou otrávit také. Takové případy se v poslední době objevily třeba v Maďarsku. Jaká budou rizika si teď netroufá odhadnout, protože ještě nejsou známé všechny okolnosti.

Jedno je ale velmi pravděpodobné: použití jedů nic dlouhodobě neřeší. Hlodavci se totiž množí velmi rychle, takže za rok můžeme být ve stejné situaci jako letos. "Byli bychom rádi, kdyby se Česko dalo cestou třeba Izraele, který podporuje dravce v přírodě," řekl Blesk Zprávám Zámečník. Dravci by totiž reguloval přítomnost hrabošů plynule. 

Hraboši jsou nebezpeční i pro lidi

V tomto týdnu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Závažné virové onemocnění přenáší na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může souviset právě s přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalým poškozením ledvin.

Video Analytik: Zajíci po jedu na hraboše neuhynuli náhodou, někomu se to hodilo - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 23. ledna 2020 14:21 )

Vravel Hrabisz

tomik007 ( 23. ledna 2020 14:15 )

SYSLE PUJDU DO NEBE

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud