Kapra na Štědrý den koupíte jen těžko. Kádě zejí prázdnotou, prodejci mají vzkaz

Autor: Vladimír Blažek - 
24. prosince 2019
05:45

Až hodinu stáli ve frontě zákazníci, kteří chtěli mít na Štědrý večer kapra. A ne na všechny se dostalo. „Živé ryby už skoro nikdo chce,“ řekl Blesk Zprávám prodejce. Přesto veterinář, který prodej živých ryb kritizoval, to pěkně schytal. Seženete kapra i na Štědrý den? 

V podvečerních hodinách marně někteří Pražané bloudili ulicemi a zastavovali se u kádí s dotazy: „Máte ještě kapry? A co zítra?“ Ale zprávy, které si vyslechli, je moc nepotěšily. Navíc zmizely také porcované ryby v některých supermarketech - a to nejen kapři, ale například i lososi.

„V sobotu ráno jsme otevřeli a do pěti odpoledne jsme se nezastavili. Dneska to bylo to samé. Lidi stáli i hodinu,“ řekl nám prodejce na pražském Proseku, který už ve dvě odpoledne uklízel prázdné kádě. O dvě stě metrů dál se ještě prodávalo, ale kapříků ve vodě bylo o dost méně než lidí ve frontě.

Přitom se nedá říct, že by kaprů bylo letos méně než v předchozích letech. Podle Rybářského sdružení se letos vylovilo něco pod 21 000 tun ryb, což je skoro srovnatelné s loňským rokem. „Prodali jsme 1600 kilo kaprů a na ty tři poslední v kádi moc nekoukejte, ty si bereme domů,“ řekl redaktorovi Blesk Zpráv prodavač. Podle něj jediná šance získat kapra v Praze na poslední chvíli bude v centru města a to jen „hodně možná“.

Za kapry se letos ve veřejném prostoru postavil i veterinář Jiří Žák. Jeho pravidla by se dala shrnout do těchto bodů:

  • Nekupujte živé kapry a nedávejte je do vany.
  • Kapr prožívá stres a cítí bolest.
  • Vánoční kapr vypuštěný do rybníka má jen minimální šanci na přežití.
  • Živý kapr nepatří do neprodyšné igelitky.
  • Zabíjení kapra přenechte zkušenějším, ať se ryba zbytečně netrápí.

Zásady jsou to jasně srozumitelné a veterinář nikde neříkal, že bychom se měli vánoční tradice vzdát. Řada lidí jeho vzkaz pochopila, od některých to ale pořádně schytal:

T. S.  ... všichni jste úplně marní. Jsem znechucen z lidí, jako jste vy. To už můžete zakázat rybolov jako takový. Dejte se k Greenpeace a přestaňte tu tlachat.

A.K.: Řešíte blbosti, jestli si ho odnesou v igelitce, a nebo v pytli, i tak bude obalen a skončí jako řízek.

T. T.: ...kapr, který není celý pomlácený, to normálně v rybníku přežije..., starejte se raději o pejsky a kočičky, a ne lidem lhát.

Ale veterinář si to ale nenechal líbit: „Když nemáte kousek citu ani respektu k živým bytostem, naopak jim máte potřebu ubližovat nebo zcela zbytečně trápit, či to posměvačně schvalovat... Ono se vám to v životě nějakým způsobem nejspíš vrátí,“ odepsal na podobné příspěvky na svém facebooku.

Realita mu dává za pravdu. Každým rokem se snižuje zájem o živé kapry. Zatímco dřív se dva dny před Štědrým dnem rodiny nekoupaly, protože ve vaně byla ryba, teď je to zcela jinak. Většina lidí si zvíře nechá usmrtit a vykuchat na místě. „O živé kapry je minimální zájem. On už si doma nikdo nechce zasvinit kuchyni,“ komentoval prodavač. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

emakessner@seznam.cz ( 24. prosince 2019 08:42 )

Četla jsem na facebook dlouhé povídání dr. Žáka. Ale snad si nemyslí, že ti prodejci jsou rybáři profíci, kteří umí kapry zabít humánním způsobem?? Jsou to chlapi z ulice, kteří si berou volno ve svém zaměstnání a jdou prodávat kapry pro dobrý zisk. Bohužel, už několik let není mráz. 😃Takže, pane doktore, o čem vlastně mluvíte? Pokud koupím kapra za 400 kč, nepůjdu ho pustit do Vltavy. A zabíjet doma ho taky nebudu. Ten nepořádek kolem ....ani omylem. Ale tradici dodržím. Žádný losos apod. Ostatně - toho taky někdo zabil....

tobedsgi ( 24. prosince 2019 08:00 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

1912 ( 24. prosince 2019 06:57 )

Letos jsem myslela že za těch 40korun co kapra účtují za zabití dostane ode mne tu ránu po té hlavě ode mne a zdarma ten prodávající a nejhorší je jací jsou zloději ti co nechtějí hlavy a vnitřnosti opět se prodávají Můj známi kdysi dělal brigády a vím jak to dělají když jim to řekla čuměli na mě jako umírající kapři a to jich kolem kádi bylo dost kupujících

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud