Blízké obětí ostravského masakru odškodní stát. Česko uctí jejich památku sirénami

Aktualizováno -
16. prosince 2019
15:59
Autor: ČTK - 
16. prosince 2019
15:37

Sirény k uctění sedmi obětí střelce v ostravské fakultní nemocnici se rozezní v úterý v poledne. Budou houkat jako v jiných případech dvě minuty a 20 vteřin. Návrh dnes schválila vláda. Odškodnění má v gesci ministerstvo spravedlnosti. Bude se řídit zákonem, informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle jeho stranického kolegy ministra kultury Lubomíra Zaorálka to znamená, že bude odstupňované, například podle počtu členů pozůstalé rodiny. Ctirad Vitásek zavraždil minulý týden ve fakultní nemocnici sedm lidí, další zranil.

Až tři pozůstalí, v případě, že jde o manžela či manželku nebo dítě, mohou na základě dnešního rozhodnutí vlády počítat každý s peněžitou pomocí 200.000 korun. Sourozenci obětí budou mít nárok na 175.000 korun. Jestliže by pozůstalí byli čtyři, suma přepočtená na jednu osobu se sníží ze zákonných důvodů na 150.000 korun.

Pomoc rodinám obětí už schválila zastupitelstva Ostravy a kraje. Rodinám zavražděných každá z těchto institucí pošle 100 tisíc korun. Zranění dostanou polovinu. Lidé také přispívají penězi na podporu zraněných a rodin obětí ostravské střelby. Účet na pomoc pozůstalým zřídila nejenom ostravská fakultní nemocnice, ale také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Veřejnou sbírku zahájila také Vězeňská služba ve spolupráci s policejním odborovým svazem. Výtěžek je určen na pomoc pro rodiny dvou zastřelených příslušníků Vězeňské služby.

Muž z Opavska v ostravské fakultní nemocnici před týdnem zastřelil šest lidí, další tři zranil. Kriticky zraněná žena o dva dny později zemřela, a stala se tak sedmou obětí střelby.

Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 07:00. Čekající pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se střelci podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se se svým činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Video  Svědectví paní Zdeny ke střelbě 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 16. prosince 2019 23:12 )

SLYSEL NEKDO VYPEOVED JEHO MATKY? BYL TO POHODOVY CLOVEK. NEBYL TO PROFESIONALNI VRAH KTERY MIRI PRESNE!

anonym01 ( 16. prosince 2019 21:26 )

TYHLE FAŠOUNSKY SFINE VE VLADE ZBLAZNI CELEJ NAROD! KDYZ UZ SE MEZI SEBOU VRAZDIME, ASI TO NENI NORMALNI A ZODPOVEDNI JSOU TI VE VLADE. ODVOLAT! TRUCHLI? A VI TEJAK NAZYVAJI LIDI? MEKKKY CILE KDYZ NA CIVILISTECH SE NACVICUJI! NENI KOMU SI STEZIVAT. JSOU NA VRCHOLU POTR. RETZCE TIHLE TYRANOSAURI!

anonym01 ( 16. prosince 2019 21:07 )

TAK SIRENY PRECI SIRENUJI NA POPLACH. SPRAVNE! VLADNICH BLBCU TU MAME DOST. BUREŠ SE O TO VESELO VZDYCKY UMI POSTARAT.

fandasever ( 16. prosince 2019 20:02 )

Nejsem si jist ale mám dojem že pozůstalí po obětech z železniční masakru ve Studénce v roce 2008 nedostali zatím nic, soud neurčil viníka

horalysa ( 16. prosince 2019 19:54 )

Napsat něco tak stupidního nedokáže napsat normální a slušný člověk. To co napsala "liskabystrouska" je obyčejný hyenismus. Takto obvinit matku nedokáže hned tak ani ten nejhloupější hlupák. Myslíte si někdo, že jeho matka má z vražd syna nějakou radost? Myslíte si, že svého syna vedla k vražděni? Nikdo z rodičů nemůže dopředu vědět, co jejich dítě provede. Přijde nemoc, zkrat v hlavě a malér je na světě. Jen ti největší id.io.ti, jako je liskabystrouska to vidí jinak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud