Masakr v ostravské čekárně: „Útoky v amoku“ Češi příliš neznají, píší v zahraničí

Autor: ČTK, sova - 
10. prosince 2019
23:03

O úterním masakru ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde útočník šest lidí zastřelil, tři zranil a sám později spáchal sebevraždu, informují média na celém světě. Shodují se, že útok se stal v zemi považované za bezpečnou. Většinou přitom přebírají materiály velkých tiskových agentur. Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu.

Útoky střelnou zbraní jsou v České republice výjimečné, i když na evropské poměry zbraně má kvůli velké oblibě myslivosti relativně hodně lidí,“ napsala BBC. Připomněla, že ještě více, osm obětí, si vyžádala střelba v Uherském Brodě v roce 2015, kde také pachatel spáchal sebevraždu.

BBC rovněž upozornila, že Soudní dvůr Evropské unie minulý týden zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Předpisy zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských států i poslanců. Česko ale mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní a ke zvýšení bezpečnosti nepřispěje.

„Masakr“ a „pomsta lékařům“, píší Slováci

Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné.

Policisté před nemocnicí.Policisté před nemocnicí. | ČTK/Pryček Vladimír

Česko platí za bezpečnou zemi, nikdy se nestalo terčem teroristického útoku,“ napsal na svých internetových stránkách mnichovský deník Süddeutsche Zeitung. „Také činy, jež mají na svědomí lidé jednající v amoku, se v této zemi téměř nestávají,“ dodává. Internetový portál rakouského deníku Die Presse rovněž Českou republiku označuje za „všeobecně bezpečnou zemi“, kterou úterní útok otřásl. Rakouský bulvární list Kronen Zeitung píše o „krveprolití v nemocnici“.

Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o „masakru“ a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

Video  Andor Šándor ke střelbě v čekárně: Tragédii nešlo zabránit  - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se ocitla také na titulních stránkách amerických či kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ingmarie ( 11. prosince 2019 10:47 )

Sociologové a psychologové by měli vědecky zkoumat Moravu . S těmi lidmi něco není v pořádku ( viz Ostrava , Uherský.Brod atd)

Lubomr Babek ( 10. prosince 2019 23:56 )

Od Švédů je hezké, že s námi cítí, ale myslím, že tam už je o osudech skutečných Švédů rozhodnuto dávno. Multikulti-liberální neomarxismus je tam jasným pánem.

Lubomr Babek ( 10. prosince 2019 23:50 )

Ideální příležitost pro Bruselská hovada k tomu, aby všem domorodým občanům v rámci EU byla odepřena adekvátní ochrana svých životů s pomocí vlastních a legálně držených střelných zbraní, které nám chtějí zakázat, abychom byli naprosto bez možnosti jakéhokoliv zásahu vůči takovým šílencům, nebo proti těm, co si s nelegálním pořizováním zbraní nedělají žádné velké starosti a že na západě to již všichni současní i budoucí teroristé rozhodně hodlají využít a také to dělají.
S naprostou jistotou lze říct, že počet mrtvých obětí a těmi co je vraždí, by s určitou možností se adekvátně bránit, byl rozhodně vyrovnanější, než to, co nám chtějí elity z EU do budoucna přinést.

ma.rka ( 10. prosince 2019 23:43 )

Zprava byla i ve Svedsku - napriklad Dagens Nyheter a SVT nyheter. Uprimnou soustrast pozustalym.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud