Čechy vyděsil konec DVB-T vysílání. E-shopy hlásí vyprodané levné set-top boxy

Autor: ČTK - 
25. listopadu 2019
18:05

Prodejci hlásí kvůli přechodu na nový standard vysílání DVB-T2 v porovnání s loňským rokem několikanásobné nárůsty prodejů televizí a set-top boxů. Mluvčí největšího českého e-shopu Alza.cz Patricie Šedivá ČTK řekla, že nejlevnější set-top boxy, které stojí kolem 500 korun, se vyprodaly okamžitě. Podle většiny obchodníků, které oslovila ČTK, nejčastěji lidé nakupují set-top boxy v ceně do 1000 korun. Přestože většina diváků o změně vysílání ví, nechává podle ředitele TP Vision Petra Valouška výměnu přístroje na poslední chvíli.

Přechod na DVB-T2 začne v Praze a ve středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí 27. listopadu České Radiokomunikace vypnou vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T. Od té doby lidé naladí jen signál v novém standardu DVB-T2. Jako poslední přijdou příští rok na konci května na řadu vysílače na Zlínsku.

„V současné době stále většina zákazníků používá televizor pro příjem klasického lineárního vysílání. Zvláště u mladší a střední generace ovšem roste obliba služeb TV on Demand, jako je například Netflix, HBO nebo Voyo, které umožňují přehrát kdykoliv některý z nabízených pořadů,“ uvedl Valoušek z TP Vision, výrobce televizorů Philips pro ČR. Odhaduje, že do pěti let výrazně vzroste počet diváků, kteří budou mít předplacenou některou z těchto služeb.

Velké procento Čechů není na přechod připraveno

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je na přechod na DVB-T2 připraveno kolem 60 procent lidí, kterých se to týká. A to procento se každý den s blížícím se přechodem zvyšuje, uvedl na dnešní tiskové konferenci. Některým prodejcům vycházely průzkumy ale jinak. Podle e-shopu CZC.cz nebyla na přechod připravena na konci října až polovina Čechů.

„Tím, že se aktuálně tento měsíc vypíná vysílání v Praze, jsou nejsilnější prodeje pravě tady a v okolí. Zhruba od 40. týdne (od konce září) se počty prodaných kusů rapidně zvyšují a minulý týden jsme prodali cca 3000 set-top boxů napříč cenovým spektrem,“ řekl ČTK marketingový manažer prodejce elektroniky Electro World Tomáš Kovářík.

Prodej elektroniky se stále zvyšuje

Firmě HP Tronic, jejíž součástí jsou i prodejci Datart a Euronics, se v listopadu oproti předchozímu měsíci zvýšil prodej set-top boxů o více než 80 procent a prodej televizí o 30 procent. Podle Pavly Hobíkové, mluvčí e-shopu Mall.cz, rostou ale prodeje postupně už od dubna 2018, kdy byla novinka oznámena. V současnosti k nejprodávanějším set-top boxům patří Tesla TE-380 mini, Tesla TE-310 a SENCOR SDB 5002T, uvedla.

Meziročně jde podle Hobíkové o nárůst v řádech stovek procent. K nejprodávanějším televizím patří Sony KD-55XF7596 s 4K Ultra HD a úhlopříčkou 139 centimetrů (55„). „Na ten největší nápor, který ještě očekáváme, jsme připraveni a dostatečně předzásobeni. Skladem máme tisíce kusů od různých modelů,“ dodala.

Video  Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) hájil novelu zákona o elektronických komunikacích, kterou schválila Sněmovna. Snížení ceny mobilních dat prý přinese.  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

datel ( 6. ledna 2020 14:39 )

*** z krkavčích hor

offline ( 25. listopadu 2019 22:14 )

Na Bazoši je 5000 televizí, co už nikdo nechce, samí dobráci...

jardavozembouch ( 25. listopadu 2019 21:40 )

Vzhledem k tomu, co se v tv vysila, je investice do nove televize opravdu spatna investice...

AntonioUseruti ( 25. listopadu 2019 21:39 )

Nojó nó,doba nová,doba Hawe­lová­.Bej­váva­lo,gdyš nebil na krámje třeba hajzlpejpr,tak sy čovjek moch aspoň f Tůzeksu koupyt za palmáre aspoň fungl novou TýVý ze zemje vicházejýcýho slunce.Neska sou na krámje akonrát repasovaný sra::čki sbastlený něgde f kozým chlýfku f Tůrkestánu.

jardavozembouch ( 25. listopadu 2019 21:37 )

Za chvili bude tvb4 cu tvb8 a opet se budou kupovat nove telky)))))

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud