Chcete i nadále sledovat televizi přes pozemní vysílání zdarma? Pak pravděpodobně budete muset vybrat jednu z variant, jak nový typ signálu přijímat.

Tedy buď zakoupit novou televizi, či set-top box, který nový signál přijme. Anebo pozemní vysílání opustit úplně a sledovat zpoplatněnou televizi přes internet (IPTV), kabel či satelit. Jak hluboko budete muset sáhnout do portmonky?

Nová televize

Ceny nových televizí začínají na několika tisícikorunách a končí na statisících. Většina lidí ale za televizní přijímač utratí okolo 15 tisíc korun. Dražší televize mají zpravidla i lepší kvalitu obrazu, umožňují připojení k internetu (HbbTV neboli červené tlačítko) a další vlastnosti. Když plánujete sledovat televizi ve více místnostech (kuchyň, ložnice), musíte přístrojů pořídit víc.

Satelit

Na dům si necháte nainstalovat satelitní anténu (talíř), zaplatíte registrační poplatek (přibližně 1000 Kč) a vyberete si programový balíček, které se cenově pohybují okolo 250 až přes 1000 Kč měsíčně a nabízí od cca 60 až po více než 130 programů. Některé společnosti nabízejí základní nabídku programů zdarma, ale i tak musíte platit takzvaný servisní poplatek, který stojí okolo 100Kč měsíčně.

Nový set-top box

I ke staré televizi si můžete jednoduše dokoupit jen nový set-top box, který umí DVB-T2. Tím si výrazně ušetříte pořizovací náklady. Stojí běžně okolo 600 až 1500 Kč. Pokud ale chcete opravdu kvalitní obraz (4K), nebo schopnost přehrávat multimédia, či dokonce využívat možnosti internetu (HbbTV), může být i mnohem dražší. Ke každé televizi potřebujete jeden přístroj.

IPTV

Funguje i se starou televizí. Musíte si jen u provozovatele objednat potřebný hardware (set-top box, modem na internet) a platit měsíční paušál. Za jednu cenu získáte možnost připojit hned několik přístrojů a máte širší nabídku kanálů, než které se vysílají pozemním signálem. V základní nabídce (záleží na poskytovateli) najdete zhruba 90 programů a zaplatíte okolo 300 Kč měsíčně.

Kabelovka

Ke sledování kabelové televize potřebujete speciální modem a kabelovou přípojku zavedenou v domě. Základní nabídka obsahuje okolo 60 programů a stojí zhruba 430 Kč měsíčně včetně pronájmu modemu. Levnější to můžete mít v balíčku s další službou od dané společnosti, třeba internetem.

DVBT2 v kostce

Kdy: Přechod ze starého signálu DVB-T na nový DVB-T2 začne již koncem měsíce v Praze. Z celého území ČR zmizí starý signál v příštím roce.

Koho se týká: Všech, kteří přijímají pozemní (neboli terestriální) vysílání televize.

Pro ty, kteří místo antény využívají internet, satelit, nebo kabelovou televizi, se nic nemění.

Za kvalitu se bude platit

Počet kanálů a cena nejsou všechno. Kupříkladu předplatitelé O2 TV mají navíc k dispozici i sportovní kanály v HD, které jiné společnosti neposkytují - Ligu mistrů, 1. českou fotbalovou ligu, Premier League. Ti, co si kvůli přechodu na nový pozemní signál koupí jen novou televizi či set-top box, se budou také muset spokojit s horší kvalitou vysílání.

Některé programy komerčních televizí (Novy, Primy apod.) v HD rozlišení do budoucna zdarma dostupné nebudou a budete je moci sledovat jen v nižší kvalitě. Výhodu tu mají ti, kteří si objednají kabelovku, satelit či IPTV, kde se kvalita obrazu nezmění a i v nejlevnějších variantách nabízí přes 30 programů v HD.