Televizní vysílání se mění: Rady, jak se připravit na DVB-T2! Kdy vypnou starý typ u vás?

Autor: Adam Jaroš - 
22. října 2019
10:03

Zanedlouho začne velká změna pozemního vysílání televize. Pokud se nepřipravíte včas, může se stát, že už v listopadu nenaladíte na televizi nic než zrnění.  Jak přeladit televizi? Kde najdete nejvíce programů? Proč není řešením drahá televize?

 V celém Česku se bude postupně vypínat pozemní vysílání televize DVB-T a bude ho nahrazovat modernější DVB-T2. To už díky přechodovému souběžnému vysílání řada lidí sleduje dnes. Nový typ pozemního vysílání přitom slibuje kvalitnější příjem i nové programy. A také by měl uvolnit kmitočty, které budou využívat telefonní operátoři pro mobilní internet. Na druhou stranu těch, kdo si platí satelit, kabelovku či IP TV, se stejně jako v minulosti změna netýká a budou moci sledovat televizi stejně jako dosud.

Co dělat s anténou na bytovce?

Ti, kdo používají společnou televizní anténu, se musí připravit na to, že je kromě výměny televizního přijímače nebo koupě set-top-boxu čeká ještě úprava společné antény. Společná anténa totiž využívá tzv. kanálové vložky, díky nimž se z antény dostává signál do kabelů rozvedených po bytovce. Přechodem na DVB-T2 se budou měnit vysílací kanály a bude nutné přeladit nebo vyměnit tyto vložky. To by měl u profesionální společnosti na úpravu antén objednat správce či majitel domu. I tuto změnu budou muset na některých místech provést dvakrát, nejdříve ze staré sítě na přechodovou a podruhé z přechodové na DVB-T2.

Co dělat s vlastní anténou?

Anténu, ať už venkovní, nebo pokojovou, nemusíte v souvislosti s přechodem na DVB-T2 měnit. Ani je nebudete muset natáčet jiným směrem,vysílat se bude ze stejných vysílačů. Pozor byste si měli dát jen v případě, pokud využíváte zesilovače signálu. DVB-T2 bude kvalitnější, a zesilovač by mohl působit naopak rušivě.

Jak přechod na nový signál vyřešit?

Možností, jak přijímat televizi i po modernizaci vysílání,je hned několik a liší se vřadě parametrů. Kupříkladu při nákupu nové televize či set-top boxu budete muset zaplatit počáteční investici, ale poté už budete přijímat televizní signál zdarma. Druhou možností je za několik stovek měsíčně platit službu satelitní, kabelové nebo IP TV společnosti, která vám nabídne násobně více programů a v lepší kvalitě. A postará se i o instalaci a servis potřebné techniky, kterou často i pronajímá. Budete ale muset platit pravidelně.

Nebojte se, už jsme to zažili

Celý přechod se podobá tomu, který proběhl mezi lety 2007 až 2011, kdy se přecházelo z analogového vysílání na digitální DVB-T. Dnes se ovšem přechází z DVB-T na DVB-T2, takže přístroje, které jste kvůli přechodu před osmi lety koupili, vám nově už neposlouží. Těm, kdo zaváhají, hrozí v podstatě to samé, co dříve: když si nepořídí televizi či set-top box schopný přijímat nový typ signálu, pozemní vysílání televize nenaladí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

karelwrc3389 ( 22. října 2019 11:31 )

Tak jsem si koupil setobox na DVB-T2 s českou normou nebot televizi mám 3 roky má DVB-T2 ALE JINOU NORMU proto mohu koukat na Němce s vloženou koupenou kartou KTEROU NEBUDU VYNDAVAT !!!. Chci se zeptat chytnu i do budoucna 1-2 roky co píší odborný časopisy NOVU HD , PRIMA HD , BARANDOV HD atd. NA TEN SETOBOX mám jich tři v baráku i když to bude kodovaný a jak ? Čt HD programy UŽ FUNGUJÍ volně super !!!!!!!!!!!!!!! Nebo nový TV BUDOU JEN NA 4 programy v HD dvb-t2 . O satelit nemám zájem , kabelovka na vesnici není . DVB-T2 CHYTÁM SLUŠNĚ na tv ful HD A STAČÍ MI TO , ale chce to HD u cizinců je už pomalu HD základ , nebot se rozjíždí K4 i na skylinku jsou nový vlaštovky v češtině - K8 !!!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud