Tři tisíce na novou televizi: Česko podpoří přechod na DVB-T2 kampaní za miliony

Česko přechází na nový standard digitálního vysílání DVB-T2. Podpoří to i informační kampaň  (Autor: Foto: Scom, LG, Samsung)
Autor: ČTK, kal - 
1. října 2019
10:40

Stát letos investuje do podpory přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 zhruba 30 milionů korun. Z toho 20 milionů získají kraje na dotace pro zařízení sociálních služeb a na osm milionů vyjde samotná informační kampaň. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji spustilo v úterý. Na tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Informační aktivity zahrnují spuštění specializovaného webu www.televizezadarmo.cz, vysílání televizních spotů, rozhlasovou kampaň, distribuci informačních letáků, semináře i setkávání s občany v regionech. V příštím roce půjde na informační kampaň podle ministra zhruba podobná částka.

Vypínání stávajících vysílačů DVB-T začne 27. listopadu v Praze a středních Čechách a skončí v červnu příštího roku. „Přechodu se diváci určitě nemusí bát. V mnoha případech si nemusí kupovat novou televizi, stačí si pořídit set-top-box v ceně několika stovek korun. Na druhou stranu získají diváci více TV programů a kvalitnější HD obraz, a to zdarma. Na moderní vysílání postupně přechází celá Evropa,“ uvedl ministr.

MPO zároveň pro vybraná zařízení sociálních služeb prostřednictvím krajů připravilo speciální dotační program, ve kterém je 20 milionů korun. V rámci programu bude například přispívat 1000 korun na pořízení set-top-boxu, 3000 korun na TV přijímač a 7000 korun na nezbytnou úpravu společné antény.

Na DVB-T2 přechází celá Evropa, protože je nutné uvolnit část vysílacího spektra pro rychlé mobilní sítě 5G. Nový standard DVB-T2 má na méně frekvencích umožnit vysílání více programů ve vyšší kvalitě zvuku i obrazu.

Manowar ( 2. října 2019 05:47 )

Jediná dobrá zpráva by byla,kdyby se zrušily poplatky "veřejnoprávní" ČT.

deratizater ( 2. října 2019 04:09 )

Set-top-box jsem si už k televizi po výběru a koupi na internetu zapojil a sledovat vysilání v HD kvalitě je zážitek.Než si budete set-top-box kupovat tak hoďte oko na zadní stranu televize jaké tam máte výstupní přípojky neb si musíte k set-top boxu přikoupit i propojovací kabel.Doporučuji koupit set-top-box lépe vybavený na více možností připojení včetně USB.Dá se pořídit ve slušné kvalitě kolem 7 stovek.Proberte se taky před nákupem boxu zda už nemáte nějaké propojovací kabely třeba Smart nebo HDMI doma ušetříte tak něco přes stovku.

tojevrazdanachcala ( 1. října 2019 20:01 )

Kdo by si byl pomyslel že budou s. RAČKY V HD?

Paul Katzchen ( 1. října 2019 18:38 )

Já se na TV ani nedívám, vlastně ani nemůžu,protože mám tak velkou obrazovku, že když na ní dotřu prach, tak hned spím.

muscula ( 1. října 2019 18:10 )

ekologické je koupit set top box a tv si nechat do další změny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud