Kdy přijdeme o televizní vysílání DVB-T? Většina Čechů to netuší, zjistil průzkum
Zhruba 63 procent televizních diváků neví, kdy u nich skončí digitální televizní vysílání DVB-T a kdy budou muset přejít na nový standard. O změně vysílací platformy ví 83 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Nielsen Admosphere. Změna bude pro diváky znamenat i výdaje. Pokud si nekoupí rovnou nový televizor nebo nemají už přijímač připravený na standard DVB-T2, čeká je nákup set-top boxu. Podle odhadů se celkově tato náklady můžou vyšplhat skoro na pět miliard.
Jako první začne vysílače DVB-T vypínat Česká televize. Z Cukráku a Žižkovského vysílače přestane v současném standardu multiplex ČT vysílat 27. listopadu. Postupně se budou vypínat vysílače i v dalších regionech, a to jak v síti ČT, tak i ve vysílací síti Českých Radiokomunikací (ČRa) a dalších operátorů. Síť ČRa, která zahrnuje programy Novy, Primy nebo Barrandova, zahájí vypínání 8. ledna příštího roku. Přechod na nové sítě ve standardu DVB-T2 by měl být hotový do konce června 2020.
Diváci v Praze a ve středních Čechách budou na blížící se termín ukončení vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 informováni lištou v obrazu jednotlivých programů ČT. Komerční televize jsou připraveny jednat se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu na participaci na státní informační kampani k přechodu na DVB-T2. Dosud je ale nikdo z ministerstva nekontaktoval.
Provozovatelé televizních vysílačů jsou na přechod k DVB-T2 připraveni. České Radiokomunikace podle ředitele regulace Marcela Procházky uskutečnily několik informačních kampaní, od seminářů pro servisní firmy o úpravách společných televizních antén přes certifikace přijímačů vhodných pro DVB-T2 po plánovaný speciální program v DVB-T, který bude obsahovat základní informace o druhé televizní digitalizaci.
Přechod nás může stát stovky i tisíce korun
DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T zajišťuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu. Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda, by při průměrné ceně 12 tisíc korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun.
Přechod na DVB-T2 souvisí s uvolněním kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Jejich aukce by mohla přilákat čtvrtého mobilního operátora. Jednání o vzniku čtvrtého mobilního operátora zaznamenalo podle Nielsen Admosphere 65 procent populace, 76 procent respondentů pak míní, že vstup dalšího operátora by měl pozitivní dopad na trh.
Já budu rád až to vypnou! Já stejně na televizi nesleduji dávej tam samé blbosti?