ČT, Prima, Nova... Kdy v Praze skončí DVB-T vysílání?

Aktualizováno -
24. 4. 2019
11:30
24. 4. 2019
11:00

Vypínání sítí pro digitální televizní vysílání DVB-T začne na konci letošního listopadu. Jako první přestanou signál šířit Žižkovský vysílač a Cukrák, ze kterých přijímají signál diváci v Praze a středních Čechách. Vypínání souvisí s přechodem na nový standard DVB-T2, který souvisí s potřebou uvolnit část frekvencí v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě. Uvedli to zástupci Českých Radiokomunikací na úterní tiskové konferenci.

Z Cukráku a Žižkovského vysílače bude nejprve 27. listopadu ukončeno vysílání multiplexu České televize. Postupně se budou vypínat vysílače i v dalších regionech, a to jak v síti ČT, tak i ve vysílací síti Českých Radiokomunikací a dalších operátorů.

Síť ČRa, která zahrnuje programy Novy, Primy nebo Barrandova, zahájí vypínání 8. ledna příštího roku. Přechod na nové sítě ve standardu DVB-T2 by měl být kompletně hotový do konce června 2020.

Žižkovská věž se tyčí v pražské čtvrti od roku 1992, kdy byla dostavěna po sedmi letech práce.Žižkovská věž se tyčí v pražské čtvrti od roku 1992, kdy byla dostavěna po sedmi letech práce. | 

Podle průzkumu Nielsen Admosphere ví o přechodu na DVB-T2 83 procent diváků. Připraveno na přechod je pak 43 procent domácností, které vlastní přijímač podporující technologii. Je to výrazný nárůst oproti čtvrtině před koncem roku 2018. V současnosti je na trhu kolem 2000 certifikovaných televizorů a set top boxů.

Podle ředitele strategie a regulace ČRa Marcela Procházky vyjde domácnost přechod z DVB-T na DVB-T2 nejméně na 550 Kč, což je cena nového set top boxu. Lze přitom využít stávající anténu.

„Věříme, že ministerstvo průmyslu a obchodu udělá alespoň na podzim informační kampaň. Zatím tu kampaň děláme jen my. Chystáme také vlastní celostátní informační kanál, kde budou ve smyčce technické informace o přechodu,“ uvedl.

Celý přechod na DVB-T2 podle Procházky vyjde na zhruba jednu miliardu korun. „Z toho asi tři čtvrtiny jdou za Českými Radiokomunikacemi,“ dodal.

DVB-T2 slibuje lepší kvalitu

Po celou dobu přechodu bude zajištěný televizní signál prostřednictvím tzv. přechodových sítí, které šíří signál veřejnoprávních i komerčních programů v novém standardu DVB-T2 po celou dobu přechodu a zaniknou až v době spuštění finálních sítí DVB-T2.

Téměř polovina lidí očekává od přechodu na DVB-T2 možnost sledovat programy v HD kvalitě. V HD kvalitě bude vysílat většina z více než 30 kanálů, například všechny programy ČR, dále kanály Primy, Seznamu nebo některé stanice Barrandova. Nova ve výčtu bezplatně šířených HD kanálů není. 

Platforma navíc umožní služby, jako je zpožděné přehrávání, přístup do archivů nebo propojení TV s internetem. Oproti stávajícím DVB-T sítím by se měla zlepšit kvalita signálu i rozsah pokrytí.

Pozemní TV vysílání, které je bezplatné, je v tuzemsku stále převažující platforma pro příjem televizního signálu. O přechodu na jiný typ televizního příjmu, tedy satelit, kabelovou TV nebo IP TV, uvažují v souvislosti se zaváděním DVB-T2 asi 2 % diváků.

agfor ( 24. dubna 2019 19:45 )

Nezajímá mne, kdy skončí DVB-T. Zajímá mne, kdy konečně skončí všechny televizní stoky plné idiot ských reklam.

mascula ( 24. dubna 2019 18:18 )

no vidíš soudruhu, jaká jsi hlava

jentakjenkobIiha ( 24. dubna 2019 18:15 )

Ty jsi taky pěkný blbec.

tomik007 ( 24. dubna 2019 18:11 )

SUDRUHOVIA - dobre si jesce pamatuji ze solarni elektrarny mely snizit ceny elektricke energie

padouch236 ( 24. dubna 2019 18:07 )

To určitě zařídil ožrala Kalousek, potřebuje větší účast na demonstracích, proti Babišovi, blbec...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa