Ke stávce se hlásí víc než 6000 škol, tvrdí odbory. Odpadne vyučování?

Aktualizováno -
4. listopadu 2019
15:30
Autor: ČTK, kal - 
4. listopadu 2019
11:40

Ke stávce kvůli platům učitelů se zatím přihlásilo přes 6000 škol, které se chtějí k protestu nějak připojit. Jejich budovy ale nemusí ve středu zůstat úplně zavřené. Výuka může vypadat jen jinak, nebo se může omezit. Na tiskové konferenci to v pondělí řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Podle ní se hlásí zatím přes polovina škol a přesný počet stávkujících institucí bude odborový svaz znát ve středu dopoledne. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je stávka zbytečná, vláda na ni prý reagovat nebude.

Školy budou podle Seidlové označeny buď logem, že stávkují, nebo že stávku podporují. Některé už oznámily, že se nezavřou. Připraví například program pro žáky tříd prvního stupně. Školy by měly informovat rodiče o tom, zda a jakým způsobem se připojí ke středeční stávce učitelů, nejpozději v úterý, uvedlo ministerstvo školství. 

Podle ministerstva školství by školy informaci o tom, zda a jakým způsobem se ke stávce připojí, měly vyvěsit ideálně při vstupu do budovy a také na svém webu, případně ji rozeslat elektronicky. Ministerstvo upozornilo na to, že v některých školách se stávky může zúčastnit jen část pedagogů. Ředitelé škol proto musí vyhodnotit, zda může škola zůstat otevřená. Do stávky se nezapojí například největší základní škola v ČR co do počtu žáků, která je v Boskovicích na Blanensku. Třeba v Olomouckém kraji naproti tomu zůstanou uzavřená některá velká školská zařízení včetně některých gymnázií.

Podle odborářů vláda neplní slib o růstu učitelských platů, který dala. Na jaře původně plánovala zvýšení sumy na výdělky o 15 procent. V navrženém rozpočtu na příští rok nakonec počítá se zvednutím částky o deset procent, tedy o zhruba 11 miliard korun. 

Babiš: Stávka je úplně zbytečná

Babiš kritiku odborů odmítl, vláda podle něj deset procent na platy učitelů přidává. „My jsme to rozdělili na osm a dva. A jsou tam další miliardy, které přijdou na podporu kapacit mateřských škol, na třídy. Takže já tomu nerozumím,“ řekl. „Ta stávka je úplně zbytečná, protože my i tak na to nebudeme už reagovat a takto jsme se domlouvali naposledy. Nechápu, proč to odboráři dělají, a otázka je, kdo za nimi stojí,“ řekl.

Zvýšení tarifní části platů o deset procent podporovala i ČSSD, která tvoří s hnutím ANO vládní koalici. Babiš ale dnes odmítl, že by mohl koaličnímu partnerovi v této věci vyhovět. „Sociální demokracie vždycky něco požaduje, akorát neříká, odkud máme brát ty peníze,“ řekl premiér.

Hádka o to, kam peníze půjdou

Spor se nyní vede o rozdělení přidávané sumy do tarifů a do odměn. Odbory požadovaly růst tarifů o deset procent. Podle nich by pak 22 procent částky zbylo na odměny. Premiér Andrej Babiš a ministr školství Robert Plaga (oba ANO) minulý týden oznámili, že by se platový základ měl zvednout o osm procent a na odměny by zbyla čtvrtina. 

Při debatě v Českém rozhlase (ČRo) Babiš uvedl, že nezáleží na tom, zda příští rok učitelé dostanou 15 procent a další rok deset procent či naopak. Také podle Plagy školské odbory nemají ke stávce důvod, novinářům řekl, že cítí Babišovu podporu.

Na výsledných podílech a částkách se odbory s ministrem neshodnou. Podle Plagy předáci počítají celou dobu se špatnými čísly. „Pan ministr nás obviňuje, že nepočítáme se správnými čísly. Počítáme s čísly, která nám dali k dispozici,“ řekl předák školských odborů František Dobšík.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček v ČRo uvedl, že podle něj bylo možné najít kompromis například v podobě devíti procent do tarifů a jednoho do odměn. Šéf opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že jeho strana ve Sněmovně při jednání o státním rozpočtu na příští rok navrhne, aby se do školství přesunuly peníze určené na slevy jízdného pro děti, studenty a seniory.

Kdy budou mít učitelé 130 procent průměrné mzdy

Podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce kraje a obce zřizovaly celkem 9748 mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Pracovalo v nich 144 727 učitelek a učitelů.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v letošním prvním čtvrtletí činila 32 466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42 205 korun. Ve skutečnosti ve stejném období brali v průměru 36 224 korun, tedy kolem 112 procent průměrné mzdy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Prema M ( 5. listopadu 2019 00:02 )

Stávka je nelegální, Stávka se má ohlásit 3 pracovní dny dopředu. TOTO odbory nesplnily. Zavřením škol porušují zákony ČR

cardfalkenau ( 4. listopadu 2019 20:16 )

Když vezmete plat učitele a hodin, tak mají hodinový plat větší než miliardář Kellner.

megaman ( 4. listopadu 2019 18:11 )

Proč neprotestovali o týden dříve, byli podzimní prázdniny, jako gesto by to stačilo a nezatěžovat by děti,ale to by museli do práce

disk ( 4. listopadu 2019 17:30 )

Jsem pro, aby rodiče dostali .... ale až poté, co se zlepší výchova a vzdělávání. Zatím rodiče předvádějí jen obrovský úpadek výchovy. Za to jim má být přidáno?

disk ( 4. listopadu 2019 17:28 )

říkaly kuchařky ze školní jídelny

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud