Útočí na fastfoody. Ochránci šijí do „Mekáče“ a dalších řetězců kvůli hořící Amazonii

Autor: Sabina Dračková - 
2. listopadu 2019
17:10

Ochránci přírody z celého světa upozornili, že na pustošení pralesů v Amazonii mají podíl i globální firmy. Lesy podle nich nechává Brazílie hořet kvůli byznysu. Na ploše totiž může pěstovat plodiny a chovat zvířata. Světová organizace Greenpeace včetně české pobočky vyzývá firmy, aby přestaly s Brazílií obchodovat. A jejich hněv se přenesl i na řetězce rychlého občerstvení.

„Amazonský prales hoří a nedochází k tomu žádnou nešťastnou náhodou. Brazilský prezident Bolsonaro ho záměrně vypaluje, aby se tyto plochy využívaly k zemědělské velkovýrobě, což ohrožuje divokou přírodu, životy domorodého obyvatelstva i šanci nás všech zvítězit nad klimatickou krizí,“ tvrdí Greenpeace Česká republika v petici namířené proti velkým fastfoodům.

Některé světové firmy už stanovisko zaujaly. Značky Timberland, Vans a The North Face oznámily, že končí s nákupem kůže z Brazílie, dokud nebudou mít jistotu, že materiály používané v jejich výrobcích nepřispívají k ekologické destrukci v zemi.

Za měsíc shořelo území velké jako Morava

Podle Národního institutu pro výzkum vesmíru shořelo v Amazonii letos jen během srpna téměř 2,5 milionu hektarů, což je zhruba třetina rozlohy Česka. Počet požárů se během vlády prezidenta Bolsonara zvýšil o 111 %.

Video  „Plícemi světa jsou oceány. Zásadní význam deštných pralesů je jiný,“ říká Hrábek z Greenpeace.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Oheň je záměrně zakládán zemědělci, kteří odlesňují půdu v reakci na výzvy prezidenta Bolsonara k posílení výroby potravin v Amazonii,“ uvádí Greenpeace. Chov dobytka a drůbeže a pěstování sóji jako krmiva představuje významný podíl brazilského vývozu.

Ochrana amazonského pralesa je prioritou pro brazilskou pobočku Greenpeace, která sama krizi pociťuje. „Je pravdou, že pro prezidenta Bolsonara nejsou neziskové organizace zabývající se ochranou životního prostředí partnerem k diskuzi, proto se kolegové v Brazílii soustředí na mediální činnost, podporu domorodých komunit v pralese, odhalování a medializaci environmentálních zločinů,“ popsal pro Blesk Zprávy tiskový mluvčí Greenpeace Česká republika Lukáš Hrábek.

Brazilští ochránci přírody tento rok dělali například několik přeletů přes hořící oblasti. Na videích, které pořídili, je vidět velké množství hořících lesů.

Video  Video z přeletu nad hořícím pralesem  - Greenpeace

Místo pralesů krávy a sója

Brazilská kuřata podle aktivistů nakupuje řetězec KFC, drůbež se také krmí sójou pěstovanou právě na místech, kde by měly být pralesy. Burger King tam zase nakupuje hovězí, společnost navíc patří brazilskému miliardáři. Maso z dobytka chovaného v amazonské oblasti kupuje i McDonald's.

„Například firma McDonald’s je vůbec jedním z největších světových odběratelů hovězího masa, včetně toho z Brazílie, a v Evropě ve velkém odebírá kuřata krmená sójou z Brazílie,“ upozorňuje Greenpeace. Aktivisté kritizují také to, že se řetězce stále po celém světě rozrůstají. KFC původně avizovalo, že bude v Indii propagovat vegetariánské menu, to už ale neplatí.

„Pokud se tyto společnosti vymezí proti ničení pralesů a změní své postupy, bude je muset následovat i zbytek tohoto sektoru. Nezbudou tak žádní kupci, kteří by měli zájem o zboží produkované na místech vypáleného pralesa,“ navrhuje řešení Greenpeace. 

Jako zákazníci máme sílu, věří ochránci

Firmy již v minulosti přislíbily, že se odlesňování vyhnou. Data světové organizace na ochranu přírody ale dokazují, že tomu tak není. Proto nyní vsadili na hlas lidu a chtějí na vedení řetězců apelovat skrze veřejnost. „Potřebujeme všechny, aby se připojili a požadovali ochranu amazonského pralesa,“ vyzývají.

„V době, kdy světovou veřejnost znepokojuje Amazonie v plamenech, nesmí společnosti obchodující s Brazílií nezúčastněně přihlížet a nechat pralesy hořet. Musí se proti útokům na životně důležité pralesy i na práva domorodých obyvatel ostře vymezit,“ nabádá Greenpeace. „Nejvíce lidí petici podepsalo ve Velké Británii, tedy 157 tisíc, v dalších zemích se to pohybuje spíše v řádu desítek tisíc. U nás za týden přes šest tisíc lidí,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí české pobočky Greenpeace.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 3. listopadu 2019 06:15 )

ty sr..čky nejím !!

tomik007 ( 2. listopadu 2019 22:53 )

Greenpeace Česká republika je v podstate jako ta kojici gorila....

Milan mid ( 2. listopadu 2019 18:06 )

To chce vytáhnou obušky s pytle ven a ty rozmazlené fracky pořádně pořádně poplacat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud