Velký přehled očkování na dovolenou: Do jakých zemí se potřebujeme chránit?

 • Autor: Mii - 
  14. 7. 2019
  05:35

  Téměř 60 tisíc mrtvých ročně po nákaze vzteklinou, 200 tisíc nemocných žlutou zimnicí a 68 tisíc nakažených japonskou encefalitidou. To jsou následky jen některých nemocí, se kterými se můžete setkat na dovolené. Data Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou výmluvná - očkování má smysl. Každá země má svá rizika, některá menší, jiná větší. Blesk Zprávy pro vás proto připravily velký přehled očkování.

  Nejdůležitější při úvahách o očkování je začít řešit věc včas. Některé vakcíny je nutné píchnout už půl roku před odjezdem, u jiných stačí dva měsíce předem. Řada látek vyžaduje několik aplikací, mezi kterými jsou nutné odstupy. Vpich týden před odletem nemusí poskytnout dostatečnou ochranu.

  Očkování proti tropickým nemocem provádí střediska očkování a cestovní medicíny. V nich je každému zájemci vytvořen individuální očkovací plán, jelikož riziko je u každé cesty a každé osoby odlišné. Plán se stanovuje podle faktorů jako navštívená oblast, délka pobytu, věk, roční období, způsob cestování nebo imunitní stav cestovatele.

  Úplným základem nicméně je být správně očkován dle českého vakcinačního systému a především dát pozor na platnost ochrany proti tetanu. „Vzhledem k výskytu černého kašle u nás i v zahraničí nebo záškrtu (nejen v zemích EU) je vhodné alespoň jednou v dospělosti současně s přeočkováním proti tetanu provést přeočkování proti těmto nemocem,“ doporučuje dále Státní zdravotnický ústav.

  Nejprve tedy dojde k doplnění základního očkování a pak k povinnému, vyžaduje-li to destinace, kam cestovatel míří. Až poté se přistupuje k očkování doporučenému.

  Podívejme se na očkování kontinent po kontinentu:

 • 1.Očkování do Evropy

  Cestování po Evropě je z hlediska ochrany nejjednodušší. Turisté si zpravidla vystačí s očkováním, která jsou třeba pro Česko. Ani v odlehlejších regionech, jako je východ nebo jih, se lidé nemusí bát, že by se nakazili tropickými nemoci typu malárie nebo žlutá zimnice.

  Existuje však možnost nákazy vzteklinou, například v Rumunsku. Po celé střední a jižní Evropě – jak na vlastní kůži zažíváme v Česku – jsou navíc velmi aktivní klíšťata. Na jihu se dokonce vyskytují i jejich tropičtější druhy typu Hyalomma marginatum, které mohou přenášet skvrnitý tyfus či horečku skalistých hor.

  Doporučená očkování do vybraných evropských zemí:

  Řecko: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus

  Španělsko: žloutenka typu A a B, tetanus

  Itálie: žloutenka typu A a B, tetanus

  Chorvatsko: žloutenka typu A a B, tetanus, klíšťová encefalitida

  Francie: žloutenka typu A a B, tetanus

  Slovensko: žloutenka typu A a B, tetanus, klíšťová encefalitida

 • 2.Očkování do Afriky

  Afrika oproti Evropě skýtá mnoho rizik, vyskytuje se zde řada nemocí, která je smrtelná. Je ale rozdíl, pokud člověk jede do dovolenkového resortu v Egyptě nebo má v plánu cestovat po centrální Africe. Při cestě do hlubších částí kontinentu je třeba se připravit na pořádnou dávku očkování, do mnoha míst je vakcinace povinná.

  Vyskytuje se tu malárie, žlutá zimnice, cholera nebo například břišní tyfus. Proti malárii nelze očkovat, je však možné zakoupit si předem léky, které případné projevy zmírní. Choleru by zas měli řešit lidé náchylní k cestovatelským průjmům. A v Egyptě pozor na koupání mimo bazény a moře – v tocích se vyskytují kožní parazité.

  Doporučená očkování do vybraných afrických zemí:

  Egypt: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, meningitida

  Tunisko: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Jihoafrická republika: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Keňa: žlutá zimnice, žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, meningitida

  Madagaskar: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Zatímco po Evropě cestovatelé očkování příliš řešit nemusí, před cestou do vzdálenějších destinací se vyplatí navštívit středisko očkování a cestovní medicínyZatímco po Evropě cestovatelé očkování příliš řešit nemusí, před cestou do vzdálenějších destinací se vyplatí navštívit středisko očkování a cestovní medicíny | Profimedia.cz

 • 3.Očkování do Asie

  I v Asii se vyskytuje několik potenciálně nebezpečných onemocnění, nákaza hrozí ale především, pokud budete navštěvovat odlehlejší místa mimo města. Záleží také na měsíci, ve kterém přijíždíte - během období dešťů je doporučováno více očkování než mimo něj. V takových případech je třeba přidat i vakcínu proti japonské encefalitidě.

  Obecně očkování pro Asii nelze generalizovat, například do Japonska si lidé vystačí se základní evropskou ochrannou. Do Laosu je pak třeba vydat se s antimalariky, a pokud cestujete do Thajska ze země s výskytem žluté zimnice, bude od vás požadován doklad o očkování.

  Doporučená očkování do vybraných asijských zemí:

  Spojené arabské emiráty: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus

  Indie: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, japonská encefalitida, meningitida

  Čína: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, japonská encefalitida

  Thajsko: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, japonská encefalitida,

  Turecko: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Indonésie: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, japonská encefalitida

  Maledivy: žloutenky typu A a B, tetanus, tyfus

  Srí Lanka: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, japonská encefalitida

  Maledivy: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus

  Seychely: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus

 • 4.Očkování do Severní a Střední Ameriky

  Doporučená očkování do Severní Ameriky jsou prakticky totožná jako pro Česko. Při cestě do USA nebo Kanady se není čeho obávat. Riziko roste s postupnou cestou na jih, tam už přibývají doporučení na vakcíny proti tropickým nemocem.

  Doporučená očkování do vybraných zemí Severní a Střední Ameriky:

  USA: žloutenka typu A a B, tetanus

  Mexiko: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Dominikánská republika: žloutenka typu A a B, tyfus

  Bahamy: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus

  Zatímco po Evropě cestovatelé očkování příliš řešit nemusí, před cestou do vzdálenějších destinací se vyplatí navštívit středisko očkování a cestovní medicínyZatímco po Evropě cestovatelé očkování příliš řešit nemusí, před cestou do vzdálenějších destinací se vyplatí navštívit středisko očkování a cestovní medicíny | Profimedia.cz

 • 5.Očkování do Jižní Ameriky

  Jižní Amerika je převážně tropický kontinent, i zde se tudíž lokálně vyskytují nemoci, proti kterým je třeba se chránit. Vždy záleží, do jaké země cestujete. Zatímco na většině území ve městech stačí základní vakcinace, například v odlehlejších regionech Brazílie se musí přistoupit i k očkování proti žluté zimnici. Rovněž při pohybu po volné přírodě by se nemělo zapomenout na vzteklinu a antimalarika.

  Na cestu do Jižní Ameriky je třeba se vždy vybavit účinným repelentem proti hmyzu. Koupání ve stojatých vodách se nedoporučuje, mohou se vyskytnout kožní parazité.

  Doporučená očkování do vybraných jihoamerických zemí:

  Brazílie: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina, žlutá zimnice

  Argentina: žloutenka typu A a B, tetanus, tyfus, vzteklina

  Před cestou do destinace s možným výskytem nebezpečných nemocí se pro každého cestovatele sestavuje individuální očkovací plánPřed cestou do destinace s možným výskytem nebezpečných nemocí se pro každého cestovatele sestavuje individuální očkovací plán | Profimedia.cz

 • 6.Očkování do Austrálie

  Do Austrálie není třeba cestovat se speciálním očkováním, stačí základní. U starších jedinců se sníženou imunitou se může přistoupit k vakcinaci proti meningokokovi. Malárie se vyskytuje jen výjimečně.

  Mohou se však objevit nebezpečné nemoci jako horečka dengue, proti kterým neexistuje očkování a které přenáší hmyz. Nikdy tak nezapomenout na repelent proti hmyzu.

  Video  Zástupce cestovek: Bezpečné pro dovolenou jsou teď například Thajsko nebo Egypt  - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud