Viktora (†2) rozdrtil strom v kočárku na dovolené v Řecku. Matka je v šoku

Autor: Mii, ČTK - 
12. 7. 2019
12:27

Celkem sedm životů si vyžádala ničivá bouře, která se ve středu v noci prohnala řeckým poloostrovem Chalkidiki. Zkázu nepřežili dva Češi, dva Rumuni, dva Rusové a jeden Řek. Tragické úmrtí potkalo ruského otce, který se u hotelu procházel s malým synem v kočárku – na dvojici spadl masivní strom. Jeho manželka je v kompletním šoku, v Řecku se jí věnují psychologové.

Ivan a Galina Petrenkovi z Ruska se na Chalkidiki vydali se svými třemi dětmi. Toužili po běžné dovolené, kde se budou chodit koupat k moři a společně trávit čas. Až do středečního večera se jim to dařilo. Ale pak přišla bouřka.

Galina v tu chvíli seděla v hotelu s nejmladším a nejstarším dítětem. Ivan, univerzitní učitel práva, byl na venkovní procházce s prostředním potomkem - dvouletým Viktorem, který seděl v kočárku. Když se začal zvedat vítr a začalo pršet, Ivan zrychlil v kroku a pospíchal zpět na pokoj. Jak ale běžel ve tmě, nevšiml si, že jeho směrem padá strom a jak jeho, tak malého Viktora doslova rozdrtil zaživa.

„Jejich těla byla odvezena na blízkou kliniku, kde lékaři uvedli, že jim není pomoci. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili rychlý převoz rodiny do její vlasti,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne Alexander Shcherbakov, ruský generální konzul v Řecku.

Konzulát Galině ihned po incidentu zajistil psycholožku, která se ženě snaží pomoci. „Je ve velmi obtížném emocionálním stavu. Má dvě malé děti, snažíme se ji hlavně chránit,“ řekla pro ruskou televizi 1TV psycholožka Olga Prokofjeva.

Spadlá střecha i převrácený karavan

Viktor nebyl jediné dítě, které při bouři zemřelo. Živel usmrtil také 8letého chlapce z Rumunska, který stál vedle 54leté ženy. Na dvojici spadla střecha a na místě zemřela. Podle agentury Reuters není jisté, zda mezi nimi existoval příbuzenský vztah.

Dalšími oběťmi byl český postarší pár z Vysočiny. V době bouřky se nacházel v obytném voze. Řecká média uvádějí, že ho smetl proud vody a následně vůz převrátil vítr. Fotografie z místa ukazují, že po autě zbyly jen trosky, je kompletně zničené. V karavanu se nacházeli i syn a vnuk páru, kteří přežili se zraněními.

Poslední obětí je řecký dvaašedesátiletý rybář, který byl od středy pohřešovaný. Místní obyvatelé srovnávají dopady bouře se silným výbuchem. „Hluk byl hrozný. Ani zbraně nevystřelí tak hlasitě. Vyskočil jsem, abych vzal děti z ulice, a déšť mě zasáhl takovou silou, jako kdyby mě někdo kamenoval do zad,“ komentoval bouři jeden z místních Řeků. „Je mi 77 a nikdy v životě jsem neviděl nic horšího,“ uvedl další obyvatel.

Řekové mluví o „totální destrukci

Od středy se počasí v Řecku uklidnilo a na Chalkidiki pokračuje sčítání a odklízení škod. Do pátečního rána ještě nebyly obnoveny všechny dodávky elektřiny, bouře poškodila vedení na 80 procentech poloostrova. Ministr energetiky Kostis Chatzidakis řecké televizi Skai řekl, že očekává plné obnovení dodávek elektřiny během několika hodin.

Vyčíslení škod má na starosti ministerstvo vnitra a zemědělství. Vláda už ve čtvrtek oznámila, že do postižených regionů pošle nouzovou pomoc 500 000 eur (asi 12,7 milionu Kč). Neštěstí je první krizovou situací pro vládu premiéra Kyriakose Mitsotakise, která se ujala úřadu tento týden.

Chalkidiki je oblíbené letovisko asi hodinu od Soluně. Je zcela závislé na turistickém ruchu, který středeční bouří značně utrpěl. Mnoho turistů odjelo, jiní čekají na letadla v nejbližších hodinách. Majitelé obchodů, barů a restaurací museli své podniky zavřít – není elektřina.

„Mluvíme o absolutní destrukci. Všechny výrobky v obchodech, které musí být uchovávány v chladničkách, byly zničeny, protože od 11:00 v noci (středy, pozn. red.) není žádný proud,“ stěžoval si místní podnikatel pro řecký server etnos.gr.

Naštvaní jsou i farmáři, kterým bouře zničila úrodu oliv a meruněk. „Dělám tuhle práci 40 let a nikdy jsem takovou věc neviděl. Všechno, co zůstalo na stromech, je zasaženo ve čtyřech nebo pěti bodech a na 99% bude shnilé,“ stěžoval si pěstitel Aris Tsikiras, majitel olivového sadu. „Vím o někom ve Sigismře, komu to z celkem 600 vykořenilo 550 stromů,“ dodal rozhořčeně.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jasnovidec01 ( 13. července 2019 08:39 )

ViktorOchlupin: tebe příroda nechala jen aby jsi tady poslouchal ty děti,ty jsi byl určitě vzornej parchant co ? zalez do jeskyně dinosaure papa

online ( 12. července 2019 20:21 )

Takhle by to zase vypadalo, že na dovolené v Řecku byl ten strom, to si nevyberete...

ViktorOchlupin ( 12. července 2019 20:17 )

Přesně tak. Nejvíc řve ta nejdebilnější přemnožená lůza co se vůbec neměla narodit.Jenže dneska je demokracie a množit se může beztrestně ten největší ksind, místo aby to vychcípalo někde u popelnic

naidka ( 12. července 2019 20:10 )

Nebo přidal v kroku...
Na dvojici spadla střecha a na místě zemřela.

xeen ( 12. července 2019 19:42 )

Hloupý nadává na učitele. Chytrý chápe, že učitelé jsou právě takoví, jaké je "vyrobil" náš desítky let zastaralý školský systém. Není to chyba učitelů, je to chyba systému.

Zobrazit celou diskusi
Další videa