Bouře v Řecku: Čechy stihla na pláži smrt, 10 tisíc českých turistů je na Chalkidiki

Autor: ČTK, lan - 
11. 7. 2019
09:01

Na řeckém poloostrově Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je s cestovními kancelářemi asi 7500 Čechů. Další tisíce lidí do oblasti jezdí samostatně, počet českých turistů na místě tak zřejmě bude vyšší než deset tisíc. Cestovní kanceláře nyní zjišťují případné poškození ubytovacích zařízení. Řekl to ve čtvrtek místopředseda české Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. V převráceném obytném přívěsu zemřeli při bouři dva Češi, starší pár z Vysočiny, další je se zraněními v nemocnici.

„Chalkidiki je lokalita, kam jezdí spoustu Čechů bez cestovních kanceláří vlastní dopravou, například do pronajatých apartmánů. Odhadoval bych, že na poloostrově může být deset až dvanáct tisíc českých turistů,“ sdělil Papež.

Na hodnocení škod je podle něj ještě brzo, bouře zasáhla řecký poloostrov ve středu večer. „Cestovní kanceláře nyní teprve zjišťují, jestli ubytovací zařízení, ve kterých své klienty mají, byla nějakým způsobem poškozena. To by mělo zabrat minimálně dopoledne,“ uvedl.

Zažili jste aktuální bouře v Řecku? Své postřehy, případně fotky posílejte na tip@blesk.cz

Případné zkrácení nebo rušení pobytů by podle Papeže mohlo potkat pouze turisty, kteří mají být ubytováni právě v zařízení poškozeném bouří. V takovém případě by to řešily přímo cestovní kanceláře. „Byla to bouře, která odezněla. Byl bych spíše optimistický v tom, že dál nebude pobyt na Chalkidiki nijak narušen,“ dodal Papež.

Severní část Řecka, kde tráví první část letních prázdnin u moře tisíce cizinců, zasáhl živel po několika dnech s tropickými teplotami blížícími se 40 stupňům. Ve středu večer začaly Chalkidiki a okolní oblasti bičovat prudké lijáky a krupobití. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov.

Vítr převrátil kamion s Čechy

Česká dvojice zemřela poté, co se kvůli silnému větru převrátil obytný přívěs poblíž města Nea Propontida. Další člověk, který byl s nimi uvnitř, neštěstí přežil se zraněními. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová řekla, že pasažér z karavanu je v místní nemocnici. Podle TV Nova jde o syna (48) páru. „České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc,“ uvedla mluvčí. Informace o dalších zraněných Češích ministerstvo nemá.

Mezi dalšími mrtvými je podle agentur dospělý Rus s malým chlapcem, na něž poblíž jejich hotelu spadl strom. Zemřela i dospělá turistka a osmiletý hoch z Rumunska, které zabila část padající střechy restaurace. Desítky zraněných lidí byly převezeny do nemocnic.

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav. Nejméně 140 hasičů mělo kvůli živlu celonoční zásah. Nezvykle silné deště by podle meteorologů měly skončit během dnešního rána.

Chalkidiki je po středeční bouři téměř bez elektřiny

Asi 80 procent severořeckého poloostrova Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je bez proudu. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny do dnešního večera, informoval řecký deník Kathimerini. Při bouřích zemřelo v noci na Chalkidiki nejméně šest lidí, včetně dvou českých turistů, asi tři desítky lidí skončily v nemocnici.

Záběry z Chalkidiki z dnešního rána ukazují zcela zdevastované pláže, které podle místních médií vypadají jako po výbuchu bomby. Například v letovisku Nea Plagia byly zničeny i obchody a restaurace nedaleko pláže.

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki nouzový stav. Kvůli neštěstí na Chalkidiki zrušil ve čtvrtek program i nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který situaci nepřetržitě sleduje.

Stovky lidí jsou zraněny

Kromě nejméně sedmi obětí byla při bouřích asi stovka lidí zraněna, z toho tři desítky osob skončily v nemocnici. Vážné jsou i škody na majetku, vyvrácené stromy ničily auta a střechy domů, blesky zasáhly elektrické vedení a způsobily požáry.

Na jiných místech Řecka bojují hasiči s lesními požáry, které se šíří kvůli silnému větru a vysokým teplotám. Také bouře na Chalkidiki přišly po vlně veder, při nichž se teploty blížily 40 stupňům.

Bouře zasáhly ve středu večer i druhé největší řecké město Soluň, které leží nedaleko Chalkidiki. V Soluni ale nebyl nikdo zraněn.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa