Dva Češi nepřežili dovolenou v Řecku. Ministerstvo vydalo klíčové prohlášení

Autor: Hana Langrová - 
11. 7. 2019
15:15

Ničivá bouře ve středu v noci zabíjela na severu Řecka na poloostrově Chalkidiki. Mezi nejméně sedmi oběťmi jsou i dva Češi, se kterými se převrátil obytný vůz, jde o starší pár z Vysočiny. Češka Simona (40) je na dovolené na nedalekém ostrově Limnos, kterého se bouře dotkla mírněji. Cestovní kanceláře se shodují, že šlo o místo, kam jezdí turisté spíše na vlastní pěst. A podle ministerstva zahraničí se doporučení pro cesty do Řecka navzdory tragédii nezpřísňuje.

Přes cestovní kancelář Fischer je aktuálně v Chalkidiki třicet turistů, kteří ve čtvrtek odlétají domů. „Dopoledne byly hotely bez elektřiny. Budovy zničené nejsou. Infrastruktura už je také v pořádku. Letiště i silnice fungují. Během dne se uklidí pláže, na kterých je nepořádek. Zatím se tam válí slunečníky a lehátka, které odnesl vítr,“ popsal situaci tiskový mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Dalších 140 českých turistů přijelo na poloostrov přes cestovní agenturu Invia. „Nevím o nikom, kdo by byl zraněný nebo nebyl v pořádku,“ řekla tisková mluvčí Andrea Řezníčková.

Poloostrov Chalkidiki je rozlehlý a místo neštěstí nepatří k těm nejoblíbenějším destinacím. „Nejde o turistickou oblast. Je to místo, kam jezdí turisté spíše na vlastní pěst než přes cestovní kanceláře. Přímo na to místo podle mě ani nejezdí nikdo s cestovkou,“ uvedla zaměstnankyně jedné z českých cestovních kanceláří, která nechtěla být jmenována.

Ministerstvo zahraničí po středečních bouřích s krupobitím na poloostrově Chalkidiki, při nichž zemřeli i dva čeští turisté, nezpřísňuje doporučení pro cesty do Řecka. Jde o živelní pohromu, nikoli o trvalé zhoršení situace, zdůvodnila ČTK tento krok mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová.

Turistka Simona: „Místní se na bouřku vždy připravují“

Simona z Libereckého kraje jezdí do Řecka pravidelně už několik let. Podle ní jsou místní na bouřky poměrně zvyklí a vždy sledují počasí a připravují se na ně. „Uklízeli zahrádky, stoly, slunečníky, protože tyhle bouřky většinou provází hodně silný vítr a mohl by cokoliv poničit. Kdo má doma generátor na elektřinu, tak počítal s tím, že třeba vypadne proud, což je tady dost časté,“ popisuje žena.

Noční bouřku Simona v noci sledovala zpoza okna. Blesky byly časté a vypadaly děsivě. „Ráno jsme pak ale zjistili, že to na našem ostrově není tak fatální. Ze zpráv a sociálních sítí jsme se samozřejmě dozvěděli o neštěstí na Chalkidiki. Nás to jen lízlo. Škody u nás rozhodně nejsou tak velké,“ zhodnotila Češka a dodává, že před dvěma lety na Limnosu zažila mnohem ničivější bouři.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové už Jadran žádné bouřky nečekají. Extrémní počasí podle ní způsobuje tlaková níže na horách.

„Nedělí by bouřky a další extrémní projevy počasí měly vymizet a turisté by si už konečně měli užívat teploty přes třicet, sluneční paprsky a moře by mělo mít 25 stupňů,“ uzavřela Dagmar Honsová.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa