Středočeši vzali útokem další kotlíkové dotace. Půl miliardy „vyzobali“ za dvě minuty

Autor: ČTK - 
3. června 2019
11:37

I letos byl zájem o tzv. kotlíkové dotace ve Středočeském kraji obrovský. Dotační peníze na výměnu starého kotle za nový se vyčerpaly za dvě minuty. Žádosti se podávají elektronicky, krajský úřad jich přijal 5610 za 515,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) přislíbilo tuto částku v případě většího zájmu zvýšit až na 575 milionů Kč. Cílem programu je zlepšit stav ovzduší a pomoci domácnostem splnit povinnost výměny starých kotlů do roku 2022.

„Alokace na kotle byla vyčerpaná během dvou minut. Je registrováno 5610 žádostí, zřejmě tam ale budou nějaké duplicity,“ uvedla Helena Frintová z hejtmanství. Podle pracovníků odboru řízení dotačních projektů by vyčleněné peníze po vyčištění duplicit měly stačit pro všechny žadatele. „Další podané žádosti budou dávány do zásobníku k dalšímu jednání MŽP o navýšení alokace,“ dodala Frintová.

 

Středočeský kraj je druhým regionem, v němž lze žádosti ve třetí vlně podávat, jako první žádosti podávali lidé na severní Moravě. Nachystané peníze tam lidé vyčerpali za 54 vteřin.

Příjem žádostí začal v pondělí v 10:00 prostřednictvím webového prohlížeče na portálu Středočeského kraje. Nejpozději do 20 pracovních dnů musejí lidé podepsanou žádost v papírové podobě doručit na adresu krajského úřadu.

Konec podpory kombinovaného kotle

Nová vlna výměn kotlů je určena na období do roku 2023. Pro mladé lidi od 18 do 29 let a seniory nad 65 let v takzvaných prioritních obcích kraj připravil zálohové platby, tedy oproti minulosti jim nebude celá dotace proplácena až dodatečně po výměně kotle. V prioritních obcích je zvýšená koncentrace emisí. Tato možnost zálohové platby se týká i devíti plošně vybraných ekonomicky slabších regionů. Nárok na předfinancování mají také handicapovaní bez omezení věku.

Předmětem podpory je výměna kotle na uhlí a na dřevo, které jsou v první a druhé emisní třídě na pevná paliva s ručním přikládáním, za kotle na biomasu, automatický kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel anebo tepelné čerpadlo. Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu tak již nebude podporován, jako tomu bylo v minulosti. 

V minulých letech Středočeši kvůli dotacím kempovali před úřadem:

Video  Noční fronta na dotace: Středočeši kempovali před úřadem hejtmanky  - Karel Kopáč, dv

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lubosbeyr ( 3. června 2019 14:45 )

Hlavně že stávkujou na Václaváku proti Babišovi. Kdyby tam nebyl tak maj velký kulo.

fandasever ( 3. června 2019 14:36 )

Dotace na kotle a dešťovou vodu je totální nesmysl. My jsme kupovali kotel do rodinného domu ihned po plynofikaci v roce 1996, v roce 2007 jsme ho museli vyměnit protože odešel do věčných lovišť, obě investice jsme dělali za své, bez jakýchkoliv dotací, dnes nemohu požádat o nový protože netopím uhlím, takže já od roku 1996 šetřím životní prostředí a jsem za to trestán. Kdyby místo dotací dali daňovou úlevu na zemní plyn tak aby jej udělali atraktivním pro lidi bylo by to mnohem lepší, no a dešťovka, každý normální člověk měl vždy na zahradě nějaké sudy a chytal dešťovou vodu na zalévání. Oba tyto projekty jen nahánějí kšefty pro poradenské firmy za posudky a dodavatelům se daří uměle zvyšovat ceny za dodávka i za práci (však je na to dotace) a tím hrubě pokřivují hospodářskou soutěž

bobeszchaloupky ( 3. června 2019 11:41 )

zblbnou lidi a dotace dostane 30%

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud