Z kauzy Čapí hnízdo se obvinění chtějí „vyzout“. Babiše hájí: Skutek se nestal

Autor: ČTK, Mii - 
3. června 2019
08:50

Část aktérů kauzy farmy Čapí hnízdo, v níž je z dotačního podvodu obviněn i premiér Andrej Babiš (ANO), žádá zastavení stíhání. Uvedl to v pondělí server iRozhlas.cz na základě vyjádření mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze Aleše Cimbaly. Žádost podali zatím dva ze šesti obviněných. Cimbala neupřesnil, o koho se jedná. Podle webu je jedním z těch, kteří podali žádost, bývalý šéf představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo a někdejší manažer koncernu Agrofert, který Babiš vlastnil, Josef Nenadál. Babiš se webu odmítl k věci vyjádřit.

„Návrh na zastavení stíhání jsem za klienta podal při skončení vyšetřování přímo a následně písemně odůvodnil. Smysl návrhu je ten, že je nepochybné, že se nestal skutek, pro který je klient stíhán,“ řekl serveru Nenadálův advokát Zdeněk Odehnal.

Kromě Babiše a Nenadála čelí obvinění v případu Čapí hnízdo Babišova manželka Monika i premiérův švagr Martin Herodes a dcera Adriana Bobeková a také bývalá členka společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová. Stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího vyloučila policie koncem března k vlastnímu řízení. Babišovi lidé z kauzy Čapí hnízdo chtějí konec jeho stíhání. Nic neudělal, tvrdí.

O zastavení stíhání podle serveru pravděpodobně požádají také obhájci dalších obviněných. „Garantuji vám, že můj klient hodlá využít veškerých možných dostupných prostředků ke své obhajobě,“ řekla serveru Herodesova advokátka Katarína Janisková.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík

Babiš vinu odmítá

Policisté navrhli 17. dubna Babiše a další obviněné v kauze Čapí hnízdo obžalovat. Návrh se netýká premiérova syna, který je stíhán samostatně. Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení.

Společnost Farma Čapí hnízdo dříve patřila Agrofertu, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov. V roce 2007 se přeměnila na firmu s akciemi na majitele. Další rok získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil Agrofert do předloňského února, než jej kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. V roce 2016 řekl ve Sněmovně, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Farmu nyní vlastní firma Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Video Babiš v Blesku: O střelbě v letadle, novém ministrovi, zdraví i Monice a dětech - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

NECHCEME_BABISE ( 3. června 2019 15:15 )

Babiš vštěpuje lidem myšlenku, že stačí vydělat měsíčně 1000, ale utratit se můžou 2000. Tak takhle to opravdu nefunguje.

Andrej_Babis ( 3. června 2019 14:46 )

Aj keď som vinný, tak neodstúpim!

Muj_nazor ( 3. června 2019 14:19 )

Zeptej se Kalouska a ostatních kam zmizelo pár stovek miliard za jejich vlády...

PPP150WW ( 3. června 2019 14:17 )

(Pár stovek možná) uplacenych debilů a milion chca.nek chce vyřvat své debility a tupá hesla hnupů co by se rádi dostali k moci aby mohli ještě víc škodit,krást atd. Kavarensky odpad a komediantská žumpa

hujer.z.blesku ( 3. června 2019 14:16 )

Já mám sice do důchodu ještě 11 roků daleko, ale už teď si umím spočítat, že při současném růstu HDP a nákladů na výdaje se naše republika co nevidět dostane do obrovských problémů. Jinými slovy, že je sice hezké, že vám v současné době Babiš navyšuje důchody, ale s narůstající výší důchodů úměrně narůstá ji jejich budoucí pokles. A to nejen přímý pokles reálného důchodu, ale s tím související zdražování všeho. Vy máte pořád vidinu narůstajících důchodů. Já vám to přeju, proč by ne, ale musí na to ve státní kase být dostatek krytí. Laicky a obrazně řečeno, když si vydělám měsíčně 1000, tak nemůžu každý měsíc utrácet 2000. Jak dlouho myslíte že to může trvat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud