Svrab jako suvenýr z dovolené: Zapomeňte na samoléčbu, zapojte odborníky

Autor: rv - 
17. července 2025
11:58

Čím dál častěji se farmaceuti setkávají s vyděšenými lidmi, kteří si spolu s opálením přivezli dovolené i nezvaného hosta, zákožku svrabovou. Ta dokáže pořádně potrápit a definitivně přebít zážitky z jinak vydařeného pobytu. Farmaceutka proto radí, jak téhle nepříjemnosti předcházet a v případě, že už si dovolenkáři svrab dovezou, jak se nechtěného suvenýru zbavit.  

Lidé zpočátku většinou vůbec netuší, co se za jejich nepříjemnými zdravotními problémy skrývá. „Intenzivní noční svědění, pupínky mezi prsty nebo v oblasti pasu a genitálií, to vše jsou typické příznaky tohoto vysoce nakažlivého kožního onemocnění,“ popisuje farmaceutka Zdenka Morvai z webu Lékárna.cz. Právě na jejich on-line poradnu se dovolenkáři často obracejí, hledají radu a pomoc.

Žádná ostuda, ale zdravotní problém

Jak odbornice uvádí, svrab není ostuda, ale opravdový zdravotní problém. Stačí podezřelé ubytování, sdílené ručníky či pochybné ložní prádlo, a malér je na světě. Samoléčba různými mastičkami z domácí lékárny se míjí účinkem. „Léčba vyžaduje přípravky na předpis a velmi důslednou hygienu,“ uvádí farmaceutka.

Pokud se onemocnění rozjede, je třeba zachovat klid a jednat, tedy obrátit se na odborníky, zdravotníky. Samotné medikamenty je pak třeba doplnit důslednými hygienickými opatřeními. „Ložní prádlo a ručníky je potřeba prát minimálně na 60 °C a ideálně žehlit. Věci, které takto ošetřit nelze – například boty, polštáře nebo papuče – se doporučuje uzavřít na 3 –7 dní do plastových pytlů a vystříkat insekticidním prostředkem,“ uvádí Zdenka Morvai.

Důkladná opatření

Pořádné očistě je třeba podrobit postele a matrace. To znamená důkladně je vysát, rozložit, vystříkat a nechat vyschnout. „Vydezinfikovat by se měly i prostory, pomůcky, hračky nebo například sedačka v autě,“ doplňuje farmaceutka.

Během samotné léčby je doporučená alespoň třídenní izolace. „Nesmíme zapomínat ani na takzvané bezpříznakové kontakty, tedy rodinné příslušníky nebo partnery, kteří se sice necítí nijak nemocní, ale byli s nakaženým v těsném kontaktu,“ říká Zdeňka Morvai. Klíčové je přeléčení všech zasažených členů domácnosti.

Důležitá osvěta

Doprovodnou hygienu už zvládnou běžně dostupné prostředky. Farmaceutka uvádí například sirné mýdlo, dezinfekční prací prostředky či spreje na textil a matrace. Znovu ale apeluje, že samotná léčba je vždy  rukou dermatologa.

Je to nepříjemné, zdlouhavé a ano, i trochu společensky trapné. Jenže mlčet o svrabu situaci neřeší, právě naopak. Osvěta je v tomto případě stejně důležitá jako samotná léčba,“ dodává odbornice.

Zákeřná zákožka

Svrab je totiž velmi nepříjemná a silně nakažlivá parazitární infekce. Stačí krátký kontakt, třeba ve sdílené posteli, a problém je na světě. „Samička zákožky se během chvilky zavrtá do kůže, klade vajíčka a vytváří podkožní chodbičky. Výsledkem je intenzivní svědění, především v noci, a výsev pupínků na typických místech – mezi prsty, v oblasti zápěstí, pasu nebo genitálií,“ vysvětluje farmaceutka.

Video  Lékaři vytáhli ženě ze žaludku obří tasemnici.  - Instagram/@doctormyro
Video se připravuje ...

Petkahelca ( 17. července 2025 14:45 )

Hlavně že čeští bezdomovci jsou hygiena sama!

krapotkin ( 17. července 2025 13:21 )

Proč z dovolené, stačí jet v Česku MHD a máte na problém zaděláno, protože jistí hosté z východu nějak na hygienu kašlou, nebo vůbec neví, že existuje.

Zobrazit celou diskusi