Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Období zapáchajících bot je tady! Víme, jak na to, aby nohy i obuv voněly

/
 • (iStock)
  16. listopadu 2021 ● 06:00

  Možná to znáte dobře. Dorazíte na návštěvu a poté, co se vyzujete, nelibý odér z vašich bot se line po celém bytě. A pořádný trapas je na světě. Předejděte společenskému faux pas a vyzkoušejte osvědčené triky proti zápachům nohou a potažmo obuvi.  

  V průběhu jednoho dne mohou nohy vyprodukovat až 0,5 litru potu. A pokud pot nemá kam odejít, stává se živnou půdou pro bakterie. A tak vznikají plyny, které jsou velmi podobné například zrajícím sýrům. Tento problém je bohužel nepříjemný nejen pro vás, ale i pro okolí, které je zápachu vystaveno. Proto je dobré odhodit stud a začít problém řešit. Máme pro vás několik dobrých rad.

   

 • 1.

  Přemýšlejte při nákupu

   
   

  Autor: iStock

  V mnoha případech hraje velkou roli nevhodně zvolená obuv. Raději si připlaťte a kupujte si vždy kvalitní a dobře prodyšnou obuv. Sledujte počasí, a pokud je to možné, volte boty aspoň částečně otevřené. Pokud se vám nohy v botách zapotí, vyndejte z nich doma vložku a nechte ji pořádně vyschnout.
   

 • 2.

  Střídejte boty a přezouvejte se

  Autor: iStock


  Rada, se kterou mnoho žen nebude mít problém. A to pořídit si více párů bot na jednu příležitost a častěji je střídat, aby měly možnost dobře vyschnout i vyčichnout. Druhá rada, která vám v boji se zápachem z bot výrazně pomůže, je přezouvání během dne. Hlavně tehdy, když se v podzimním či zimním období vydáte do práce ve vysokých kozačkách. Nohy budou v nich celý den zapařené a nebudou mít šanci vůbec dýchat. A tak je jasné, že vám večer dají o sobě náležitě vědět. Pořiďte si tedy jedny pohodlné boty, které si necháte třeba v kanceláři pod stolem, a vždy se do nich přezujte.


   

 • 3.

  Myslete na ponožky

  Autor: iStock


  Nejen výběr správných a kvalitních bot, ale také ponožek má vliv na nadměrné pocení nohou a následný zápach. Veškerý pot se totiž vsákne. Určitě zapomeňte na ty z umělých vláken a vybírejte bavlněné, které lépe odvádějí pot. Sáhnout můžete také po ponožkách vyrobených z bambusových vláken, která neutralizují pachy, a mají navíc antibakteriální účinky. Určitě je dobré nosit s sebou vždy jedny náhradní ponožky a v případě, že se vám nohy nadměrně zapotí (např. po sportování), tak je vyměníte. Určitě byste také neměla nikdy nosit boty naboso a třeba i do balerínek je potřeba si pořídit speciální ponožky, které nejsou vidět, ale svou službu udělají.  

      

 • 4.

  Nezapomínejte na důkladnou hygienu

   

  Autor: iStock


  Jen obyčejné opláchnutí pod sprchou nestačí. Nohám byste měla dopřát důkladnější péči, a to nejen mytím mýdlem mezi prsty. Nohy si hýčkejte také krémem, který působí proti tvrdnutí kůže. Ona pak může i lépe dýchat. Jednou za čas jim dopřejte také koupel s bylinkami či jinými složkami, jež eliminují zápach, bakterie i plíseň. Vhodná je například mateřídouška či přeslička. Nohy si také můžete naložit do horké lázně se solí nebo tea tree olejíčkem.


 • 5.

  Vyzkoušejte přípravky do bot

  Autor: iStock


  Existuje mnoho různých sprejů a výrobků proti zápachu z bot. Vyzkoušet můžete nejrůznější spreje na nohy či do bot, osvěžující kapsle či granule nebo i protizápachové vložky do bot. Jen pamatujte na to, že tyto produkty zamezují většinou jen zápachu, ale neřeší jeho hlavní příčinu. Např. pokud jde o problém s plísní nohou, ten musíte řešit samozřejmě jinou cestou. 


 • 6.

  Zbavte se plísní

  Autor: iStock

   

  Častou příčinou zápachu bot může být i zdravotní problém, a to plíseň nohou. Můžeme ji získat z častého zapaření chodidel, jelikož plíseň má ráda vyšší teplotu a vlhkost. Můžeme si ji ale také přinést z veřejných sprch či koupališť. Poznáte ji celkem jasně a není to nic příjemného. Pokožka (hlavně mezi prsty) na nohou se bude odlupovat, bude zarudlá a potrápí vás svědění a pálení. V tomto případě neváhejte s návštěvou lékaře, který vám poradí nejvhodnější léčebný postup.
   

 • 7.

  Vyzkoušejte babské rady

  Autor: iStock


  Určitě stojí za to vyzkoušet některé z babských rad.

  • Na noc vsypte do zapáchajících bot jedlou sůl a nechte ji tam působit.

   

  • Stejně tak můžete vyzkoušet vložit do každé boty čajový sáček, ten do sebe vstřebá veškerou vlhkost i zápach.

   

  • Využít můžete dokonce i kočičí stelivo, které pohlcuje nepříjemný zápach z kočičího vyměšování. Stelivo naplňte na noc nejen do bot, ale i do ponožek.

   

  • Naše babičky používaly proti zapáchajícím botám také lístky libečku. Zkuste jich hrst nasypat do bot.

   

  • Proti zápachu pomáhá také křída, která by do sebe měla vtáhnout vlhkost a zápach. Když přiložíte ještě plátky citronu, boty se hezky osvěží. 

   

Přidat názor
Počet komentářů: 2

sandokan500: Dobrý večer všichni.Nejlepší rada,nasypat do bot trochu sody bikarbony a klidně i do ponožek.A je po zápachu, fakt to funguje.Roky vyskoušené.

(30. 10. 2018 21:01)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy