V Ostravě o příspěvek na výměnu kotle dosud zažádalo necelých 1500 domácností, skutečně vyměněno je zatím přes 850 kotlů. Podle předpokladů by v krajské metropoli bylo nutné vyměnit ještě zhruba tisícovku kotlů. Další kolo programu podpory výměny kotlů by mohlo začít zřejmě v květnu.

Lidé s nevyhovujícími kotli první a druhé emisní třídy mají nyní navíc poslední šanci na jejich výměnu z dotačních peněz. „Od roku 2022 bude provozování takových kotlů zakázáno,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a dodala: „Každý vyměněný kotel znamená ročně přibližně 60 až 100 kilogramů prachu, který se nedostane do ovzduší.“

Vracení bez problémů

Bezúročné půjčky na koupi nového kotle město začalo poskytovat při druhé vlně dotací. O půjčku si zažádalo 34 lidí, kterým město vyplatilo necelé čtyři miliony korun. Podle náměstkyně lidé půjčky vracejí a město se nesetkalo s problémy.

„Lidé musí mít dopředu někdy i přes 100 tisíc korun, které poté v dotaci získají zpátky. Bezúročná půjčka má sloužit těm, kteří takový obnos pohromadě nemají,“ uvedl již dříve ministr životního prostředí Richard Brabec.

VIDEO: Takhle na kotlíkovou dotaci čekali ve frontě lidé v úřadu Středočeského kraje před dvěma lety.

Video
délka: 01:07.35

Noční fronta na dotace: Středočeši kempovali před úřadem hejtmanky. Karel Kopáč, dv