Odborník radí, jak přežít s pár korunami! Na finančním dně žije až 950 tisíc Čechů
-
Každý jedenáctý Čech žije na hranici chudoby. A i když počet chuďasů v Česku mírně klesá, s částkou okolo 11 000 korun měsíčně musí vyžít téměř 950 000 lidí. Jak zvládnout život na finančním dně radí David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.
- 1.
Udělejte si domácí rozpočet
Základem ovládnutí rodinných financí je domácí rozpočet. „Je to jednoduché, stačí tužka a kus papíru. Přehled příjmů a výdajů nám řekne, kolik nám zůstane na konci měsíce v peněžence,“ radí David Šmejkal.
- 2.
Dělejte si rezervy
Při sestavování rozpočtu myslete i na zadní vrátka. „Po malých částkách si nechávejte stranou finanční rezervu – např. přímo na výměnu mobilu či pračky, nebo doplatek elektřiny,“ radí odborník.
- 3.
Každá koruna se počítá
Sestavili jste si podrobný rozpočet a jste v šoku ze svých výdajů? Hned se zamyslete, jestli nejsou některé z výdajů zbytečné. Myslíte si, že pár ušetřených korun vás nevytrhne? Omyl! V ročním součtu jsou i stokoruny ušetřené měsíčně výrazně znát.
- 4.
Zapojte celou rodinu
Všichni v rodině by měli přinášet peníze do rodinného rozpočtu. Na pracovním trhu je nabídek dost a dost. Přivydělat si je možné i na brigádách nebo pomocí částečného úvazku. A počítejte s tím, že stejně jako příjmy, i výdaje se týkají všech členů domácnosti.
- 5.
Zkuste státní kasu
Řada lidí s finančními problémy často netuší, že by mohla dosáhnout na některou ze státních dávek. Zajímejte se o to, jaká pomoc ze státní kasy by se mohla týkat právě vás. Existuje například příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi.
- 6.
Důležité platby neodkládejte
Vždy byste měli vědět, kolik si v daném měsíci můžete dovolit utratit. Existují ale nutné výdaje, které se prostě musí zaplatit. Dobrým řešením rozhodně není odkládání plateb za nájem a služby. „Neplacení je snadná cesta, jak spadnout do dluhové pasti,“ zdůrazňuje Šmejkal.
- 7.
Nakupujte se seznamem
Snažte se dělat velké nákupy a méně často. A hlavně – nevyrážejte na ně bez seznamu. Jinak koupíte věci, které nepotřebujete a zbytečně utratíte víc peněz. Pokud je to možné, neberte s sebou na nákupy děti, určitě byste neodolali jejich žadonění, které by vás stálo další peníze.
Video: Kupujte s rozmyslem, i na slevě chce obchod vydělat, říká právník
Videodélka: 21:08.85Video se připravuje ...Kupujte s rozmyslem, i na slevě chce obchod vydělat, říká právník Markéta Volfová, Lukáš Červený
- 8.
Plaťte hotově
Zkuste se vyhnout placení platební kartou. Peníze, které reálně nevidíte, mizí snáze a rychleji než ty skutečné. Vydat papírovou nebo »neviditelnou« tisícovku je z psychologického hlediska velký rozdíl.
- 9.
Půjčka je poslední možnost
Nejlepší dluh je žádný dluh. Někdy to ale nejde jinak, když nefunguje topení nebo odejde pračka. Pokud máte pocit, že to bez půjčky nepůjde, vybírejte ji obezřetně a spočítejte si, zda ji zvládnete splácet. Zvažte i to, kolik přeplatíte. „Z půjček platím úrok - splatím tedy více, než jsem si půjčil a ty peníze navíc mi budou chybět,“ říká Šmejkal.
- 10.
Nestyďte se poradit
Přerostly vám problémy s penězi přes hlavu? Nestyďte se poradit s odborníky na finance. Bezplatné dluhové poradny existují v řadě měst, dlužníků, pomáhají i různé neziskové organizace. Požádat o radu není ostuda. Hlavní je ale problémy řešit včas!
- 11.
Jak bojovat s dluhy?
Život na hranici bídy není snadný. Řadě chudých přerostou problémy s penězi i dluhy přes hlavu a skončí v exekuci. Netuší, že i exekuce ale může být neoprávněná.
„I nařízená exekuce může být neoprávněná. Např. je neplatný důvod exekuce, nebo její výše. Každou exekuci jde zkontrolovat. Lze se podívat na »papíry«, ale i na samotný průběh exekuce, jestli nedochází k něčemu nezákonnému,“ radí David Šmejkal.
Pozor! Exekutor vám nesmí zabavit osobní věci, zvířátka, základní vybavení – pračku, ledničku, sporák, stůl, židle, oblečení a v hotovosti dvojnásobek životního minima (6 820 Kč).
- 12.
Pomoci může oddlužení
Cestou z dluhů ven je osobní bankrot. Nejde o cestu snadnou a ani příjemnou. Tím, že se podá návrh na oddlužení k soudu, se ale zastavuje provádění exekuce. „Také se již nenačítají další úroky a penále. Člověk může volně používat svůj bankovní účet např. k platbám za nájem a elektřinu,“ zdůrazňuje Šmejkal. Zůstává nezabavitelná částka jako v exekuci, vše ostatní jde věřitelům – nejčastěji poskytovatelům úvěrů.
Pozor! Podání návrhu na osobní bankrot nemusí být zdarma. Bezplatně ho za vás podají jen neziskové organizace. Jinak si často zbytečně zaplatíte.