Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Odborník radí, jak přežít s pár korunami! Na finančním dně žije až 950 tisíc Čechů

/
 • 4. ledna 2019 ● 13:00

  Každý jedenáctý Čech žije na hranici chudoby. A i když počet chuďasů v Česku mírně klesá, s částkou okolo 11 000 korun měsíčně musí vyžít téměř 950 000 lidí. Jak zvládnout život na finančním dně radí David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

 • 1.

  Udělejte si domácí rozpočet

  Základem ovládnutí rodinných financí je domácí rozpočet. „Je to jednoduché, stačí tužka a kus papíru. Přehled příjmů a výdajů nám řekne, kolik nám zůstane na konci měsíce v peněžence,“ radí David Šmejkal.

  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Dělejte si rezervy

  Při sestavování rozpočtu myslete i na zadní vrátka. „Po malých částkách si nechávejte stranou finanční rezervu – např. přímo na výměnu mobilu či pračky, nebo doplatek elektřiny,“ radí odborník.

  Autor: Shutterstock

 • 3.

  Každá koruna se počítá

  Sestavili jste si podrobný rozpočet a jste v šoku ze svých výdajů? Hned se zamyslete, jestli nejsou některé z výdajů zbytečné. Myslíte si, že pár ušetřených korun vás nevytrhne? Omyl! V ročním součtu jsou i stokoruny ušetřené měsíčně výrazně znát.

  Autor: iStock

   

 • 4.

  Zapojte celou rodinu

  Všichni v rodině by měli přinášet peníze do rodinného rozpočtu. Na pracovním trhu je nabídek dost a dost. Přivydělat si je možné i na brigádách nebo pomocí částečného úvazku. A počítejte s tím, že stejně jako příjmy, i výdaje se týkají všech členů domácnosti.

  Autor: Foto: scom, Tomáš Vrbenský, archiv Blesku

 • 5.

  Zkuste státní kasu

  Řada lidí s finančními problémy často netuší, že by mohla dosáhnout na některou ze státních dávek.  Zajímejte se o to, jaká pomoc ze státní kasy by se mohla týkat právě vás. Existuje například příspěvek na bydlení nebo dávky pomoci v hmotné nouzi.

  Autor: Profimedia

 • 6.

  Důležité platby neodkládejte

  Vždy byste měli vědět, kolik si v daném měsíci můžete dovolit utratit. Existují ale nutné výdaje, které se prostě musí zaplatit. Dobrým řešením rozhodně není odkládání plateb za nájem a služby. „Neplacení je snadná cesta, jak spadnout do dluhové pasti,“ zdůrazňuje Šmejkal.

  Autor: pujcka.co

   

 • 7.

  Nakupujte se seznamem

  Snažte se dělat velké nákupy a méně často. A hlavně – nevyrážejte na ně bez seznamu. Jinak koupíte věci, které nepotřebujete a zbytečně utratíte víc peněz. Pokud je to možné, neberte s sebou na nákupy děti, určitě byste neodolali jejich žadonění, které by vás stálo další peníze.

   Video: Kupujte s rozmyslem, i na slevě chce obchod vydělat, říká právník

  Video
  délka: 21:08.85
  Video se připravuje ...

  Kupujte s rozmyslem, i na slevě chce obchod vydělat, říká právník Markéta Volfová, Lukáš Červený

 • 8.

  Plaťte hotově

  Zkuste se vyhnout placení platební kartou. Peníze, které reálně nevidíte, mizí snáze a rychleji než ty skutečné. Vydat papírovou nebo »neviditelnou« tisícovku je z psychologického hlediska velký rozdíl.

   

  Autor: Profimedia

 • 9.

  Půjčka je poslední možnost

  Nejlepší dluh je žádný dluh. Někdy to ale nejde jinak, když nefunguje topení nebo odejde pračka. Pokud máte pocit, že to bez půjčky nepůjde, vybírejte ji obezřetně a spočítejte si, zda ji zvládnete splácet. Zvažte i to, kolik přeplatíte. „Z půjček platím úrok - splatím tedy více, než jsem si půjčil a ty peníze navíc mi budou chybět,“ říká Šmejkal.

   

  Autor: Profimedia

 • 10.

  Nestyďte se poradit

  Přerostly vám problémy s penězi přes hlavu? Nestyďte se poradit s odborníky na finance. Bezplatné dluhové poradny existují v řadě měst, dlužníků, pomáhají i různé neziskové organizace. Požádat o radu není ostuda. Hlavní je ale problémy řešit včas!

 • 11.

  Jak bojovat s dluhy?

  Život na hranici bídy není snadný. Řadě chudých přerostou problémy s penězi i dluhy přes hlavu a skončí v exekuci. Netuší, že i exekuce ale může být neoprávněná.

   

  „I nařízená exekuce může být neoprávněná. Např. je neplatný důvod exekuce, nebo její výše. Každou exekuci jde zkontrolovat. Lze se podívat na »papíry«, ale i na samotný průběh exekuce, jestli nedochází k něčemu nezákonnému,“ radí David Šmejkal.

   

  Pozor! Exekutor vám nesmí zabavit osobní věci, zvířátka, základní vybavení – pračku, ledničku, sporák, stůl, židle, oblečení a v hotovosti dvojnásobek životního minima (6 820 Kč).

  Autor: Profimedia.cz

 • 12.

  Pomoci může oddlužení

  Cestou z dluhů ven je osobní bankrot. Nejde o cestu snadnou a ani příjemnou. Tím, že se podá návrh na oddlužení k soudu, se ale zastavuje provádění exekuce. „Také se již nenačítají další úroky a penále. Člověk může volně používat svůj bankovní účet např. k platbám za nájem a elektřinu,“ zdůrazňuje Šmejkal. Zůstává nezabavitelná částka jako v exekuci, vše ostatní jde věřitelům – nejčastěji poskytovatelům úvěrů.

   

  Pozor! Podání návrhu na osobní bankrot nemusí být zdarma. Bezplatně ho za vás podají jen neziskové organizace. Jinak si často zbytečně zaplatíte.

   

  Autor: Profimedia.cz

   

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 14

offline: Zde se nezohledňují černé příjmy ze zaměstnání, lichvy, pronájmu, vysloveně trestné činnosti, atd. 99 procent těchto (i ostatních) lidí nějaké takové příjmy má a jejich finanční situace je podstatně podstatně podstatně lepší než stát vidí.

(04. 01. 2019 19:34)

Diginka: Těch 950 tisíc Čechů je bezdětných? Oni nemají vlastní děti, že by jim pomohly a postaraly se o tátu a mámu, kteří jim pomáhali celý život a po kterých možná zdědily dům nebo byt... kdyby i nic, tak přece nenechám svoje rodiče živořit.

(04. 01. 2019 18:53)

mandat: Zajimalo by me, kolik berou Romske rodiny, rozhodne nemusi zivorit,jak normalni obcan CR.Vsichni maji nadvahu min. 25 kg, jsou oveseni zlatem.Proc se nezverejni,jake davky maji oni a jake davky maji migranti,co uz jsou v CR. Platici dani snad maji pravo vedet,kde konci jejich penize.A samozrejme vsechny ty miliony,co posila vlada do zahranici.

(04. 01. 2019 18:04)

baronessa: Hraběcí rady k nezaplacení!

(04. 01. 2019 16:06)

agfor: Kolik asi bere pan ředitel zbytečné instituce ?

(04. 01. 2019 15:30)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy