Tisíce lidí uklízí Česko: Pryč s pneumatikami vyhozenými do lesů i potoků

Autor: ČTK - 
6. dubna 2019
12:23

Do ulic měst i volné přírody dnes vyrazily tisíce dobrovolníků, aby zbavili své okolí nepořádku a černých skládek. Letošní pátý ročník akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je zaměřený hlavně na odhozené pneumatiky. V uplynulých dnech rozeslali organizátoři 1500 balíčků s úklidovým materiálem. Očekávají, že do sběru odpadků na různých místech Česka se dnes zapojí přes 80 000 lidí. Na celé jaro mají nahlášeno kolem 3200 úklidových akcí. To je zhruba stejně jako za celý loňský rok.

Hlavním tématem letošních úklidů jsou pneumatiky. Pořadatelé akce chtějí upozornit na nesmyslnost jejich vyhazování do lesa, příkopů či potoků a řek.

„Již několik roků máme v ČR plně funkční systém zpětného odběru pneumatik, díky kterému je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom ze 4200 sběrných míst,“ připomněla jedna z organizátorek akce Kateřina Landová.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která se koná na území celé České republiky. Za celý loňský rok se do 3295 úklidů zapojilo téměř 135.000 dobrovolníků. Díky nim zmizelo z přírody 2113 tun odpadu. Nejaktivnější byly Středočeský a Jihomoravský kraj.

První ročník akce s názvem Ukliďme Česko uspořádal na jaře 2014 spolek Ekosmák. O dva roky později se projekt spojil s obdobnou kampaní Ukliďme Svět, kterou od roku 1992 pořádá Český svaz ochránců přírody.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

petr11 ( 6. dubna 2019 14:46 )

... a tisíce lidí dělají bordel... no, nic jdu si do galerie alespoň sáhnout mezi nohy

Desterz ( 6. dubna 2019 14:46 )

Bordeláři vesele dělají nepořádek, a naivní, ochotní, slušní lidé to místo nich odnášejí (v tomto přípdaě doslova). Jak typické pro tuto zemi a tuto dobu!

horalysa ( 6. dubna 2019 14:20 )

Po mě doma nikdo nepořádek neuklízí. Já, když si ho nadělám, také si ho uklídím. Veďme k tomu i ostatní druhy lidí. Jinak nezaměstnaných prý je dost. Proč je nevyužít na takovou práci. Dělat pořádek za nějakého bordeláře určitě nebudu.

mazd ( 6. dubna 2019 13:43 )

Všichni vedení na ÚP můžou sbírat. Není to těžká práce, mají kleště a nemusí ani ohnout hrb.

pauld ( 6. dubna 2019 13:32 )

Jistě bohulibá akce,ale za pár týdnů tam odpad bude setjně zas,přitom káždá ulice má kontejnery,města sběrné dvory.Je to lidech ,někteří jsou prostě prasata...bohužel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud