26. leden 2020
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

6 míst, na která při úklidu často zapomínáte. Napravte to a budete zdravější!

/
 • (iStock)
  12. března 2019 ● 06:00

  Věnujete se úklidu pravidelně a na první pohled vypadá vaše domácnost stále uklizeně a čistě. Ale i v pečlivě udržované domácnosti je spousta přehlížených věcí a míst, které nás hned špínou nebijí do očí, přesto ukrývají spoustu nepořádku a nebezpečných bakterií.

  Nejspíš budete sama překvapená, kolik nečistot se na některých z nich může skrývat! Podívejte se s námi na místa a předměty, které si zasluhují čistit pravidelně a opravdu důkladně a na která byste si měli vzpomenout minimálně jednou za dva týdny. Na co zapomínáme nejčastěji?

 • 1.

  Kliky a úchytky a vypínače

  Autor: iStock

  Schválně, zkuste si někdy uvědomit, kolikrát za den používáte kliky, vypínače a nejrůznější úchytky, a to nejen vy, ale celá rodina. A kolikrát na ně saháme špinavýma rukama. Třeba když se vrátíme z venku, první, na co sáhneme, jsou kliky a vypínače. A i když třeba na první pohled vypadají čistě, jen se hemží mikroorganismy. Ale i tak patří k nějčastějším místům, na které si při úklidu nevzpomeneme. Na jejich úklid se skvěle hodí jednorázové antibakteriální ubrousky. Můžete ale použít třeba i octový roztok a papírové utěrky.

 • 2.

  Pokojové květiny

  Autor: iStock

  Pokojovky většinou bez problémů pravidelně zaléváme, ale při úklidu také často zůstávají v zapomnění. Přitom se na nich usazuje obrovské množství prachu, které se poté víří po celé domácnosti. Proto myslete na to, že i květiny by se měly pravidelně omývat, abyste z jejich listů odstranili nánosy prachu. Většina rostlin jde očistit jemnou sprchou nebo použijte alespoň hadřík z mikrovlákna a snažte se listy otřít. U fialek se doporučuje na odstranění prachu jemný štětec. Při mytí listů každopádně používejte spíše vlažnou vodu. Studená voda by totiž mohla zanechat skvrny.

 • 3.

  Odpadkový koš

  Autor: iStock

  Možná si řeknete, na co mýt koš, když do něj vkládáte jednorázové pytle. Ale možná vás také už někdy překvapil nelibý zápach z této nádoby, a to i přesto, že jste odpadky odnesli. Dno koše totiž téměř nikdy nezůstane nezasažené. I sáčkem mohou pronikat nečistoty, drobky, prosakovat vlhkost. Někdy nám i odpadky padají mimo. Jsou tak hned hotovou líhní pro nečistoty a bakterie. Navíc do sebe koš absorbuje různé pachy. Nezapomínejte tedy při pravidelném úklidu umývat také  koš včetně poklopu. Ideálně po každém vynesení odpadků, nebo aspoň jednou týdně. Vypláchněte horkou vodou s dezinfekcí či jej postříkejte čisticím roztokem.

 • 4.

  Držák na zubní kartáčky

  Autor: iStock

  Pozornost bychom měli věnovat také kelímku, ve kterém stojí zubní kartáčky nebo si s ním vyplachujete ústa. Stejně tak nejrůznějším držákům na kartáčky. Častokrát se na dně, ve zbytcích vody množí mikroorganismy a lehce se vytvoří nebezpečná plíseň. A jelikož kartáček je předmět, který vkládáme do úst, měl by tak být v dokonalém, hygienicky čistém prostředí.

 • 5.

  Telefon

  Autor: iStock

  Nová studie potvrdila to, co přinesly výsledky předchozích výzkumů. Mobil je velkým semeništěm mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně nebo kvasinky. A je na tom v tomto směru mnohem hůř než záchodové prkénko. Mobilní telefony jsou dokonce sedmkrát špinavější. Pokud je navíc nosíme v koženém obalu, je na nich dokonce sedmnáckrát více mikrobů. Zjistila to studie britské společnosti zabývající se hygienou Initial Washroom Hygiene.

  Mikrobi se na telefonech koncentrují, protože s přístroji neustále manipulujeme. A také jej všude nosíme, třeba i na WC, kde se to bakteriemi jen hemží. Mobily jsou také více náchylné na zachytávání nečistot z důvodu přenášení v kapsách, kabelkách a batozích. A na nashromážděné bakterie si pak několikrát denně přikládáme k tváři a k ústům. Přitom jejich čištění je velmi jednoduché. Stačí telefon vypnout a jednou týdně otřít hadříkem s dezinfekcí. Odborník na bakterie, profesor Hugh Pennington z univerzity ve skotském Aberdeenu, lidem radí, aby pro jistotu své mobilní telefony nikomu nepůjčovali. Nezapomínejte také, že pravidelné čištění elektronických zařízení, která používají dotykovou obrazovku, je také důležitou součástí běžné údržby a zachování dlouhé životnosti.

 • 6.

  Klávesnice od počítače dálkový ovladač

  Autor: iStock

  Klávesy a ovladače jsou další věci, kterých se také dotýkáme stále a denně. Dle odborníků je hlavně klávesnice,co do množství bakterií, virů a roztočů jedno z nejvíce koncentrovaných míst. Nejen častým používáním se do ní totiž dostávají zbytky kůže, prach, různé drobečky a nečistoty. Klávesnici byste měli správně čistit alespoň jednou do měsíce. Než se pustíte do čištění, přesvědčte se, že jste klávesnici odpojili od počítače (i tu bezdrátovou). Pokud je klávesnice součástí notebooku, rozhodně jej vypněte. Prach a nečistoty poté opatrně vysajte pomocí vysavače, který nastavíme na ten nejnižší výkon. Vyzkoušet můžete také speciální čistící plastelínu, kterou doslova zamáčknete do klávesnice a pak ji opatrně taháte ven včetně nečistot, zejména prachu. Na samotné čištění klávesnice se doporučuje buďto speciální čistící prostředek na klávesnice, nebo jiný na bázi alkoholu. Na otírání se dobře hodí vatové tamponky a pro prostory mezi tlačítky využijte vatové tyčinky. Podobně můžete vyčistit i myš, nebo třeba televizní ovladač.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy