Fólie „neviditelnosti“? Přelepení SPZ podle odborníků před radary neochrání

Autor: sou - 
1. února 2016
10:38

Majitelé vozů se čím dál častěji snaží vyhnout pokutám. Používají proto různé metody, jak zamezit své identifikaci. Nejnověji to jsou reflexní spreje, průhledné fólie nebo samolepky, které mají dokázat zneviditelnit alespoň část registrační značky. Podle informací deníku Právo by to mělo fungovat za špatného počasí ve dne nebo v noci, kdy radary musí používat k vyfocení infračervené světlo nebo blesk. Jejich používání je ale podle odborníků přestupek.

Na internetu se dá koupit samolepka, která má zneviditelnit číslice, už za 85 korun. Přelepení celé značky pak má vycházet na 50 eur, což je zhruba 1350 korun. Odborníci se ale shodují na tom, že jde o přestupek, za který hrozí majiteli vozidla až desetitisícové pokuty nebo zákaz řízení až na jeden rok. K vidění jsou i videomanuály, jak samolepku správně nalepit.  Tyto pomůcky prý ale nejsou moc účinné. „Technologie, se kterými přišli naši technici do styku, moc nefungují,“ uvedl pro Právo obchodní ředitel společnosti Camea Oto Hejmala, která se zabývá mimo jiné i výrobou systémů pro monitorování silničního provozu. Jedná se prý ale hlavně o spreje. Se samolepkami prý zatím tolik zkušeností nemají. Problém této „vychytávky“ je to, že ne všechny měřiče používají nějaké přisvícení. 

Podle experta z Centra dopravního výzkumu Jiřího Friče by reflexe mohla být zneužita i přes den například v tunelech. „V případě jízdy v tunelu musí být efekt reflexního nástřiku za současného přisvícení klasickým bleskem zřejmý i v denních hodinách,“ uvedl.

Takové jednání je podle odborníků neetické

Možnost, že by takové pozměnění registrační značky nefungovalo, dokládá i jeden z majitelů, který si měl na jednom zahraničním fóru postěžovat, že dostal pokutu za jízdu na červenou, i když měl být neidentifikovatelný. „V minulosti se podobným způsobem šířily spreje. Ty byly už testovány a prokázalo se, že ten sprej není funkční,“ uvedl mluvčí pražské městské policie Jan Čihák. 

Odborníci na dopravu se shodují na tom, že jakýkoliv zásah do vzhledu registrační značky je nejen protiprávní, ale navíc je takové jednání i neetické. Dopravní nehody způsobené vysokou rychlostí zapříčinily čtyřicet procent všech úmrtí na silnicích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bizon_pepa ( 1. února 2016 14:11 )

Souhlasím s tebou. Mám podobnou zkušenost. Jen jsem jek čtvrtý v pořadí a vytáhli se mě jako jediného čecha.

guido57 ( 1. února 2016 12:47 )

Tak to já ne. To jsme celý my, trestat za všechno a nejlépe hned pokuty likvidační, s následnou exekucí majetku. Podívej se na nepřiměřenost pokud ať už se jedná o jakýkoli přestupek. Zkrátka u nás se vychovává trestem. Letos jsem platil za překročení o 35 km v Rakousku 50€. Jeli jsme tak všichni, bohužel těsně před radarem jsem byl první. Stáhli mě z dálnice, byli velice zdvořilí a řešili to s úsměvem. U nás by mě asi vyvlekli a zastřelili na místě a pozůstalí by pokutu ještě museli zaplatit. Že by to nebylo 1400(50€), ale minimálně 5000 je vám všem jasné. Ve všem jsme papežštější papeže. Takže já bych spíše kritizoval vládnoucí garnituru která podmínky pro již tak těžký život vymýšlí.

honzazchaloupky ( 1. února 2016 11:57 )

blbec nemá ani na kolo a mhd a bude suhlasit

pavel215-evzen-02 ( 1. února 2016 11:20 )

Vyjimečně s tebou souhlasím, blbe!

moiaza ( 1. února 2016 11:06 )

 Typický český človíček. Místo respektování nějakého zákonu, intenzivně špekuluje jak zákon obejít. Typický český člověk bude raději měsíc přemýšlet jak se zbavit práce, která by normálně trvala jeden den. Jo, český člověk je vyčůraný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud