Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Nerostou. Houbaři zažívají nejhorší sezonu za 12 let, tvrdí mykologové

Takovou houbu byste nyní hledali v lese marně
Takovou houbu byste nyní hledali v lese marně  (Autor: Foto Blesk – Vlaďka Hradská, Pavel Ryšlink, Kateřina Moravcová)
Autor: Andrea Ulagová, ČTK - 
22. srpna 2015
14:30

Extrémní vedra se podepsala na letošní úrodě hub. Tak špatné houbařské léto odborníci pamatují naposledy, která je nejhorší za poslední desítky let. Nepomohl ani déšť. Houbaři budou muset zřejmě zrušit tradiční zářijovou výstavu v Přerově, pokud se situace nezlepší.

Lesy na Přerovsku, jindy bohaté na houby, nyní zejí prázdnotou. „Je to nejhorší sezona, co pamatuji. Také pamětníci říkají, že něco podobného nezažili. Jsme zrovna v lese, ale absolutně nic neroste, ani v Beskydech, ani v okolí Přerova. Lesy jsou totálně prázdné, nerostou ani jedovaté houby, vůbec nic. Je potřeba, aby ještě pořádně zapršelo. Lesy potřebují především vodu,“ řekl přerovský mykolog Jiří Polčák.

Odborníci se navíc obávají, že díky vedrům podhoubí zcela vyschlo. Je možné, že letos budou muset houbaři sezonu odpískat.

V roce 2003 pomohl až úrodný podzim

Podobnou situaci zažili houbaři v roce 2003, tu jim však vynahradil podzim, který byl mimořádně teplý. Teď se dají nalezené houby spočítat na prstech jedné ruky a tam, kde kdysi rostly, našli mykologové poslední houby před 14 dny.

Houbaři tak nedočkavě vyhlíží začátek září, kdy by měly růst podzimní druhy. Pokud se situace nezlepší, budou muset v Přerově zrušit výstavu hub. Minulou sezonu se dařilo, na výstavě bylo k vidění 369 druhů hub.

Někde přece jen rostou

Naopak čtenář Blesk.cz pan Jaroslav zapátral a pochlubil se svým skromným úlovkem z lesa ve Špánkově u Plzně. Houby našel v močálových místech, která částečně odolala vedrům. „Nejsou to sice ještě houbařské žně, ale je vidět, že se v lese začíná dařit už i hřibům,“ napsal pan Jaroslav.

 

naidka ( 22. srpna 2015 18:07 )

Loni rostlo hub na 3 roky dopředu.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud