Vypravujete potomka na tábor? Na tohle určitě nezapomeňte

Autor: Andrea Ulagová - 
10. srpna 2015
05:14

Prázdniny jsou v polovině, dětské tábory ještě nekončí. Rodiče tak čeká krásných pár dní bez ratolestí, kdy si užijí zasloužený odpočinek, zatímco potomci prožijí dobrodružství v přírodě. Jak dítě vybavit, aby mu nic nechybělo a nepsalo každou chvíli, že chce zpátky domů?

Balte společně

Udělejte si seznam, co je třeba sehnat, a berte v úvahu, na jak dlouho dítě jede. Myslete i na tragické scénáře jako propršený týden nebo teploty pod deset stupňů. Balte s dítětem, je dobré, aby vědělo, co v batohu či kufru má. Někdy je potomek schopný zavolat, že jste mu nepřibalili spodní prádlo, jen proto, že jste mu jej schovali do tajemného zákoutí zavazadla.

Základem je spacák a pláštěnka

Nemusíte to přehánět, ale důležité je, aby dítě mělo kvalitní vybavení do přírody. Investujte do spacáku, karimatky, dejte dítěti i polštářek. Kupte ideální boty do přírody, nejlépe voděodolné, ale zároveň prodyšné. Některé věci se nemění, vzpomeňte, když jste jezdili na tábory vy – spacák, chlebník (dnes už malý batůžek) a pláštěnka jsou základ. 

Léky s sebou

Na každém táboře je zdravotník, který je léky samozřejmě zásoben, ale pokud je vaše dítě alergik nebo potřebuje nějaké speciální léky kvůli svému zdravotnímu stavu, je lepší dát tyto léky nejen jemu, ale také vedoucímu tábora s poučením, kdy je podávat. Rozhodně nic nezkazíte, když dítěti přibalíte náplast nebo repelent.

Peníze na tábor?

Na táborech se příliš neutrácí, pokud se nevyráží často na výlety. Nehrozí ani, že by dítě strádalo hladem. Tábory jsou dobře vybavené, ale peníze na drobnosti, jako jsou pohledy pro vás nebo pamlsky, se hodí. Pokud již dítě dostává nějaké kapesné, dejte mu na tábor stejnou částku, jakou dostává běžně.

Nepodceňujte vedoucí

Vedoucí táborů a všechny ty, kteří mají vaše dítě na starosti, nemusíte podezírat z nesvéprávnosti už předem. Bývají to školení pedagogové, kteří se umí o děti postarat, jsou školení na různé krizové situace. Většinu problémů vyřeší bez vašeho zásahu, v případě potíží vás budou informovat. Pokud máte nějaké dotazy vy, nebojte se je kontaktovat, jsou zvyklí. Pozor, aby se to nezvrhlo v neustálé kontrolování, zda vaše ratolest ještě žije a zdali nezlobí.

A co nějaký kontakt?

Některé tábory mají zakázané mobilní telefony. Má to své opodstatnění. Tábor má především naučit děti zodpovědnosti, samostatnosti, ale pokud je neustále v kontaktu s rodiči pomocí mobilu, nemá šanci si tyto věci osvojit, a navíc se zbytečně dojímá. Pište dítěti pohledy a dopisy, přimějte ho, aby vyměnilo SMSky za tužku a dopisní papír. Minimálně si procvičí pravopis.

Žádné sliby

Pokud jede dítě na tábor poprvé, je lepší poslat ho se sourozencem nebo kamarádem. Pokud jede samo, připravte se na slzy a strach z odloučení. Neslibujte ovšem, že si pro potomka přijedete hned, pokud se mu na táboře nebude líbit. Děti se pak dožadují odvozu při každé maličkosti. Nechte je naučit se být chvíli bez vás. Zvládli jsme to my, oni to zvládnou také.  

e.44 ( 10. srpna 2015 14:33 )

To jsou žvásty Nejvíc mě rozesmál ten polštářek do spacáku a to že by dítě chtělo domů protože by mu člověk zapomněl něco zabalit

zlymikes ( 10. srpna 2015 05:39 )

A děti s nějakou alergií na jídlo posílejte na speciální nebo malé /s malým počtem dětí/ tábory. Vžijte se do práce kuchaře, který vaří pro 100 dětí a musí stále myslet na to, že jeden nesmí lepek a další vše,co přišlo do styku s ořechy.

Zobrazit celou diskusi