Úterý 30. dubna 2024
Svátek slaví Blahoslav, zítra je Svátek práce
Polojasno 24°C

RAKOVINA: Jak zvládnout krutou diagnózu lékařů?

Psycholožka Marta Boučková radí, jak se vyrovnat s krutou diagnózou
Psycholožka Marta Boučková radí, jak se vyrovnat s krutou diagnózou  (Autor: Blesk - David Kundrát)
Autor: red - 
26. ledna 2015
06:27

Jen málo slov vzbuzuje tolik strachu jako RAKOVINA!! Jak se s obávanou diagnózou vyrovnat radí v Nedělním Blesku psycholožka Marta Boučková

„Když se člověk dozví, že má rakovinu, obvykle si projde třemi fázemi. V první tomu nevěří, ve druhé nastává šok a ve třetí přichází úzkost a deprese. Teprve po tomto procesu – který může trvat třeba jen půl hodiny – přichází fáze řešení.“  Co když ale člověk není schopen situaci řešit? V takovém případě Marta Boučková jednoznačně doporučuje navštívit psychiatra. „Není to žádná ostuda. Rakovina není jen nemoc těla, ale výrazně se podepisuje i na psychice a tu je potřeba též léčit.“

Onkologičtí pacienti se podle psycholožky velmi zjednodušeně rozdělují na dvě kategorie. První skupina potřebuje o nemoci mluvit, řešit to navenek.  „Pokud člověk své pocity chce sdílet, rozhodně by to v sobě neměl dusit,“ radí Marta Boučková. Kromě rodiny, která obvykle otevřenost vítá, mohou lidé s rakovinou hledat pomoc i cenné informace například u pacientských sdružení.

Druhá skupina se naopak stáhne.„Nechce o tom nic vědět, nezajímají je další nemocní, nevynášejí to ven a nechtějí slyšet slovo rakovina. Ale neznamená to, že s tím nechtějí nic dělat. Ani na tomhle postoji není nic špatného. Nemocný by měl svým blízkým jasně říci: Je to moje věc, nechci se o rakovině bavit. A rodina by to měla respektovat. V takovém případě se stačí občas zeptat, jak se cítí,“ doporučuje Marta Boučková. Současně ale dodává: „Neznamená to ale, že dotyčný nebude potřebovat podporu svého okolí – odvoz do nemocnice, zajištění nákupu nebo i zaplacení účtů.“



Rakovina ale nepostihuje jen nemocného, ale i jeho okolí, které obvykle tápe, jak se chovat. „Platí jediné osvědčené pravidlo: Pacient musí svému okolí jasně říci, co od něj očekává. Jak moc chce o všem mluvit, jak konkrétně by potřeboval pomoci,“ podotýká Boučková a upozorňuje na možnost vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

„Spoustu pacientů zaskočí, jaké mají pocity, jak se jim mění nálady. Řeší, jestli jsou dostatečně stateční, nebo se chovají jako srabi a to všechno je pak může uvrhnout do ještě větších potíží. Studie prokazují, že až třetina onkologických pacientů má deprese, strach, úzkost – a to i z léčby. A přitom odborník jim může velmi efektivně pomoci,“ dodává Marta Boučková.

pettrr ( 29. července 2015 15:53 )

Existuje i přírodní zabiják rakoviny, viz odkaz www.folaxan-cz.com

luppe ( 26. ledna 2015 15:10 )

Vy jste tady banda bezmozků a duševních chudáků. Hanba by vás měla ne fackovat...ale ufackovat!

henryj ( 26. ledna 2015 11:14 )

 Copak už RYCHTÁŘ netáhne,že tady dávají dalšího PITCHUSE???

janina7777 ( 26. ledna 2015 09:50 )

maj zato prachy ne

Zobrazit celou diskusi