ONLINE CHAT
Dobrý den, pane profesore, před 9 lety mi lékaři diagnostikovali Crohnovu chorobu s postižením tračníku v oblasti lienální flexury a colon descendens. Existuje v tomto případě větší riziko onemocnění rakoviny tlustého střeva, případně jiných orgánů dutiny břišní? Je pak horší prognóza nádoru? V současné době jsem v remisi. Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho pracovních a osobních úspěchů. (Renata)
Foto
Dobrý den, idiopatické střevní záněty, mezi něž patří i Crohnova choroba znamenají vyšší riziko pro vznik kolorektálního nádoru. Jistě jste dlouhodobě sledována na gastroenterologii, kde byste měla absolvovat i předepsané preventivní vyšetření.
Jaké jsou příznaky rakoviny tlustého střeva? Cítí pacient nějakou bolest? Je to na omak bolestivé? Kde je možné se nechat preventivně vyšetřit? Na koho se obrátit v případě podezření? Syn cítí bolest při omaku na levé straně v podbřišku a je mu špatně po jídle.(Eva z Prahy)
Foto
Dobrý den, dominantní příznak je krvácení z konečníku.
dobrý den,je možnost že když maminka zemřela na rakovinu tlustého střeva jí můžu já, nebo bratr mít také?moc děkuji, Vendula (Vendula)
Foto
Dobrý den, je důležitý údaj o věku, kdy Vaše maminka zemřela. V případě, že jde o věk 60 let a méně je nutné provést první kolonoskopii s odpočtem 10 let od diagnozy nádoru.
Dobrý den. V rodině mám diagnozy průjmu, polypů, otec tumor nejprve moč.měchýře, pak kolorektální ca. Po šedesátce. Kdy jako žena mám přemýšlet o prevenci, kolonoskopii? Zatím pouze hemeroidy, obstipace, je mi 36 let. Děkuji.(Martina F.)
Foto
Dobrý den, z Vašich údajů nevyplývá, že byste měla vyšší riziko pro vznik nádorů kolorekta. Prevenci je možno zahájit obvyklým způsobem - v 50 letech věku.
Dobrý den pane profesore, máme rakovinu střev v rodině, ale můj praktický lékař mi nechce udělat test na okultní krvácení s tím, že jsem podle něj mladá (je mi 46) a na rodinnou zátěž nebere ohled. A to se všude říká, že je důležitý včasný záchyt. Mohu si ten test koupit a udělat si ho sama? A co mám dělat, když vyjde pozitivní? Ke svému praktikovi bych s ním asi nešla, takže ani nevím, kam se obrátit. Poraďte prosím.(Kateřina)
Foto
Dobrý den, v případě pozitivní rodinné anamnézy se preferuje přímo kolonoskopické vyšetření. Doporučuji na webových stránkách www.kolorektum.cz najít Vám nejbližší Centrum pro screeningovou kolonoskopii a tam se objednat k vyšetření.
kde se mužu preventivně otestovat,a jak vypadaji přiznaky rakoviny tlustého střeva je mi 55 let děkuji Marie(marie)
Foto
Dobrý den, v případě testu stolice na skryté krvácení u svého praktického lékaře nebo gynekologa. V případě, že budete preferovat přímo screeningovou kolonoskopii, pak požádejte svého praktického lékařem, aby Vás odeslal k vyšetření do Centra pro screeningovou kolonoskopii.
Dobrý den pane doktore. Mám dotaz, se kterým váhám jít k lékaři... Od Vánoc, tj. cca dva měsíce, mám nepříjemně zapáchající stolici. Dřív jsem stejné problémy neměla, jen očas, jako asi každý. Poslední dva měsíce je to stále. Může tento jev značit nějaké riziko, nebo je to prostě dané věkem? Je mi 45 let. Děkuji za Vaši odpověď.(Natálie )
Foto
Dobrý den, rozhodně byste měla navštívit gastroenterologickou ordinaci. I když nepůjde zřejmě o obtíže způsobené nádorem.
Dobrý den, pane řediteli, rád bych se zeptal, kdo má největší podíl na tom, že v ČR je preventivní program na karcinom tlustého střeva? Děkuji Vám za odpověď. Svatopluk Starý(Svatopluk Starý)
Foto
Dobrý den, v roce 1999 jsme s profesorem Fričem oslovili Nadaci Vize 97 manželů Havlových. Po sérii složitých vyjednávání se zástupci Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven se podařilo zahájit preventivní program v roce 2000. Bez efektivní podpory manželů Havlových by byl program zřejmě zahájen o mnoho let později. Zvláště aktivita a inciativa paní Dagmar Havlové měla zásadní význam.
Dobrý den pane profesore, pokud je kolonoskopie bez nálezu opravdu stačí její opakování až za 10 let? Nemůže se nádor vyvinout v kratší době? Je třeba v mezidobí nechat si udělat test na okultní krvácení? Děkuji za odpověď. (Jarmila)
Foto
Dobrý den, v případě kvalitně provedené kolonoskopie se v současné době toto doporučení považuje za dostatečné. Právě kvalita kolonoskopie je proto zcela zásadním měřítkem bezpečnosti vyšetření.
Dobrý den, při vyšetření tlustého střeva mi zjistili, že mám střevo hodně dlouhé a široké. Na velkou stranu si nedojdu bez pomoci zaječické minerálky. Přirozeně už to nejde vůbec.Vyzkoušela jsem snad už úplně všechno. Paní doktorka mi radí, že mám vodu pít 2xtýdně. Přijde mi to moc kvůli velkému množství minerálů. Nevím co dělat, pít vodu až do smrti? A bát se rakoviny? Děkuji za odpověď.(Mirka)
Foto
Dobrý den, tzv. dolichosigma o které jde zřejmě i u Vás, nečiní většině osob potíže. Nutno proto vyloučit i jiné přičiny Vašich potíží.
Dobrý Den chtěla bych se optat na dědičnost ma matka umřela v 55letech na rakovinu tlustého střeva já chodím na preventivní kontroly každé 2 roky prozatím jeden polip který byl odstraněn a vše bylo vporadku letos jdu po 2a půl letech doufám ze bude vše vporadku žádné problémy nemám je správně takto chodit na preventivní kontroly takto často ? A jaká je pravděpodobnost dědičnosti Děkuji za odpoved(Studnickova Dana)
Foto
Dobrý den, Váš dispenzární program je dobře stanoven.
Pane profesore, dá se říci, že rakovinou tlustého střeva netrpí vegani? Má smysl se v rámci prevence rakoviny úplně odříct mléčných výrobků a masa? (Jana Brožová)
Foto
Dobrý den, dietní zvyklosti patřící do tzv. primární nádorové prevence bohužel neovlivní individuální riziko konkrétního jedince. Proto je nutné i těmto skupinám (vegani, vegetariáni) doporučit absolvování preventivního programu KRK
Dobry den pane Zavoral!!! Myslite ze ve 42 letech je jiz smysluplne nechat si udelat kompletni vysetreni streva? Dekuji za pripadnou odpoved. Helena(Helena)
Foto
Dobrý den, v případě, že nepatříte do tzv. rizikových skupin vzniku kolorektálních nádorů, pak toto vyšetření v tomto věku nedoporučuji.
Měl jsem pozitivní test na rakovinu tl. střeva, při kolonoskopii mi našli a odstranili 3 polipy (jestli to píšu dobře) a jinak prý dobrý. Měla by být do nějaké doby kontrolní druhá kontrola, nebo je nějaký jiný podobný režim pro jistotu, že je to OKi? Jinak připomínám, že jsem současně i kardiak a beru walfarin na ředění krve. Děkuji za odpověď a hezký den.(MATUŠKA, SEV. MORAVA)
Foto
Dobrý den, kontrolní kolonoskopie po odstranění 3 polypů by měla být naplánovaná podle jejich velikosti a histologické struktury.
Dobrý den, je mi 60 let a v říjnu jsem podstoupila kolonoskopii na základě positiv. testu na Ok - krev ve stolici. Dle zprávy v cca 90 cm od anu byl drobný široce přisedlý polyp, EPE, benigní tubulární adenom tlus. střeva s low-grade dysplazií bez známek invazivního růstu, v cca 20 cm od anu drobounký polyp, stejně jako předchozí, klidné vnitřní hemeroidy. Byly tyto polypy při kolonoskopii odstraněny? Brzy po vyšetření mě začalo mírně bolet v oblasti pravého kyčelního kloubu směrem k slep. střevu, intenzivněji při chůzi do schodů. Souvisí to s předchozím vyšetřením? Jak dále toto řešit? Jaká je prognóza vývoje nádoru tlustého střeva? Děkuji Vám za odpověď a přeji mnoho sil!(Marie Kubátová)
Foto
Dobrý den, bez znalosti kompletního histologického nálezu se nemohu vyjádřit, zda bylm polyp odstraněn celý. V případě, že jste nedostala časný termín kontrolní kolonoskopie, vyhodnotil endoskopista se znalostí histologie, že došlo ke kompletnímu odstranění. Vaše současné zdravotní obtíže nemají s kolonoskopií souvislost.
Dobrý den, moje teta zemřela v 60ti letech na rakovinu tlustého střeva. Mně je 47let, v posledních měsících pozoruji, že poté, co cokoli sním, v břiše mi hlasitě škrundá - a to už při jídle - je to trapné. Nejde o nadměrné nadýmání, prostě se mi jídlo v břiště hlasitě rovná. Snažila jsem se vypozorovat, zda je to jen např. po mase, ale zvuky se ozývají po/při jakémkoli jídle. Mám normální váhu, žádné významné zdravotní problémy, nepřibírám, nehubnu. Může být hlasité trávení příznakem nějaké nemoci? Děkuji(Marie Bártlová)
Foto
Dobrý den, příznaky které popisujete nejsou typické pro nádory tlustého střeva a konečníku. Výskyt nádoru u Vaší tety v 60 letech nepřináší pro Vás vyšší riziko tohoto onemocnění.
Dobrý den,chtěla by se vás zeptat,uz mesíc mám tlak u konečníiku,Pravidelné chodím na stolici, krev ve stolici nemám .Trpim hemeroidami.dékují.(ALŽNETA)
Foto
Dobrý den, doporučuji vyšetření v koloproktologické ambulanci.
Dobrý den.Mám vnitřní hemerojdy a častou stužkovou stolici.Při potížích se mi objevuje nepatrné stopy krve.Konoskopije mám v pořádku.Na CT mi objěvili v ledvině kámen plus cysty.Zatím užívám Duspatalin retard.Prosím o názor na léčení.Velíce děkuji.(pavel.vanik@klikni.cz)
Foto
Dobrý den, v případě Vašich obtíží a negativní kolonoskopie se jedná nejspíše o tzv. IBS (dráždivý tračník). Jde o jedno z nejhůře léčebně ovlivnitelných onemocnění tračníku. Je nutná dlouhodobá léčba, nejlépe jedním specialistou, který časem navrhne tzv. léčbu na míru pro každého jednoho pacienta s tímto onemocněním.
Dobrý den pane doktore, mám velké problémy s vyprazdňováním, víc než kozí bobek ze sebe nedostanu. Před 2 měsíci jsem krvácela z konečníku/čirá krev/. To ustalo. Výsledky krve, moči, výtěr jsou negativní. Prosím o váš názor. Děkuji.(Lenka Balharová)
Foto
Dobrý den, v případě krvácení z konečníku je nutné provést kolonoskopické vyšetření.
Dobré jitro pane doktore, chtela bych Vás požádat o odpověd na dotaz, jestli se hemoroid dokáže ,,vtáhnout" i po léčbě lékami nebo mastičkami nebo jenom operativne? Dekuji za odpověď(Lujza Pospíšilová)
Foto
Dobrý den, dlouhodobá konzervativní léčba (masti, čípky a léky) může být efektivní.
Dobrý den, jsem jeden rok po operaci tumoru prostaty a nyní se mi objevuje ve stolici tmavá krev,kousky sraženin.Při operaci došlo k poranění rekta, které bylo řešeno primární suturou. Ptám se jenom jestli nemohlo dojít již k napadení tlustého střeva rakovinou. Děkuji za odpověď a přeji Vám pevné zdraví.Klepešta Trutnov(Ladislav)
Foto
Dobrý den, ve Vašem případě je nutné provést endoskopické vyšetření zažívacího traktu ke zjištění příčiny krvácení z konečníku.
Dobrý den,má smysl vyšetření stolice na krev při krvácejících hemeroidech?Trápí mě také nadměrné nadýmání. Děkuji (Bedřich)
Foto
Dobrý den, vyšetření stolice na skryté krvácení má význam pouze v případech, kdy nedochází k viditelnému krvácení z konečníku. V případě manifestního krvácení z konečníku je nutné provést kolonoskopii.
Dobrý den pane doktore.Mám dotaz ve spodní časti stomie mě byly dvakrat brzo po sobe odstraněny granulomy el. kličkou.A nyni při odvodu stolice mě ta spodní část hodně bolí trvá to už 4 měsíce mezitím jsem zhubl 7 kilo protože se bojím najíst při kontrole mě bylo řečeno že po chirurgicke strance je vše v pořádku .Nemuže to být nějaký zánět,?Můžete mě nějak poradit?Mívám i průjmy při těch to bolí taky.Děkuji za radui.(KAREL Zeman)
Foto
Dobrý den, v případě, že máte takovéto klinické obtíže, je nutné na ně klinicky reagovat. Měl byste svůj zdravotní stav konzultovat na pracovišti, které se specializuje na kolorektální chirurgii včetně stomické problematiky.
Vážený pane doktore. Mám dlouhodobě zvyšované markery CA 72-4.. V roce 2010 7.8, 2011 14,07 v roce 2013 17.3. Dle zprávy z raboratoře je limit 0- 4. Nemám žádné obtíže, kolonoskopie OK.Paní doktorka říká, že mám být v pohodě, že markery nejsou v některých případech reálným ukazatelem zdravotního stavu. V roce 2005 jsem prodělala ca dělohy, v 39 letech mi zemřela sestra na ca tračníku, maminka měla též ca.¨Mohu být klidná a důvěřovat postoji paní doktorky?Děkuji za odpověd.( Věra B.)
Foto
Dobrý den, zvýšení jednoho onkogenního markeru nelze považovat za diagnosticky relevantní znak přítomnosti nádoru. Navíc CA 72-4 bývá zvýšen spíše u nádorů gynekologických. V případě, že jste prodělala operaci pro karcinom dělohy, je nutno tento nález konzultovat s Vaším gynekologem, event. onkologem. Ve Vašem případě jde navíc o rodinný výskyt různých nádorů. Konzultace onkologa je tedy nutná k určení Vašeho dispenzárního programu.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak minimalizovat riziko u Lynchova syndromu. Chodím pravidelně na kolonosk.vyšetření. 1x za 2 roky, ještě jsem se dočetla,že lze odstranit tlusté strevo s navázáním na tenké bez životního omezení a bez vývodu. Nebo pokud je nejaká jiná možná prevence prosím o radu. Jaký postup by jste v dané mutaci doporučoval,aby se riziko minimalizovalo.Je mi 32 let. Moc děkuji.(Ketrin)
Foto
Dobrý den, Váš dispenzární program je zcela adekvátní. Preventivní odstranění kolorekta se v současné době nedoporučuje, neboť je doprovázeno snížením kvality života.
Dobrý den pane profesore, delší dobu mě pobolívá v pravém podžebří, tupá bolest připomínající pohyby v těhotenství, různě se stěhuje nahoru, dolů, doprava, doleva, není nutné užívat tišící léky, UZ břišních orgánů negativní, rovněž gynekologické vyšetření, vyšetření stolice, rtg srdce, plíce, páteř negativní. Dle praktického lékaře vychází bolest od páteře. Jaký je Váš názor? Děkuji.(Majka)
Foto
Dobrá den, bohužel na takto obecně položený dotaz nemohu seriozně odpovědět.
Dobrý den pane profesore, před 2 lety jsem měla lap.oper.žlučníku,po které jsem měla bilom v lůžku žlučníku,další operace 10/2013 rekonstrukce žl.cest.Mám stále zažívací problémy a bolesti na pravém boku u žeber,vystřelující do zad.Jsem unavená a každý pohyb mě omezuje.Dle p.doktorky na poslední kontrole je z jejího pohledu vše v pořádku.Mohu trvat na CT nebo mag.rezonanci? Po nepovedé op.žlučníku mi nikdo nevěřil až za 9 měsíců,když už jsem měla opravdu velké problémy.Jěště bych se ráda zeptala na dědičnost u nádoru slinivky,matka na to zemřela.Moc děkuji za odpověď(Bohunka)
Foto
Dobrý den, v prvé řadě byste měla být vyšetřena na pracovišti se zkušeností s pankreatobiliárními onemocněními, kde jistě navrhnou správný diagnostický, nebo i léčebný postup v případě potřeby. Dědičnost u nádorů slinivky je vyjádřená obdobně jako u nádorů kolorekta. V případě výskytu v rodině (pozitivní rodinná anamnéza) je důležité v kolika letech Vaše matka onemocněla. Dle tohoto údaje pak bude určeno patřičné sledování.
Dobrý den,pane profesore. Velmi často mě "pálí žáha", je nutné vyšetření tlustého střeva. Děkuji Janečková(Ema Janečková)
Foto
Dobrý den, spíče než kolonoskopii bych Vám doporučoval navštívit gastroenterologa, který určí další postup. V případě, že doporučí endoskopcké vyšetření, pak půjde o endoskopii jícnu, žaludku a dvanáctníku (gastroskopie).
Trpím na fisury a hemoroidy. Mohou tato onemocnění mít nějaký vliv na vznik rakoviny tlustého střeva ? Děkuji za odpověď(Karlos)
Foto
Dobrý den, anální fisura a hemorhoidy se projevují krvácením z konečníku stejně jako nádory kolorekta. Proto je nutné v těchto případech vždy provést endokopické vyšetření celého tlustého střeva (totální kolonoskopii) k vyloučení nádoru.
Dobrý den,mám jít poprvé na kolonoskopii,mám několik let zažívací obtíže ,kdy mě při bolesti břicha bylo na omdlení,bohužel jsem taková,že se bojím jakéhokoliv oblbováku i injekce u zubare a o narkoze nechci ani slyset,uz jsem ji 1x absolvovala - prosím vás muzete mi po pravde ríct,zda když se u kolonoskopie dává tzv. oblbovák zda člověk u toho usne a nebo v bezvedomí být nemusím - nemá ráda stav bezvedomí a radeji nechci podstupovat lekářské zákroky,protože mi již jednou pri trhani polypu na deložním cipku rekli na sale,že mi dají oblbovák a poté jsem byla v soku,když jsem zjistila,že mi dali narkozu zamotala se mi hlava a padla jsem do spánku,trochu se bojím,že to na me zase uhrajou a já nebudu verit lékarum.Dá se rakovina tl.streva lécit? Je crohnova choroba závažná v životě stejně jako nádor?Jaké jsou príznaky infekce ve strevech,dietní chybování,alergie na potravinu a rakoviny?Nekdo ten ortel nechce radeji slyset a radeji zemre driv nez musí .Krvácení muze znamenat hemeroid ale i rakovina?(Anonym)
Foto
Dobrý den, na Vaše dotazy se pokusím zodpovědět postupně: 1. kolonoskopii lze provést poměrně komfortně bez aplikace sedativ a analgetik. Nutno však zvolit pracoviště s velkou zkušeností v provádění těchto vyšetření 2. rakovina tlustého střeva se dá efektivně léčit ve všech stadiích. Samozřejmě, čím je diagnoza časnější, je léčba efektivnější. V časných stádiích lze toto onemocnění zcela vyléčit. 3. Crohnova choroba patřící mezi tzv. idiopatické střevní záněty je dlouhodobé onemocnění vyžadující specifickou léčbu pod odborným dohledem gastroenterologa. 4. Nejčastějšími přáznaky střevní infekce je průjem a horečka 5. Nejčastějším příznakem rakoviny tlustého střeva je krvácení z konečníku.
Dobrý den, myslím si, že patřím do rizikové skupiny, ale můj ošetřující lékař se jen směje. Na test stolice nemám nárok, protože jsem před 5 lety byla vyšetřena colonoskopicky, a proto mám na jakékoliv bezplatné vyšetření nárok až po 10 ti letech, a genetická zátěž v tomto případě nehraje taky žádnou roli. Jenomže můj otec pochází z deseti sourozenců, a všichní, kteří se dožili dospělosti ( 7 lidí ¨zemřelo mezi 50 a 60 lety na rakovinu zažívacího traktu. Otec zemřel na rakovinu tlustého střeva, jeho syn - můj nevlastní bratr - v 57 letech na rakovinu plic s metastázami snad v celém těle, moje maminka měla bazaliomy. Já se zatím držím, ale je mi 59let, trpím obezitou, mám diabetes a před 15 lety jsem prodělala hysterektomii pro veliké myomy ( největší měl průměr 12cm ).Poraďte mi, prosím, co mám dělat abych se dostala na nějaké preventivní celkové vyšetření. Bydlím na Sokolovsku. Děkuji.(Dana Kolomazníková)
Foto
Dobrý den, vzhledem k častému výskytu nádorových onemocnění ve Vaší rodině máte opravdu vyšší riziko onemocnění nádorů nejen tlustého střeva a kaonečníku, ale i nádorů jiných. Způdob sledování byste si měla domluvit v odborné gastroenterologické ordinaci.
mam manžela je mu 47 už delší dobu ma hned co se nají tak po chvíli jde na zachod stolice tekutá ale každy ráno také (jitka)
Foto
tento příznak (pokud není doprovázen krvácením z konečníku) nepatří mezi tzv. varovné příznaky budící podezžení na nádor tlustého střeva a konečníku