Paumer byl vrah, tvrdí plakáty před jeho pohřbem.

Autor: ČTK, jos - 
4. srpna 2010
09:45

ANKETA: Veřejnost se rozloučila s Milanem Paumerem (+79), jedním ze členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Pohřeb se konal v poděbradském divadle a vyvolal vlnu reakcí. Ve městě se objevily plakáty, které označují Paumera za vraha. Byl jeho skutek hrdinský, nebo odsouzeníhodný? Čin lidí kolem Mašínů stále rozděluje Česko.

Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července v Praze ve věku 79 let. Jeho život, smrt i pohřeb stále vyvolávají řadu kontroverzních reakcí. V Poděbradech se ve středu dopoledne například objevily plakáty, na kterých je fotka Paumera a nápis Vrah zůstane vrahem. Výlep byl podle představitelů města legální.

"Výlep byl legální. Dneškem jsem 26 plakátů formátu A3 nechal přelepit. Ne kvůli pohřbu, ale protože podobné věci na plakátové plochy prostě nepatří," řekl serveru iDNES.cz ředitel Technických služeb města Poděbrady Josef Martinic.

Dorazil i Nečas

Rozloučení se zúčastnil také premiér Petr Nečas, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nebo předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová. Dorazily také sestry Josefa a Ctirada Mašínových Zdena a Sandra. Nad rakví vedle české vlajky visela i vlajka Spojených států amerických, neboť Paumer měl občanství obou zemí.

"Je třeba projevit úctu třetímu odboji. Někdy je třeba bojovat za svobodu se zbraní v ruce," uvedl před obřadem ministr obrany Alexander Vondra.

Vyznamenal je Topolánek

Skupina se v 50. letech postavila se komunistickému režimu. Její členové zabili šest lidí, činnost skupiny je proto dosud hodnocena nejednoznačně. V roce 1953 členové skupiny překročili hranici s NDR a v řadě incidentů zastřelili několik policistů. Mašínům a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa.

Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni.
Senát navrhl členy skupiny několikrát na státní vyznamenání, prezident zatím horní komoře nikdy nevyhověl. Před dvěma lety udělil Mašínům a Paumerovi plaketu předsedy vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

"Výlep byl legální. Dneškem jsem 26 plakátů formátu A3 nechal přelepit. Ne kvůli pohřbu, ale protože podobné věci na plakátové plochy prostě nepatří," řekl ředitel Technických služeb města Poděbrady Josef Martinic. Na čtrnácti místech je vylepila neznámá firma v úterý ráno.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

veravo ( 17. srpna 2011 14:23 )

Pro jistotu pro ty co nečetli příspěvek od Sharpa: Mašínové + Paumer = vrazi. Protikomunistickou ideologii jen sprostě využili.Šlo jim jen o své vlastní blaho a své vraždění potřebovali nějak omluvit. Teď to mají být naši národní hrdinové, vzor pro nás ? Opravdu se máme ve světě ztrapnit ?

veravo ( 17. srpna 2011 14:20 )

Naprosto souhlasím se Sharpem! Nechápu proč má mít vrah pohřeb s poctami jako válečný hrdina. Dělá se mi z toho špatně a myslím, že se dělá špatně i těm co ve skutečném odboji ať už proti jakémukoliv ideologickému zlu bojovali skutečně.

veravo ( 17. srpna 2011 14:19 )

Naprosto souhlasím se Sharpem! Nechápu proč má mít vrah pohřeb s poctami jako válečný hrdina. Dělá se mi z toho špatně a myslím, že se dělá špatně i těm co ve skutečném odboji ať už proti jakémukoliv ideologickému zlu bojovali skutečně.

anelam ( 11. srpna 2010 11:07 )

A to nám přece slibovali-jenže slibem nezarmoutíš Malá ,neutrální soběstačná ,bez dluhů-a kde jsme po 20 letech?

bosomfriend ( 11. srpna 2010 09:35 )

dokud budu žít, tak budou Mašínovci a Paumer vrazi ! Byli to zbabělci ! Měli možnost vstoupit jako Gabčík a jeho spolubojovníci do historie . Mohli zabít Gotwalda. To by však přišli pravděpodobně o život. proto podřezávali za vidinou lepšího života. A když chcete udělat tečku a vypořádat se se starým režimem, tak podrežte všechny nynější a bývalé komouše, jechich děti. to chcete ?????? Francie, Anglie, Hácha a jeho kolaboranti ... to měli lidi v paměti a proto se rozhodli pro komunisty. A zkuste 10 milomům lidí vysvětlit, že se špatně žilo ... Ale i tito lidé se potom zbouřili, protože viděli, že komouši zneuřili důvěru. Tak koho chcete vlastně zavírat, odsusovat ? sami sebe za kolaboraci ? lížete zadky nyní západu a zapomínáte na vlastní hrdost. Už byste mohli konešně pochopit,že neutralita naši země by byla tím nejlepřím východiskem pro takouvou malou zemi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud