Tátu mu zabil Mašín: Vražda je vraždou v každém režimu

Autor: Josef Šťastna, mivrk - 
15. srpna 2011
20:19

SERIÁL: Smrt Ctirada Mašína (†81), který se v 50. letech prostřílel s bratrem Josefem a Milanem Paumerem na Západ, rozděluje opět společnost. Premiér Nečas ho považuje za hrdinu, syn zastřeleného účetního Josefa Rošického říká, že loupežná vražda je vraždou v každém režimu. "Nečas neví, o co jde. Chci, aby zazněla pravda," říká Stanislav Rošický v exkluzivním rozhovoru.

Stanislav Rošický nemá pro čin bratří Mašínů žádné pochopení. V roce 1952, když mu bylo pouhých 10 let, přepadli Mašínové na Čáslavsku auto s výplatami pro dělníky z továrny Kovolis. Jeho otec vezl zaměstnancům 800 000, které Mašínové potřebovali na další ozbrojené akce. "To nemělo nic společného s politikou, to byla loupežná vražda. Můj tatínek nebyl u komunistů ani člen milic, vždyť byl vnukem továrníka... Zastřelili ho, protože jim ty peníze prostě nechtěl vydat. Je potřeba o tom mluvit, rád uvádím věci na pravou míru."

Jak jste se o smrti vašeho otce dozvěděl?

"U podniku bylo srocení, běžel jsem tam s maminkou. Lidi volali, že někdo přepadl vůz a ukradl výplaty. Maminka se ptala, co je s tatínkem a nějaká soudružka jí odsekla: To nás nezajímá! Pak nám vydali tělo a tatínek měl kremaci v Pardubicích."

Co se dělo po smrti vašeho otce?

"Pak se nám vedlo dost těžko. Hned druhý den jsme se museli vystěhovat. Maminka měla naštěstí čtvrtinu domu po rodičích v Rychnově nad Kněžnou, tak jsme to tam zkulturnili a šli tam. Maminka pak pořád na tátu vzpomínala, bylo mu 54 let, měl spoustu času ještě před sebou. Už tehdy jsem chtěl vědět, co se přesně stalo."

Kdy jste se dozvěděl, že akce Mašínů měla politické pozadí?

"Šlo o peníze. Tatínek zemřel kvůli tomu, že nechtěl vydat peníze určené na výplaty. To byla loupežná vražda, tam žádná politika roli nehrála. Když o něm před lety točili reportáž, tak našli jeho spolupracovníka, který s ním dělal v účtárně a ten jim řekl: Pan Rošický byl apolitický, ten žil jen pro práci a pro rodinu. Paumer pak na něj házel plivance nechutný."

Psalo se, že váš otec ve voze s penězi vůbec neměl být...

"Můj otec už byl v té době účetní a s penězi nejezdil. Pokladník byl mladý kluk a vždy mu něco chybělo, byli s ním problémy, takže poslali tatínka. Byla to jeho poslední práce před dovolenou, 4. srpna jsme měli jet do Karlových Varů. Tatínek ještě ráno říkal, že v práci už má všechno hotovo. Odjel a už se nevrátil. Další nešťastná náhoda spočívala v tom, že podnikový řidič vzal Tudora místo Tatraplánu, takže tatínek nemohl vyskočit. Mašínové chtěli získat policejní uniformu, takže kvůli tomu toho strážmistra Honzátka omámili a podřízli jako čuně. Jenže v tom loupit nemohli. Takže si vzali montérky, navlékli si pásku a vydávali se za milice a řidič jim zastavil. Podnikový referent jim navíc vydal nabitý samopal."

Paumer později tvrdil, že výstřel zazněl, když Ctirad Mašín zakroutil vašemu otci rukou, že ho zabít nechtěli...

"Mašín viděl ve zpětném zrcátku, jak otec sahá do saka pro takovou malou pistolku. Tak se otočil a zastřelil ho. Rána byla plná textilií. Pak tvrdili, že když měl otec zbraň, že musel být s režimem. Jenže každému, kdo převážel hotovost, dali takovou malou pistolku, takovou hračku. Tatínek po maturitě šel na frontu do Itálie dělat vojenského poručíka, kdyby mohl z toho auta vyskočit, tak by se třeba ubránil, ale seděl vzadu a nešlo to."

Jaký byl váš otec?

"Byl to takový typický účetní pedant. Když něco nesedělo o pětník, tak u toho dokázal do noci sedět. Nikdy mě neuhodil, ale když jsem něco provedl, tak se mnou třeba tři dny nemluvil. V neděli jsme chodili často na Sejckou přehradu, tatínek mi tam ukazoval mraveniště a vyprávěl o přírodě. Jednou mi ukazoval zmiji, najednou mu začala šplhat po hůlce a málem ho uštkla do ruky."

Jaký vztah máte k Mašínům a Paumerovi po letech? Zkusil jste jim odpustit?

"Tohle se neodpouští. To byla Mašínova vražda, Paumer byl jen takový jejich ideolog. Jednou mi jedna redaktorka nabízela setkání s Paumerem, řekl jsem jí, že bych mu musel plivnout do ksichtu."

Co byste vzkázal politikům, kteří Mašíny oceňují?

"Když jela vláda na pohřeb Paumera, tak jsem se divil, že pan premiér Nečas má snad důležitější úkoly, než jezdit vrahovi na funus. Nečas vůbec neví, o co jde. Kolik mu tenkrát mohlo být let?"

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

deratizater ( 21. srpna 2011 13:29 )

Je tady konečně tavytoužená demokracie a každý může vyjádřit názor, ale jen v v rámci náhubkového zákona že pane JŮRr. Pilzner Urguel Benda ,jinak dostane po čuni jako za starého dobrého bolševika.Když naší demokratičtí mocní exsoudruzi Štětina a další řeknou že Mašínové byli hrdinové tak obyčejná občanská lůza se má s tím stotožnit , neremcat,nakoupit mávatka a křičet" Ať žijí naší hrdinští řezníci Mašínové ! Hurááá"!

litop ( 21. srpna 2011 00:05 )

Oni zabili Necase? Tak tomu se rika hrdinstvi.

urna ( 20. srpna 2011 22:39 )

Proc myslite ,ze toto je pravda?? a co to na tom meni jetsli byl ten pan ve strane?? kolik jich bylo a chtelo byt... nemeni to ,ze jsou vrahove.. Clanky pisou zase jen lide , na objednavku. proc by mel syn lhat nechapu vasi teorii

dandy129 ( 19. srpna 2011 23:10 )

Mels zavolat tomu blaznovi vondrovi Mohl te vzit se sebou Jede Sam Mohl ses vrahovi tak poklonit Ty blazne barrimu antikomunistovi

barry3005 ( 19. srpna 2011 11:11 )

a jak vypadá tvoje rodná zem.Když se ti tu tak nelíbí tak se vrať zpět do svě země.Určitě tu tebe nikdo nebude postrádat, spíše jsi všichni nakonec jenom oddechnou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud