Trump oznámil 30procentní cla pro celou EU. „Debakl!“ pění Havlíček, Fiala chce najít řešení

Aktualizováno -
12. července 2025
19:30
Autor: ČTK, Mii - 
12. července 2025
14:55

Spojené státy zavedou od 1. srpna na dovoz zboží z Evropské unie clo 30 procent. Vyplývá to z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, který na své síti Truth Social zveřejnil americký prezident Donald Trump. Von der Leyenová uvedla, že EU je připravena pokračovat v jednáních do 1. srpna a nevyloučila přijetí odvetných opatření, pokud to bude nutné. Tři nejmenovaní představitelé EU agentuře Reuters v reakci na oznámení řekli, že hrozba uvalení cel je jen vyjednávací taktikou.

Mluvčí Evropské komise Olof Gill tento týden uvedl, že EU by chtěla dosáhnout obchodní dohody se Spojenými státy před 1. srpnem, mohlo by to být možné i v nadcházejících dnech. To dnes von der Leyenová potvrdila a zdůraznila, že EU dlouhodobě usiluje o vyjednání řešení. Dodala, že uvalení cel 30 procent na zboží z EU by narušilo klíčové transatlantické dodavatelské řetězce a poškodilo podniky i spotřebitele na obou stranách Atlantiku.

Trump zveřejnil také dopis adresovaný mexické prezidentce Claudii Sheinbaumové. Z toho vyplývá, že Mexiko bude od 1. srpna také čelit clu 30 procent, napsala agentura Reuters.

Trump v dopise také varoval, že pokud by EU chtěla vyhlásit odvetná cla, tak o stejné procento Spojené státy svá cla dále zvýší. EU již dříve oznámila protiopatření proti americkým clům, jejich platnost však odložila.

Podle zdrojů ČTK bylo v reakci na současné dění narychlo svoláno na nedělní odpoledne v Bruselu jednání takzvaného Coreperu, tedy velvyslanců členských států při EU. Diplomaté by měli řešit, jak by se EU měla zachovat a jaké kroky by případně měla přijmout. Jde zejména o možnost zavedení protiopatření. EU přijala již v dubnu první balík protiopatření proti americkým clům za 21 miliard eur (asi 518 miliard Kč), následně ho ale odložila o 90 dní, do tohoto pondělí 14. července. Jestliže nedojde k jeho dalšímu odkladu, měla by tedy tato opatření začít platit. Podle informací z posledních dní se v souvislosti s jednáním s americkou stranou uvažovalo o dalším odkladu těchto protiopatření, není ale jasné, zda nynější Trumpovo rozhodnutí tuto situaci nezměnilo.

Původně chtěl 20 procent

Trump na začátku dubna představil rozsáhlá cla, která označil za reciproční, s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA. Na dovoz výrobků z EU zavedl clo 20 procent. Den po začátku platnosti cel však s okamžitou platností na 90 dní snížil většině zemí takzvanou reciproční sazbu na deset procent. Prezident uvedl, že v této pauze chce zemím umožnit uzavřít s USA dvoustranné dohody.

Koncem května Trump uvedl, že jednání s EU o obchodu jsou obtížná a nikam nevedou, takže doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Nakonec se však rozhodl termín pro dosažení dohody posunout, nejprve na 9. červenec a pak na 1. srpen.

Zadařilo se jen Vietnamu a Británii

V posledních dnech Trump rozeslal dopisy s informací o zavedení cel řadě obchodních partnerů, včetně Japonska, Jižní Koreje či Kanady. Oznámil také clo 50 procent na dovoz mědi.

Trumpova administrativa vyhlásila cíl uzavřít za 90 dní 90 dohod. Ambiciózní cíl se ale setkal se skepsí ze strany obchodních expertů, kteří znají náročná a zdlouhavá obchodní jednání z minulosti. Dohodu se americké vládě zatím podařilo dojednat s Vietnamem a s Británií.

Kalousek: Vítěz nebude žádný

Ekonom Aleš Rod, který je ředitelem výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz (CETA) a členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) na síti X podotkl, že dopad cel na Česko může být velký. „Dle Makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR by vlivem zavedení 25% cel na dovozy automobilů a 20% plošných cel mohlo dojít ke zpomalení růstu české ekonomiky o 0,6 až 0,7 p.b. 30 % na všechno bude bolet o dost víc,“ podotkl.

Cla odmítá i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Třicet procent je sice méně než padesát, pro většinu exportérů ze zemí EU to ale znamená to samé: Na americkém trhu přestanou být konkurenceschopní. Odskáčou to lidé v USA i v Evropě. Vítěz nebude žádný,“ uvedl Kalousek.

„Cla jsou zlo! Opakuji to pořád dokola a dnes je k tomu znovu příležitost,“ má jasno europoslanec ODS Ondřej Krutílek. „Není to poprvé, co Trump něco takového udělal (aby to vzápětí odvolal). Nejmocnější muž světa se tímto způsobem nejspíš snaží tlačit na Unii. Ovšem místo pokračování jednání o volném obchodu přišlo zpoza Atlantiku vydírání. A to není dobře,“ míní Krutílek a vyzdvihl nutnost dohody.

Fiala: Podporuje konstruktivní dialog 

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by zavedení cel mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. „Česká republika spolu s našimi partnery v EU nadále podporuje konstruktivní dialog a hledání diplomatického řešení. Musíme reagovat jednotně a odhodlaně, abychom ochránili naše ekonomické zájmy a zajistili spravedlivý obchod pro naše firmy,“ podotkl předseda vlády.

Podle prvního místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka jsou cla na zboží z Evropské unie výrazně vyšší než vůči Británii, což má za nepřijatelné. „Je to další debakl EK, která nepochopila, že pokud nenabídneme podmínky, směřující k zásadnímu omezení regulací v EU, staneme se ekonomickým skanzenem,“ sdělil ČTK.

Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) není k zavedení 30procentních cel ze strany USA žádný důvod. „Evropská unie zůstává jednotná a připravená chránit své zájmy. Nic se nemění na tom, že by podle nás bylo ku prospěchu obou stran, které tvoří největší obchodní vztah na světě, najít dohodu,“ uvedl Vlček na sociální síti X.

Situaci řeší také se zástupci českého průmyslu. „Zároveň děláme takové kroky, abychom ochránili české firmy. Například jim pomáháme v současné geopolitické situaci hledat nové exportní trhy,“ dodal Vlček, který je nyní spolu s českými podnikateli na pracovní cestě po Asii, kde navštíví postupně Vietnam, Japonsko a Jižní Koreu.

Video  Ekonomka o clech a obchodní válce: Jaké dopady pocítí Česko kvůli Trumpovi?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Tom C. ( 13. července 2025 02:31 )

VYDRZTE, VSECHNO JE JINAK - Donald je genius 👍

Ras Putin ( 13. července 2025 01:27 )

Ty moc osvícený nejsi.

Uživatel_5313099 ( 12. července 2025 22:47 )

Jasně, Babiš si sám zdražil energie, suroviny a veškeré vstupy. Řešíte následek, ne příčinu, kterou je Fialova vláda.

Alibabanakole ( 12. července 2025 21:53 )

Můžete říct, jak vláda cokoliv zdraží? Ona má pekárny, masokombináty, mlékárny? Tam sedí žába na prameni, tam je ten zloduch, co má spotřebitele v hrsti.

Alibabanakole ( 12. července 2025 21:50 )

Stěžuj si u toho slovenského bači, ten green deal podepsal a pak se bil v hrudníček, jak je dobrý. Teď to svádí na jiné, ale dobře pamatuju, jak se chvástal jak všechno zařídil.

Zobrazit celou diskusi