Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Putinova odveta: Rusové vydali zatykač na estonskou premiérku! Česko vyslalo ostrý vzkaz

Autor: ČTK - 
13. února 2024
17:13

Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou a další pobaltské činitele. Podle agentury TASS to dnes uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj jsou důvodem zařazení na seznam hledaných osob jejich "nepřátelské kroky vůči historické paměti" i Rusku jako takovému. Portál Nastojaščeje vremja dává věc do souvislosti s odstraňováním sovětských památníků v Pobaltí po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Kallasová uvedla, že se nenechá umlčet a bude dále podporovat Ukrajinu. Česká diplomacie kroky Ruska odsoudila.

„Kaja Kallasová. Hledaná podle článku trestního zákoníku,“ uvádí se podle agentury TASS v ruské databázi hledaných osob. Na základě jakého článku byl zatykač vydán, databáze nesděluje.

Server Nastojaščeje vremja připomněl, že v listopadu 2022 doporučila pracovní skupina při estonské vládě odstranění nebo nahrazení 244 z 322 sovětských památníků v zemi.

Ve stejné době šéf ruské kriminální ústředny Alexandr Bastrykin zadal vypracování zprávy o estonských plánech na demolici těchto památníků. Vyšetřovatelé měli především posoudit činnost osob zapojených do této iniciativy z hlediska ruského práva.

Kallasová v reakci na ruský zatykač uvedla, že se jím nenechá umlčet a že jde o důkaz, že dělá správnou věc. „Budu i nadále důrazně podporovat Ukrajinu. Budu se i nadále zasazovat o zvýšení obrany Evropy,“ napsala na sociální síti X Kallasová, která v Evropě patří k nejvýraznějším zastáncům Kyjeva v jeho obraně před ruskou invazí.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil zařazení Kallasové a dalších politiků na ruský seznam hledaných osob za čest. „Je to určitá pocta pro lidi, kteří podporují Ukrajinu a podporují boj dobra proti zlu,“ řekl dnes Landsbergis agentuře BNS. Jakkoliv je rozhodnutí Moskvy spíše symbolické povahy, osoby zařazené na seznam by si podle něj měly napříště dobře rozmyslet, do jakých třetí zemí budou cestovat, aby se vyhnuly případnému vydání do Ruska.

„Odsuzujeme kroky Ruska vůči estonské premiérce a dalším pobaltským politikům, kteří se vymezují proti ruským lžím o Ukrajině a sovětských zločinech za druhé světové války,“ uvedlo na síti X české ministerstvo zahraničí. „Rusko by se mělo spíš zaměřit na stíhání těch, kteří vraždí ukrajinské civilisty a unáší jejich děti,“ dodal úřad.

Kromě Kallasové se v databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra ocitly desítky dalších politiků a činitelů z pobaltských zemí, včetně 59 z 68 poslanců lotyšského parlamentu, kteří schválili odstoupení od dohody s Ruskem o ochraně památníků, uvedl sever Mediazona. Podle TASS byl zatykač vydán na šéfa úřadu estonské vlády Taimara Peterkopa či litevského ministra kultury Simonase Kairyse.

„Tito lidé jsou zodpovědní za rozhodnutí, která jsou v podstatě znevážením historie, jsou to lidé, kteří provádějí nepřátelské akce proti historické paměti, proti naší zemi,“ citovala agentura AFP z Peskovova prohlášení.

Zacharovová: Je to teprve začátek

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové je vydání zatykačů na pobaltské představitele „teprve začátek“. „Za zločiny před památkou osvoboditelů světa od nacismu a fašismu se musí odpovídat!“ uvedla na Telegramu.

Podle pobaltských států je Sovětský svaz v letech 1940 až 1941 a 1944 až 1991 okupoval. Moskva to odmítá, neboť se považuje se za osvoboditele tohoto území, a jakýkoliv jiný přístup pokládá za „falšování dějin“, což je v Rusku zločin, připomněla AFP.

Po zahájení ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu začaly Estonsko, Lotyšsko a Litva odstraňovat sovětské památníky, které označily za symboly sovětské okupace. V srpnu 2022 tak estonské úřady rozebraly v pohraničním městě Narva sovětský památník, tank T-34 instalovaný na místo k 25. výročí vítězství ve druhé světové válce. Proti odstranění tanku se postavili někteří obyvatelé i starosta převážně ruskojazyčného města.

Pobaltské státy patří k největším podporovatelům Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. Čelí opakovaným vyhrůžkám Moskvy, mimo jiné za svůj přístup k ruské menšině. Obávají se rovněž možného ruského vojenského zásahu v Pobaltí.

Video  Petr Pavel v Dánsku: Setkal se i s premiérkou Estonskou či exšéfem NATO. S ukrajinskou poslankyní řešil stíhačky  - Blesk - Maxmilán Nový
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5650027 ( 13. února 2024 23:54 )

Vydala vláda ČR ostrý vzkaz Ukrajině a panu Zelenskyj ohledně seznamů s "problematickými občany ČR"??? Nepamatuji si, prosim, opravte a doplňte mi informace. Děkuji. Které další země vyslaly "ostrý vzkaz?

Annar ( 13. února 2024 23:01 )

Tyhle tupky, moldavská, švéd­ská,sl­oven­ská,čes­ká černochová, lejno.....nemají co pohledávat ve vysoké politice 👎!!!!!!!

gabreta ( 13. února 2024 21:17 )

Zajímavý je, že Rusák odešel ale v Německu okupant zůstal do dneska!!

e.lesanova ( 13. února 2024 20:17 )

Česko - tedy míněno zhruba 10 milionů obyvatel je v klidu, napětí a problémy dělá jen pár šílenců z pětikolky, kteří jsou v pozoru hned, kde se šustne slovo Rusko...a odstraňování památníků? U nás to začal Kolář a jeho provokace, nitky vedou k jeho otci, zaprodanci USA a dalšímu, co tu děje včetně dosazení "správné" osoby na Hrad atd. 👎 Komu se chce "zalíbit" estonská premiérka asi nemusíme hloubat 👎

krapotkin ( 13. února 2024 13:04 )

Má sice svůj věk, ale pořád je hezčí než náš prolhaný a upocený brejlovec.

Zobrazit celou diskusi