Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Čaputová hrozí vetem, jenže... Fico chce protlačit sporné změny v trestním zákonu ještě letos!

Aktualizováno -
8. prosince 2023
21:15
Autor: ČTK - 
8. prosince 2023
13:40

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová je připravena vetovat vládou zamýšlené změny trestního kodexu a nevyloučila ani podnět k ústavnímu soudu, pokud vládní koalice premiéra Roberta Fica tyto novely prosadí ve sněmovně ve zrychleném režimu. Čaputová to dnes řekla novinářům. Návrhy, které počítají například se zrušením elitního útvaru slovenské prokuratury a se snížením trestů kromě jiného za korupci, schválila vláda bez širší odborné diskuse ve středu a parlament je už zařadil do programu své stávající schůze. Vládní strany mají ve sněmovně dostatek poslanců, aby případné veto hlavy státu prolomily. Fico v reakci na Čaputové vyjádření uvedl, že s koaličními partnery udělá všechno k tomu, aby zásadní změny v trestním systému byly schválené v plánovaném termínu, tedy do konce letošního roku.

Úřad speciální prokuratury (ÚSP) vznikl v roce 2004 v souvislosti s bojem proti organizované kriminalitě a korupci. Fico ho začal kritizovat jako opoziční politik a poté, co policie pod dohledem ÚSP začala vyšetřovat různé kauzy z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie. Obvinila v nich celkově několika desítek lidí včetně bývalých vysokých úředníků, policistů, soudců či podnikatelů.

„Takto závažné změny přijímané ve zkráceném legislativním řízení považuji za postup v rozporu s principy právního státu. Toto je tak závažný návrh změn zákonů, že si neumím představit, že bych nevyužila práva veta,“ řekla Čaputová. Za realistickou označila také možnost podat v celé záležitosti podnět k ústavnímu soudu.

Podle Čaputové nejsou důvody k tomu, aby parlament projednal změny trestních kodexů a souvisejících zákonů ve zrychleném režimu. Vláda například navrhla, aby ÚSP zanikl už v polovině ledna příštího roku.

Čaputová varuje před riziky

Čaputová v souvislosti s chystaným snížením trestních sazeb varovala před rizikem, že Slovensku bude pozastavena možnost čerpat peníze z evropských fondů.

„Evropská prokuratura už na základě předběžné analýzy vládního návrhu konstatovala, že některé z navrhovaných změn by už nebyly schopné zajistit, aby trestné činy proti rozpočtu Evropské unie byly na Slovensku trestány účinnými a odrazujícími trestními sankcemi,“ řekla Čaputová k plánům nynější Ficovy vlády, která nastoupila do úřadu v říjnu.

Fico nesouhlasí a chce protlačit změny letos

Fico v reakci na vyjádření Čaputové uvedl, že s partnery v koalici vyvine maximální úsilí ke schválení příslušných změn podle plánu do konce letošního roku.

V prohlášení, které ČTK poskytl úřad slovenské vlády, ministerský předseda nařkl hlavu státu z toho, že se postavila na stranu šéfa ÚSP Daniela Lipšice, který podle něj bytostně nenávidí politiky současné vládní koalice a nese „plnou odpovědnost za masivní manipulace trestního řízení z politických důvodů“ v uplynulých více než třech letech, kdy byl Směr-SD v opozici.

„ÚSP selhal na celé čáře a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách se stal vykonavatelem zvráceného politického cíle - zlikvidovat tehdejší opozici prostředky trestního práva s otřesnými důsledky - až po úmrtí některých obviněných. Za daných okolností není možné jiné řešení než zrušení ÚSP a přesun agendy tohoto specializovaného útvaru na krajské a okresní prokuratury,“ uvedl Fico.

Argumenty Fica a spol. nesedí?

Slovenský list Sme dříve napsal, že nesedí argumenty, které používají vládní politici při obhajobě návrhu například zrušit elitní útvar prokuratury, a to včetně jejich tvrzení, že ÚSP přispíval k porušování lidských práv. Opoziční představitelé se zase opakovaně nechali slyšet, že cílem kontroverzních změn zákonů je zajistit beztrestnost pro vládní politiky a jím blízké osoby.

Podle televize Markíza, která se odvolala na vyjádření jednoho z prokurátorů ÚSP, obžalovaného poslance Směru-SD a bývalého policejního prezidenta Tibora Gašpara policie nově obvinila z dalšího trestného činu.

Výzvy ze zahraničí

V posledních dnech také Evropská komise i velvyslanectví Spojených států v Bratislavě vyzvaly Slovensko, aby nepokračovalo ve změnách trestního zákoníku ve zrychleném řízení a aby nerušilo elitní složku prokuratury bez důkladného uvážení.

Rada slovenských prokurátorů zase uvedla, že zrušení ÚSP by vedlo k oslabení boje proti organizované kriminalitě a korupci. Tisíce lidí přišly ve čtvrtek v Bratislavě na demonstraci, kterou kvůli připravovaný změnám v trestním právu svolala opozice.

Ministr Šutaj Eštok pochybil?

Jedna z vládou navrhovaných změn rovněž předpokládá, že elitním policistům, kteří citlivé kauzy vyšetřovali a které nový ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu, bude zrušen status chráněného oznamovatele.

Platnost čtyř ze sedmi těchto personálních rozhodnutí ministra pozastavili soudci z důvodu, že Šutaj Eštok předem nezískal potřebný souhlas úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Status chráněného oznamovatele policistům v minulosti přiznala prokuratura.

Video  Pavel hostil na Hradě hlavy států V4: Podpora Ukrajiny je zásadní.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

dedeha ( 20. prosince 2023 16:11 )

Fico je strašný z_rd.

profano ( 8. prosince 2023 22:25 )

Strašný Fico.

bobbo ( 8. prosince 2023 14:22 )

Strašná baba!

Zobrazit celou diskusi