Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Johnsonovi zlomily vaz jeho skandály: Britský premiér končí. Co přesně vedlo k jeho pádu?

 • Autor: ČTK,Darina Jíchová - 
  8. 7. 2022
  05:00

  Diskreditoval zemi! Musí odstoupit. Skándály protkaná vláda. Tak britský tisk mluví o tříletém období Borise Johnsona v roli britského premiéra. Jako ministerský předseda ale končí, odstoupil i z pozice lídra Konzervativní strany, ve funkci premiéra však setrvá, dokud nebude vybrán nový vůdce konzervativců. Jaké byly hlavní skandály a aféry jeho vlády? Kromě lockdownových večírků mu vyčítali i korupční přešlapy Konzervativní strany, drahou rekonstrukci bytu, či luxusní dovolenou s manželkou.

 • 1.Porušování protiepidemických opatření

  Na začátku loňského prosince se v britských médiích objevily první zprávy o večírcích nejen v Johnsonově sídle v Downing Street za koronavirových uzávěr. Novináři informovali, že od května 2020 do loňského dubna se konalo nejméně deset takových společenských setkání. Šlo o období, kdy v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

  Poslední informace se týkaly večírku na premiérově zahradě předloni 20. května, kdy byla podle médií pozvána asi stovka lidí a nakonec se jich sešlo 40, mezi nimi i Johnson a jeho manželka Carrie. V té době se spolu podle vládních nařízení nesměli stýkat více než dva lidé z různých domácností, a to pouze venku při dodržení dvoumetrového rozestupu. Johnson letos v polovině ledna v parlamentu svou účast na večírku připustil a omluvil se za ni s tím, že na akci strávil 25 minut a domníval se, že jde o pracovní setkání.

  Johnsonovy večírky začala letos v lednu prověřovat i londýnská policie, která předtím vyšetřování této záležitosti odmítala. Premiér uvedl, že rozhodnutí policie věc vyšetřit vítá. Johnson, který se stal premiérem v roce 2019 se slibem dokončit brexit, se 31. ledna omluvil po zveřejnění zprávy z interního vyšetřování večírků v Downing Street. Z dokumentu vyplývá, že některá setkání v sídle a úřadu premiéra během koronavirových uzávěr představovala vážná selhání klíčových lidí ve vládě a neměla se konat.

  Britský deník Daily Mirror na začátku června napsal, že Johnson se před rokem neodebral do karantény po kontaktu s nakaženým. Podle deníku měl jít do izolace po natáčení novoročního projevu na konci roku 2020, protože jeden z kameramanů měl pozitivní test. Nakažený podle informací deníku neměl roušku a od ministerského předsedy byl méně než dva metry.

  Narozeninová party během lockdownu

  V lednu přinesla britská televizní stanice ITV informaci, že Johnson měl narozeninovou oslavu během první koronavirové uzávěry na jaře 2020, kdy platily přísné restrikce zakazující společenská shromáždění uvnitř budov. Televize uvedla, že na organizaci večírku, který se konal 19. června odpoledne, se zřejmě podílela premiérova manželka Carrie. Podle ITV se akce v premiérově sídle v Downing Street zúčastnilo až 30 lidí.

  Loni na jaře čelil Johnson skandálu kvůli nepotvrzeným informacím, že v zákulisí na podzim 2020 odmítal zavedení celostátních karanténních opatření. Podle zdrojů bulvárních listů Daily Mail a Daily Mirror v říjnu řekl, že raději nechá vršit mrtvoly po tisících, než aby vyhlásil třetí koronavirový lockdown. „Žádné další podělané lockdowny. Ať se mrtvoly vrší po tisících,“ řekl podle nejmenovaných zdrojů premiér v reakci na poznámku ministra Michaela Govea, že na hlídání nemocnic přeplněných covidovými pacienty bude zapotřebí nasadit armádu. Podle deníku The Times premiér hovořil o tom, že klidně nechá koronavirus, aby se „vyřádil“.

  Opatření porušoval opakovaně

  Loni v lednu Johnsona také kritizovali kvůli vyjížďce na kole, kterou podnikl v době plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru. Letos v únoru bulvární list Daily Mirror zveřejnil fotografii, na které je Johnson se třemi zaměstnanci a lahví alkoholu. Podle bulváru byla pořízena 15. prosince 2020, kdy v Londýně kvůli koronaviru platilo přísné omezení shromažďování.

  Britští zákonodárci v dubnu schválili návrh opozice, aby premiér Johnson čelil vyšetřování v parlamentním výboru kvůli vládním večírkům pořádaným v době covidové uzávěry. Vyšetřování úřadujícího premiéra kvůli úmyslnému klamání poslanců je naprosto ojedinělé, může však začít až poté, co své vlastní vyšetřování ukončí policie.

  Podle zprávy úřednice Sue Grayové, kterou 25. května zveřejnila britská vláda, k večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným restrikcím, vedlo selhání ve vedení britské vlády. Grayová vyšetřovala celkem 16 setkání, jichž se Johnson a jeho zaměstnanci zúčastnili v letech 2020 a 2021. Johnson se za večírky znovu omluvil a uvedl, že za ně přijímá plnou zodpovědnost, rezignovat ale nehodlá.

  Hlasování o nedůvěře kvůli večírkům Johnson ještě ustál

  Kvůli narůstajícím skandálům kolem večírků se předseda vlády potýkal se vzpourou některých konzervativních poslanců, požadujících jeho odchod. Už dříve řekl, že kvůli aféře nehodlá rezignovat. Johnson sice 6. června ustál stranické hlasování o důvěře, když získal podporu 211 poslanců Konzervativní strany (proti bylo 148), to, že 41 procent konzervativních poslanců hlasovalo proti němu, ale podle médií podrývá jeho autoritu.

  Naposledy 29. června imunitní výbor britského parlamentu oznámil detaily vyšetřování premiéra Johnsona. Výbor zjišťuje, zda ministerský předseda lhal parlamentu, když loni v prosinci tvrdil, že jeho kancelář neporušila žádná opatření zavedená ve snaze bránit šíření koronaviru. Vyšetřování britského premiéra je momentálně ve fázi sběru důkazů. Členové výboru mají právo zkoumat zprávy na komunikačních aplikacích, e-maily i fotografie, aby zjistili, zda Johnson vědomě parlamentu lhal. Závěry vyšetřování se podle serveru Politico očekávají na podzim.

 • 2.Nezákonný lobbing poslance Patersona

  Neutuchající kritice čelí Johnson za přístup ke korupčním aférám své Konzervativní strany. Loni na začátku listopadu mu britská média vyčítala údajnou zbabělost, když se nezúčastnil parlamentní debaty o lobbistické aféře svého stranického kolegy Owena Patersona. Poslanec je obviňován, že za úplatu vystupoval ve prospěch firem. Kvůli porušení lobbistických pravidel měl být na 30 dní suspendován z Dolní sněmovny, Johnson a jeho parlamentní frakce se ale pokusili spolustraníka ochránit změnou pravidel o lobbingu. Po tvrdé kritice nakonec Paterson odstoupil.

  Johnson svou nepřítomnost v parlamentu hájil tím, že měl na tu dobu dlouho plánovanou cestu do severní Anglie. Tam však okamžitě vyvolal novou kritiku, protože se při návštěvě nemocnice několikrát nechal vyfotografovat bez roušky.

  Konzervativní strana se stala rovněž terčem kritiky za to, že umožnila několika významným dárcům získat místo ve Sněmovně lordů.

 • 3.Byt v Downing Street

  Loni na jaře Johnson čelil skandálu kvůli rekonstrukci svého bytu v Downing Street, na niž mu podle médií tajně přispívali straničtí dárci. Podle tvrzení bývalé Johnsonovy pravé ruky Dominika Cummingse premiér plánoval náklady za práce v bytě převést na dárce Konzervativní strany.

  Celková cena rekonstrukce není jasná, spekuluje se až o 200.000 librách (skoro šest milionů Kč). Premiérova kancelář už dříve uvedla, že Johnson renovace zaplatil sám, neupřesnila však, zda k tomu nevyužil vypůjčené peníze. Kauzu vyšetřuje britská volební komise.

 • 4.Jmenování Christophera Pinchera

  Na konci června kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů rezignoval Christopher Pincher, náměstek hlavního whipa, což je poslanec dohlížející, aby příslušníci Konzervativní strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů . Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Po vypuknutí této kauzy premiér nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson za pochybení omluvil.

 • 5.Skandály Johnsonovy vydřičky

  Plný skandálů je i vztah premiéra a jeho již třetí manželky Carrie, začalo to v roce 2018 tím, když spolu měli aférku. Johnson byl v tu dobu ženatý s právničkou Marinou Wheelerovou, se kterou má 4 děti. Johnsonová, tehdy ještě Symondsová, dělala komunikační šéfku pro Konzervativní stranu. Wheelerová Johnsona vyhodila z domu, ten se nastěhoval k milence a začal rozvod.

  U hádky musela zasahovat policie

  Ani jejich soužití předtím než přesídlili do Downing street nebylo nejklidnější, u jedné z hádek mezi Johnsonem a jeho tehdejší přítelkyní zasahovala i policie. Už jako premiérský pár si na konci roku 2019 vyrazili na dovolenou do Karibiku, kde se zasnoubili. Výlet na soukromý ostrov Mustique ovšem také vyvolal skandál - kdo platil luxusní dovolenou? Týdenní pronájem sídla, ve kterém pobývali, vyjde totiž až na 600 tisíc korun. Premiér se musel zpovídat před parlamentním komisařem a musel objasnit, kdo dovolenou hradil. Johnson tvrdí, že to byl dar od milionáře a sponzora Konzervativní strany, zmíněný dárce to ale popírá.

  Dalším společným „skandálem“ byla svatba, nebyla vlastně ani tak skandální jako šokojující. Když britský tisk v sobotu 29. května roku 2021 informoval o tom, že se Johnson oženil, zpráva šokovala svět. Svatbu pár sice plánoval mluvilo se však o tom, že přijde až v roce 2022.

  Johnsonovi čelí dlouhodobě nařčení z cronyismu, tedy protěžování přátel na úkor ostatních. Dlouhodobě se mluví o tom, že Johnsonová má obrovský vliv na svého muže. Spekuluje se, že stojí i za poslední rošádou v Downing Street, která skončila odchodem premiérova hlavního stratéga a strůjce brexitu Dominica Cummingse. Oslovení „princezna“ si Johnsonová vysloužila už dříve, a to pro svoje upjaté a někdy povýšené chování, komentují její odpůrci. Stejně tak několik jejích známých vypovědělo, že „Carrie umí být vášnivá, až šílená“.

  Zákaz do USA

  Johnsonová má na kontě i vlastní skandály, například v roce 2019 nedostala vízum do Spojených států. Do USA chtěla vyrazit pod záštitou environmentální charitativní organizace Oceana, pro kterou pracuje jako její hlavní poradkyně. Úřady ale její žádost o krátkodobé vízum zamítly, důvodem byl zřejmě její výlet do Somalilandu v roce 2018, kde se dokonce setkala se samozvaným prezidentem neuznaného státu.

   

MS-sport ( 8. července 2022 11:03 )

Ten kdo mu zlomil vaz, byl Putin. Tak dlouho Johnson chodil se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Putin ukázal, že pokud se naštve, tak žádnej politik na světě není ve své funkci napevno.

iFender ( 8. července 2022 07:39 )

Vse odpusteno,hlavne ,ze posilal zbrane za miliardy na Ukrajinu. To se ceni nejak korupce ,drogy zensky to u nas prece standard.

Zobrazit celou diskusi