Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

„Nikdo mi neřekl, že porušujeme pravidla,“ tvrdí premiér. Tlak na Johnsona kvůli party sílí

Aktualizováno -
18. ledna 2022
15:14
Autor: ČTK - 
18. ledna 2022
14:04

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl obvinění svého bývalého poradce Dominika Cummingse, že lhal parlamentu o večírku v Downing Street, informovala agentura Reuters. Za premiéra se postavil ministr spravedlnosti Dominic Raab, který prohlásil, že je to nesmysl, či ministr financí Rishi Sunak, který uvedl, že Johnsonovi věří. Premiér podle Cummingse věděl, že se v jeho rezidenci během celostátní koronavirové uzávěry chystal večírek, i když tvrdí opak.

Podle Johnsona ho nikdo nevaroval, že setkání bylo v rozporu s tehdejšími koronavirovými opatřeními. „Ne. Nikdo mi neřekl, že to, co děláme, je, jak říkáte, proti pravidlům, že dotyčné setkání je něco, co není pracovní akce,“ řekl Johnson. Premiér se vyhnul několika otázkám, zda odstoupí, pokud se prokáže, že uvedl parlament v omyl.

„Podívejte, domněnka, že lhal, je nesmysl,“ odpověděl Raab na otázku, zda premiér ve své funkci skončí, pokud se prokáže, že lhal parlamentu. „V Dolní sněmovně se vyjádřil velmi jasně; odpověděl, že to považoval za pracovní akci,“ dodal.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Domníval se prý, že jde o pracovní schůzku.

Premiéra dnes podpořil i ministr financí Rishi Sunak. Na otázku, zda věří vysvětlení premiéra k zahradnímu večírku v Downing Street, odpověděl: „Samozřejmě, že ano - premiér minulý týden v parlamentu uvedl, jak tuto záležitost chápe.“

Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. „Nejen já, ale další očití svědci... by odpřisáhli, že takto se věci odehrály,“ napsal Cummings.

Johnsonova omluva přišla poté, co stanice ITV News zveřejnila e-mailovou pozvánku od Johnsonova hlavního soukromého tajemníka Martina Reynoldse na akci konanou 20. května 2020, v níž žádá účastníky, aby si „přinesli vlastní alkohol“.

Cummings uvedl, že poté, co Reynoldsovi nejméně dva lidé řekli, aby pozvání zrušil, se Reynolds u Johnsona ujistil, zda se má akce konat. „Premiér souhlasil, že by se to mělo uskutečnit,“ uvedl Cummings na svém blogu.

Úřednice Sue Grayová momentálně vyšetřuje asi tucet obvinění z porušování pravidel zavedených v boji proti šíření koronaviru, ať už ze strany Johnsona, jeho týmu a zaměstnanců v jeho oficiální rezidenci na Downing Street. Johnsonovi ministři uvedli, že je třeba počkat na závěry vyšetřování.

Johnsonův mluvčí dnes vyzval každého, kdo má informace k „údajným“ večírkům, aby se přihlásil. Na otázku, zda by byl premiér rád, kdyby Cummings promluvil k formálnímu vládnímu vyšetřování, mluvčí odvětil: „V zadání je jasně uvedeno, že pokud má někdo informace důležité pro vyšetřování, měl by se přihlásit vyšetřovacímu týmu.“

Kvůli skandálům však klesá Johnsonova podpora mezi voliči a jeho Konzervativní strana se v průzkumech veřejného mínění propadá. Stále více konzervativních zákonodárců prohlašuje, že Johnson by měl odstoupit.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud