Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 29°C

Johnsonova „vydřička“ hostila slavné: Malého syna použila jako „nástroj“, rýpli si kritici

Autor: Darina Jíchová - 
14. června 2021
11:00

Manželka britského premiéra Borise Johnsona Carrie se na summitu skupiny G7 poprvé předvedla jako hostitelka mezinárodní akce. Ukázala se hned v několika křiklavých modelech, asi nejvýraznější byly její růžové šaty a toryovsky modrý kalhotový kostýmek. Podle expertů na řeč těla byla britská nová „paní premiérová“ velmi asertivní, neustále se usmívala a rozhodně se nebála ani projevů náklonnosti na veřejnosti, uvedl list Daily Mail.

„Oba jsme se oženili mimo svou ligu,“ poznamenal americký prezident Biden, když společně s Johnsonem láskyplně pozorovali své manželky. Johnson se potřetí ženil teprve nedávno, 29. května. To Bidenovi 17. června oslaví už 44. výročí své svatby. Třiatřicetiletá Johnsonová se před světovými lídry a jejich partnerkami či partnery rozhodně nestyděla a v jihoanglickém Cornwallu pro ně měla připravený zajímavý program včetně grilování nebo divadelního představení.

Jak to šlo „vydřičce“?

Johnsonová nebyla jediná, kdo na summitu prožíval premiéru, byla to rovněž první akce pro Jill Bidenovou v roli první dámy Spojených států, stejně tak i pro Mariko Sugaovou, manželku nového japonského premiéra Jošihide Sugu, či Mariu Serenellu Cappellovou, manželku italského premiéra Maria Draghiho. Matadorkou mezi prvními dámami byla Brigitte Macronová, která dokonce poslední summit G7 v roce 2019 hostila.

Podle stanice CNN Johnsonová, které doma premiér přezdívá „vydřička“, uplatňovala „měkkou sílu a jemnou diplomacii“. Jako bývalá komunikační šéfka konzervativců a někdejší guru na poli vztahů s veřejností dobře ví, jak jednat s lidmi. Pozornost se upírala také na její šatník, zvláště protože jako environmentální aktivistka Johnsonová vyznává ekomódu. I na své svatbě dokázala, že nemá ráda plýtvání a svoje „vílí“ šaty za 85 tisíc korun si vypůjčila. Předpokládá se, že i část garderoby ze summitu G7 byla pronajatá.

Summit G7: Boris Johnson s manželkou Carrie v Cornwallu hostili lídry skupiny G7. Také Johnsonová  „podlehla“ kouzlu kanadského premiéra Justina Trudeaua. Summit G7: Boris Johnson s manželkou Carrie v Cornwallu hostili lídry skupiny G7. Také Johnsonová „podlehla“ kouzlu kanadského premiéra Justina Trudeaua. | Reuters

„Novomanželka Carrie vypadala odhodlaně, chtěla ukázat svůj nový status první dámy Británie. Snad i proto se oblékla do nepřehlédnutelných rudých šatů a stejnobarevných bot. Začátek se jí trochu nevydařil a ona zaostávala za manželem a Bidenovými, pak se ale chopila otěží a celou schůzku vedla,“ tak popsala expertka na řeč těla Judi Jamesová chování Johnsonové na čtvrteční schůzce s americkým prvním párem.

Zrcadlení s Bidenovými

„Ukázala také, že umí být dost spontánní, když odhodila boty a po pláži se procházela bosky s ročním synem Wilfredem a Jill Bidenovou.“ První páry USA a Británie se sešly poprvé v podvečer zahájení summitu G7. Podle Jamesové Johnsonovi zrcadlili Bidenovy, takže když americký prezident chytil manželku za ruku, udělal to i premiér Johnson.

Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (10. 6. 2021) Summit lídrů zemí sdružených ve skupině G7 (10. 6. 2021) | Reuters

„U Borise Johnsona projevy náklonnosti na veřejnosti vidíme jen velmi zřídka. Carrie ale vypadá sebevědomě se zvednutou bradou a širokým úsměvem,“ upřesnila Jamesová. Podotkla, že po celou dobu summitu se Johnsonová oblékala do jasných a snadno rozeznatelných barev tak, aby vynikala v davu.

Vrchní „rozptylovač“ Wilfred

S malým Wilfredem se Johnsonová pochlubila i zbytku partnerek a partnerů, kteří doprovázeli své drahé polovičky na summit G7. Nad ročním batoletem se tak kromě Bidenové viditelně rozplývala i třeba Macronová, osmašedesátiletá Francouzka má sama 7 vnoučat a děti má moc ráda. Mnozí ale Johnsonovým vyčetli, že ze svého syna udělali nástroj politiky.

Hlavně uživatelům twitteru bylo proti srsti, že britský pár vzal Wilfreda mezi státníky. Zajímavé přitom je, že ani na jednom snímku není vidět obličej malého chlapce. Johnsonovi trvají na tom, že tvář svého dítěte zatím ukazovat nebudou. Kritici uvádějí, že ho použili jako rozptýlení a politický nástroj, expertka na řeč těla Jamesová se naopak domnívá, že přítomnost dítěte mohla pomoct „prolomit ledy“.

„Z fotek, kde je malý Johnson, je patrné, že se pak nikdo nezajímal o velkého Johnsona, použili ho jako nástroj nejen politiky, ale také k rozptýlení,“ objevilo se mezi komentáři na twitteru. „Dost mě mate, proč Carrie a Boris vzali malého Wilfreda na focení. Divná volba, ale OK. Nemohli mu zaplatit chůvu?“ přidali se další uživatelé sociální sítě.

Video Fiasko, nebo hladký start? „Covid pasy máme ozkoušené,“ hlásí Dzurilla a odmítá diskriminaci - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa